Vasaros poilsis tapo prabanga

Vasara tik prasidėjo, o populiariausiose vaikų poilsiavietėse prie jūros jau nebėra laisvų vietų. Čia daugiausia stovyklaus valstybės remiamų šeimų bei turtingų tėvų atžalos. Vidutiniokų tėvų vaikams, įpratusiems atostogauti kieme, išeitį siūlo dienos stovyklos. Klaipėdoje jų bus ne viena.

Užsakė iš anksto

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, šią vasarą šalyje veiks 33 stacionarios stovyklos. Brangiausiai kainuoja poilsis pajūryje.

Karklėje įsikūrusioje moksleivių poilsiavietėje „Žilvitis” pernai pailsėjo 1 780 vaikų. Šiemet stovykla bus atidaryta birželio 19-ąją. Dešimties dienų kelialapio kaina – 310 litų, keturiolikos dienų – 430 litų. Tačiau laisvų vietų jau nebėra.

Pasak „Žilvičio” vadovo Broniaus Kalvaičio, užsakymai prasidėjo sausį.

„Daugiausiai sulauksime bendrovių „Achema”, „Mažeikių nafta” darbuotojų vaikų, dar valstybės remiamų šeimų atžalų”, – sakė poilsiavietės direktorius.

Dvidešimt penktus metus čia dirbantis vyras yra tikras, kad jei pajūryje būtų daugiau stovyklų, vietų jose netrūktų. Privatizacijos vėjai nušlavė ne vieną poilsiavietę.

„Anksčiau prie jūros buvo berods trylika stacionarių stovyklų, dabar – tik „Žilvitis” ir „Pasaka”, – prisiminė B.Kalvaitis.

Ir „Pasakoje” laisvų vietų beveik neliko. Koordinatorius Bronius Cickevičius „Klaipėdai” vakar sakė, kad tėra 60 laisvų vietų pirmoje pamainoje, prasidėsiančioje nuo birželio 17 dienos. „Tuoj neliks tuščių vietų. Per dieną nuperka apie 25 kelialapius. Vienos dienos kaina – 40 litų”, – priminė B.Cickevičius.

Kviečia į užsienį

Stacionarios stovyklos pagal išgales finansuojamos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų. Atsiradusią nišą užima kiti vaikų vasaros poilsio organizatoriai, siūlantys temines stovyklas šalyje ir užsienyje, skirtas tam tikrai vaikų amžiaus grupei.

Dešimties dienų stovyklos Orleane „60 muškietininkų žygis į Prancūziją” kelialapis kainuos beveik 1 200 litų. Tačiau, be muškietininkų gyvenimo skonio, 12-18 metų stovyklautojai dar galės paragauti keliautojo duonos ir pamatyti Berlyną, Drezdeną, Paryžių, papramogauti Disneilendo parke.

Į kelialapio kainą įskaičiuota viskas: pradedant kelione autobusu, sveikatos draudimu, nakvyne ir maitinimu. Tačiau reikia turėti po maždaug 50 eurų, norint apsilankyti mokamuose objektuose.

Šios stovyklos organizatorius – Lietuvos vaikų ir jaunimo centras – siūlo poilsį ir Lietuvoje. Dešimties dienų stovykloje Šventojoje „Sukurkime savo karalystę” gyvens 10-13 metų karalaitės ir karalaičiai. Kelialapio kaina – 550 litų.

14-20 metų jaunimui iš Lietuvos ir užsienio siūloma pailsėti Plateliuose tarpkultūrinėje anglų kalbos tobulinimo stovykloje „Welcome to diversity”. Dešim-ties dienų trukmės poilsis kainuos beveik 700 litų.

Jaunųjų stovyklautojų vadovai – šalies aukštųjų mokyklų studentai.

Lieka ant asfalto

Valstybė remia socialiai remtinų šeimų atžalų poilsį ir padengia pusę ar net 70 proc. kelialapio kainos.

Taigi vasaros stovyklomis gali pasimėgauti šių šeimų arba turtingųjų vaikai. Vadinamųjų vidutiniokų sūnūs ir dukros vasarą dažniausiai lieka ant asfalto.

Klaipėdietė Livija neslėpė, kad stovyklų kelialapių kainos yra sunkiai įkandamos jos šeimai.

„Tačiau jei sūnus labai veržtųsi į stovyklą, surinktume tuos pinigus. Pataupytume, gal giminaičiai pridėtų”, – svarstė moteris.

Bet jos 16-metis sūnus Rokas nenori stovyklauti. Su draugu planuoja per vasarą užsienyje paplušėti ir užsidirbti.

„Jei neišvyks į užsienį, Rokas šią vasarą praleis kaip ir kasmet: kieme – su draugais, žvejyboje – su tėvu, Darbėnuose – pas promočiutę”, – pasakojo klaipėdietė.

Skyrė pinigų

Uostamiesčio vaikų vasaros poilsio programoms Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 63 tūkst. litų, Klaipėdos savivaldybė -130 tūkst. litų.

Sportuoti, buriuoti, keliauti ir dar kitaip užimti vaikus numato ne viena uostamiesčio institucija.

Finansavimą daugiau nei keturiasdešimčiai programų vykdyti gavo Klaipėdos mokyklos, bibliotekos, sporto, vaikų ir jaunimo klubai, Jaunimo bei Moksleivių saviraiškos centrai, daugiavaikių šeimų, skautų bei kitos organizacijos.

Pati didžiausia ir planuojanti įtraukti gausiausią būrį vaikų yra programa „Atostogos su bendraamžiais”. Šios programos sumanytoja – „Pamario sveikatingumo namų” vadovė Audronė Meiraitė vakar „Klaipėdai” sakė, jog vaikų vasaros poilsiui organizuoti gauta 45 tūkst. litų.

Stovyklaus dieną

Skirtingai nei stacionarios stovyklos, kur vaikai gyvena dieną naktį, „Atostogos su bendraamžiais” siūlo kelias dienos stovyklas, prasidėsiančias rytais ir pasibaigsiančias vakarais. „Tai nemokamos stovyklos. Vaikams tereikės iš namų pasiimti sumuštinių bei pinigų keltui į Smiltynę”, – sakė A.Meiraitė.

Nuo birželio 27-osios vaikai laukiami dienos stovykloje „Bendraamžių mokykla”, įsikūrusioje Manto g. 47.

Nuo liepos 4 dienos vaikų lauks kitos dienos stovyklos Smiltynėje ir Giruliuose: „Būkite sveiki ir stiprūs”, „Gero skonio studija”, „Pasitikime rytinę saulę”.

„Liepą užvesime daugiau nei šimtą vaikų talpinančio „dvigubo” „Ikaruso” variklį. Riedėdami gatvėmis geriau pažinsime savo miestą, nuvažiavę prie jūros pailsėsime”, – apie kitą stovyklą „Keliaukime linksmuoju infoautobusu” pasakojo A.Meiraitė.

Priims visus

Į šias dienos stovyklas užsiregistravo jau apie šimtą jaunųjų klaipėdiečių, nors planuojama priimti per tūkstantį. „Neatstumsime nė vieno, visų Klaipėdos vaikų laukiame. Jei reikės, išplėsime stovyklas”, – užtikrino A.Meiraitė.

Ji pridūrė, kad šios dienos stovyklos yra orientuotos būtent į vidutinių šeimų atžalas.

„Jie neįpratę gyventi iš pašalpų – kaip socialiai remtinose šeimose. Jie nesimaudo pertekliuje – kaip turtingųjų namuose. Vidutiniojo sluoksnio šeimų vaikai yra vieni aktyviausių, žinantys, kaip ir kodėl turi ieškoti vietos po Saule”, – sakė A.Meiraitė.

Jos įsitikinimu, nemokamos dienos stovyklos – didžiulė parama dirbantiems tėvams, bet neturintiems pinigų brangiems kelialapiams į stacionarias stovyklas.

„Vaikai visą dieną bus užimti ir prižiūrimi suaugusiųjų. Tai išties saugesnis ir turiningesnis poilsis nei ant asfalto”, – įsitikinusi A.Meiraitė.

Vasaros dienos stovyklos veiks iki rugpjūčio pabaigos. Tam, kad kuo daugiau mokinių galėtų jose pabuvoti, organizatoriai žada netrukus važiuoti per Klaipėdos daugiabučių kiemus ir gatvėmis, informuodami gyventojus apie jų vaikams siūlomą nemokamą poilsį.

Audronė Gliožerienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Vasaros poilsis tapo prabanga"

  1. gr rb

    8) 🙁 👿

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.