Sveikatos priežiūros specialistai sako, kad kelionių organizatoriai dažnai pažeidžia įstatymus, neužsimindami klientams apie galimybę egzotiškuose kraštuose užsikrėsti sunkiomis ligomis, o kartais net klaidina žmones, nerekomenduodami skiepytis nuo pavojingų infekcijų.
Pasak tyrimų bendrovės RAIT kokybinių tyrimų skyriaus vadovės Renatos Sadunišvili, aplankytose devyniose šešių didžiausių miestų kelionių agentūrose tik pusėje jų buvo užsiminta apie galimą riziką sveikatai vykstant į Egiptą, Tailandą, Tunisą, Kanarų salas, Keniją ir Jungtinius Arabų Emyratus.
Informuoti klientus apie valstybių, į kurias vykstama, epidemiologinę būklę, imunoprofilaktikos reikalavimus ir sveikatos draudimo įforminimo tvarką kelionių organizatorius įpareigoja Turizmo įstatymas.
Į Turkiją – be skiepų
Klaipėdos kelionių agentūrų „Baltic Clipper” ir „Kolumbo kelionės” atstovai „Vakarų ekspresui” pasakojo, jog agentūrų reikalas – įteikti klientams reklaminius bukletus su informacija, kur jie galėtų pasiskiepyti nuo ligų, plintančių šalyse, į kurias jie ruošiasi vykti.
Konsultantės pasakojo, jog dažniausiai žmonės skiepijasi vykdami į Egiptą ar Tunisą, tačiau joms dar neteko girdėti, kad kas nors kreiptųsi į gydytojus prieš keliones į Turkiją.
Uostamiesčio agentūros tvirtino nuolatos stebinčios, ar jų reklamuojamose šalyse nesiautėja ligų epidemijos. Iki šiol tokių atvejų esą dar nebuvo užfiksuota.
Deja, įspėti apie galimus cunamius ar žemės drebėjimus agentūros negali – šie reiškiniai dažniausiai vyksta „be perspėjimo”.
Patarė vengti gydytojų
Bendrovės RAIT skyriaus vadovės R. Sadunišvili teigimu, apie galimą riziką sveikatai neva norintiems vykti į Egiptą, Tailandą, Tunisą, Turkiją, Kanarų salas, Keniją ir Jungtinius Arabų Emyratus užsiminė tik pusės iš devynių aplankytų agentūrų darbuotojai. Jie taip pat nurodė, kur galima kreiptis norint pasiskiepyti nuo pavojingų infekcijų.
Ši bendrovė atliko tyrimą „Klientų informavimas vykstant į turistinę kelionę apie galimą riziką sveikatai ir jos profilaktiką”.
Tais atvejais, kai grėsmė sveikatai nebuvo minėta, simuliuojantys kelionių pirkimą patys apie tai klausė. Pasiteiravus apie galimas papildomas kelionės išlaidas, 25 kartus iš 34 konsultantai rekomendavo apsidrausti sveikatos ar kitokiu draudimu ir kartą patarė nusipirkti vaistų nuo virškinimo problemų.
„Konsultantai dažniausiai nesiūlė pasirūpinti būtinais skiepais, o kartais – elgėsi priešingai. Pavyzdžiui, pasirinkusiems kelionę į Keniją buvo patarta kritiškai vertinti gydytojų pasiūlymus, nes „paskiepys nuo visko”.
Norėjusiems vykti į Tailandą konsultantė nerekomendavo ne tik skiepytis, bet ir skambinti medikams, nes „jie gali prigąsdinti, o realiai Tailande saugiau, nei, pavyzdžiui, Egipte”, – pristatydama tyrimo rezultatus sakė R. Sadunišvili.
Į krepšelį – analgetikų
Šeimos gydytojas Darius Balčiūnas sakė, jog pastaruoju metu vis daugiau žmonių kreipiasi konsultacijų dėl privalomųjų ir rekomenduotinų skiepų.
„Klaipėdiečiai rūpinasi savo sveikata ir aklai nerizikuoja, – pasakojo gydytojas. – Jeigu skiepai privalomi, tai net nekyla jokių kalbų, o rekomenduojamus žmonės renkasi pagal savo išgales, nes jie nepigiai kainuoja”.
Anot D. Balčiūno, kiekvienas vykstantysis kelionėn turėtų į krepšį įsidėti trumpalaikių skausmą malšinančių analgetikų, binto ir pleistro.
Reikia ir sertifikatų
Sveikatos specialistų teigimu, informaciją apie rekomenduojamas ir privalomas vakcinas suteikia medikai, atsižvelgdami į konkretaus žmogaus sveikatos būklę, ankstesnius skiepijimus, kelionės šalį, pobūdį, trukmę.
Pasaulio sveikatos organizacija poilsiautojams pataria skiepytis nuo hepatito A. Šia infekcija galima užsikrėsti daugelyje pasaulio šalių, ji plinta per vandenį, maistą, o ypač – jūros gėrybes.
Skiepai patikimai saugo ir nuo visame pasaulyje paplitusio hepatito B, kuris pažeidžia kepenis, sukelia kepenų cirozę arba vėžį. Mažiau juo užsikrečiama tik Vakarų Europoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Šiaurės Amerikoje, išskyrus Aliaską bei arktinę Kanadą.
Vykstantiesiems į Afriką, Aziją, Pietų Amerikos šalis patariama skiepytis nuo vidurių šiltinės, o keliaujantiems per geltonojo drugio endemijos teritorijas Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse žmonėms primenama pasirūpinti tarptautiniu skiepijimo nuo šios ligos sertifikatu.
Ingrida Albrechtienė