Vasara prasideda dailininkų plenerais

Dailės veiksmo scena persikėlė į netoli Kauno esančias vaizdingas kurortų apylinkes

„Išnaudojame vasarinės gamtos ir Kauno apylinkių grožį”, – vieno plenero rengėjo žodžiai apibūdina visų vasaros pradžioje pasipylusių dailininkų kūrybinių išvykų turinį.

Kulautuvoje ir Kačerginėje vyksta tautodailininkų skulptūros simpoziumas, Kaune ką tik pasibaigė tarptautinis pleneras „M.Dobužinskiui – 130”, o Birštone ką tik prasidėjo Savicko dailės mokyklos užsiėmimai- pleneras.

Pagonių dievai sveikatingumo trasoje

Kulautuvoje vykstančio skulptūros simpoziumo kūriniais šį savaitgalį jau galima grožėtis. Kauno miškų urėdijos girininko Stanislovo Lauryno išrinktoje Kulautuvos miško parko vietoje ketvirtadienį pastatytos keturios skulptūros. Kalnelyje tarp pušų ir eglių įkurdintos iš ąžuolo išskobtos pagonių deivių Medeinės, Gabijos, Žemynos ir senovinio lietuvių karo dievo Kovo figūros. Dar dvi skulptūros papildė miestelio skulptūrų parkelį, o viena bus pastatyta Aušrelės Vilkonienės kaimo turizmo sodyboje „Miško svetainė”. Šioje sodyboje drožėjai iš Alytaus, Garliavos, Rokiškio, Marijampolės ir Jurbarko apsistojo dešimčiai dienų. Antrus metus rengiamas skulptūros simpoziumas – tai bendras Kulautuvos seniūnijos, Kauno miškų urėdijos ir privačiai iniciatyvai atstovaujančios verslininkės A.Vilkonienės projektas.

Sauliaus Lempicko, Raimondo Blažaičio, Naurio Valucko, Eriko Motiejūčio išdrožtos skulptūros, pastatytos miške, skirtos pagyvinti sveikatingumo trasą. Numatyta, kad ji kalneliais, pabaliais ratu vingiuos 3 kilometrus ir turėtų būti baigta šiemet. Jau įrengtos dvi poilsio aikštelės su pavėsinėmis ir suoleliais, dar viena aikštelė netrukus bus įrengta prie ką tik pastatytų tautodailininkų skulptūrų. Girininkas jau kalba ir apie dar vieną, dar ilgesnę trasą. Neabejojama, kad ši taip pat bus puošiama tautodailininkų skulptūromis.

Mašiotynėje kuriamas skulptūrų parkas

Rytoj Kačerginėje baigsis ten daugiau nei savaitę trukusi drožėjų stovykla „Prano Mašioto pasakų parkas”. Medžio skulptūrų parkas kuriamas vietinių gyventojų Mašiotyne vadinamoje vietoje, parkelyje prie namo, kuriame nuo 1938-ųjų keletą metų gyveno ir kūrė rašytojas Pranas Mašiotas.

Pasak Kačerginės kultūros centro vadovės Linos Sinkevičienės, norima, kad parkas taptų traukos zona kurortinio miestelio svečiams, ypač vaikams. Taip pat tikimasi, kad parkas gražiai papildys naują turistinį maršrutą „Literatūrinė Kačerginė”. Įžymus pedagogas, 1919-1923 m. Lietuvos švietimo viceministras Pranas Mašiotas, parengė ir išleido apie 150 knygų vaikams: vadovėlių, mokslo populiarinimo knygų, pasaulinės literatūros vertimų, originalių kūrinių. P.Mašioto beletristika vaikams ištisus dešimtmečius sudarė lietuviškų skaitinių pagrindą.

Stovykloje „Prano Mašioto pasakų parkas” dalyvauja aštuoni įvairaus amžiaus drožėjai. Jauniausias jų – žinomo drožėjo Adžio Teresiaus sūnus, dešimtokas Dovydas, kartu su tėvu iš medžio išskobęs žvirblių šeimyną. Parką taip pat papuoš smuikuojančio žiogo figūrėlė ir aplink šulinį apsivijusių žalčių kompozicija.

Kūrė architektūrinį peizažą

M.Dobužinskio rusų kultūros centre vyksta tarptautinio plenero „Mstislavui Dobužinskui – 130” kūrinių paroda, o mieste dar vieši plenero dalyviai iš Rusijos ir Baltarusijos. Dvi savaites vienuolika tapytojų, akvarelininkų ir grafikų dairėsi po Kauną ir jo apylinkes ieškodami įkvėpimo plenero temai „Architektūrinis peizažas”.

Plenero rengėja Elena Berežok džiaugėsi, kad padirbėta išties entuziastingai – kūriniuose įamžintas miesto pastatų grožis. Kultūros ministerijos remtą renginį ketinama pratęsti ir kitąmet. M.Dobužinskio (1875-1957) vardu šiemet pavadinto 15 metų gyvuojančio Rusų kultūros centro vadovai ketina labiau garsinti šį Lietuvai nusipelniusį M.K.Čiurlionio amžininką ir kūrybos propaguotoją.

Tobulinasi įvairaus amžiaus dailės entuziastai

Vilniuje veikianti Savicko suaugusiųjų dailės mokykla treti metai vasarą rengia užsiėmimus-plenerą Birštone. Didžiumą šio plenero dalyvių dalį sudaro moksleiviai, visus metus du kartus per savaitę lankę užsiėmimus sostinėje. Tačiau šia išvyka žinomas tapytojas Raimondas Savickas sakė norintis suteikti galimybę pasitobulinti dailės entuziastams iš visos Lietuvos. Į plenerą Birštone gali būti priimti įvairaus meninio pasirengimo dailininkai, kurių profesija, darbovietė ir amžius plenero rengėjams nerūpi.

Ūkininkė iš Daugų Eleonora Babravičienė – visų R.Savicko plenerų, surengtų Birštone, dalyvė. „Auginau vaikus, daug dirbau. O paskui gyvenime atsirado tuštuma. Ją, skatinama vyro, dabar užpildau daile, – kalbėjo pensinio amžiaus moteris. Namuose ji tapo tik patalpoje, nedrįsta su molbertu išeiti laukan.

Užtat vos atvykusi į Birštoną, E.Babravičienė iš karto, kaip ir kiti R.Savicko mokiniai, pasistatė savo molbertą pievoje priešais bažnyčią. „Tokia tradicija. Vos atvykus – keleto valandų pamoka”, – aiškino nuo molberto prie molberto vaikštinėjantis R.Savickas.

Dienotvarkėje jokių linksmybių nenumatyta

R.Savickas neslėpė, kad 10 dienų truksiančio plenero dienotvarkė – įtempta. Joje – tik tapybos ir piešimo pamokos, jokių linksmybių ar vakarėlių. Ar nepabėga užsiėmimų dalyviai, neatlaikę griežto režimo? R.Savickas juokėsi, kad atvirkščiai: daugelis jo mokinių, net pasibaigus pamokų laikui, dar dirba „viršvalandžius”.

Plenero rengėjo sumanymu, iš pradžių mokiniams siūloma iš natūros piešti lengvesnius gamtos motyvus ar architektūros formas, o paskui pereinama prie sudėtingesnių. Kai viešėjome, R.Savicko mokiniai tapė neogotikinę Birštono bažnyčią, vėlesniam laikui jų mokytojas buvo numatęs pereiti prie Nemuno vingių ar alėjų įamžinimo.

Vasaros dailės mokyklos tradicija – kviestis papildomai dėstytojauti žinomus dailininkus. Pernai R.Savickui talkino kauniečiai tapytojai Antanas Obcarskas ir Raimundas Majauskas. Ne pirmus metus plenere Birštone dalyvaujantys Savicko dailės mokyklos auklėtiniai sakė, kad susipažinę su šiais dailininkais ėmė įdėmiau sekti jų kūrybinę karjerą: skaityti spaudą, atkreipti dėmesį į kūrybą parodose. Šiemet kauniečiai menininkai plenere nedėstytojaus. R.Savickui talkins vilnietis dailininkas Viktoras Binkis.

Plenero metu sukurtų kūrinių parodos atidarymas numatytas birželio 18 d. Birštono sakralinio meno muziejuje.
Žilvinė Petrauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Vasara prasideda dailininkų plenerais"

  1. vikcia

    labai fainas staipsnis…cool.. visi skaitikit…. juokaiju…. didesnio sudo nesu maciusi…

  2. vikcia...

    😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.