Kaktusai nuramina geriau nei žmona

Šeimos nariai ir bičiuliai puikiai žino, kuo labiausiai gali pradžiuginti buvusį apskrities viršininką bei buvusį Panevėžio miesto tarybos pirmininką Tomą Josą.

Auginti kaktusus ir kitus sukulentus – jau penkerius metus trunkanti dabar konsultantu privačioje firmoje ir laidos vedėju vietinėje televizijoje dirbančio T.Joso aistra.

Dar vienas jo pomėgis, kuriam nėra nė metų, – pirkti loterijos bilietus. Ir toms abiem aistroms pradžią davė gimtadienio dovanos.

Patenkinti ir sūnūs, ir tėvas

„Mano geriems pažįstamiems, tai yra mano vaikams, – juokauja T.Josas, – labai paprasta mane sveikinti įvairiomis progomis: nuperka kaktusą – ir aš patenkintas, ir jiems nėra labai brangu“.

Šiemet per gimtadienį abu sūnūs – Tomas ir Aidas – tėvui irgi atnešė po kaktusą.

„Suprantama, kitaip jiems sakyčiau: eikit namo“, – kalbėdamasis su „Panevėžio rytu“ šmaikštavo pašnekovas.

Dovana įžiebė lošėjo aistrą

Šiemet prie kaktusų sūnūs tėvui pridėjo ir po televizijos žaidimo „Teleloto“ bilietą.

Niekada nelošęs loterijose, netikėjęs laimingais bilietais, nors ir nesišaipęs iš tų, kurie lošia, T.Josas netikėtai užsidegė azartu, kai tik per plauką neišlošė brangaus automobilio „Audi A6“.

Vieno iš dovanotų bilietų vienas skaitmuo tik vienu vienetu skyrėsi nuo laimingojo bilieto. Netikėto jaudulio apimtas bilieto savininkas jį patikrino net kelis kartus: ir laikraštyje, ir internete, ir terminale. Deja, atsakymas visur buvo vienodas – iki laimėjimo būta netoli, bet sėkmė aplankė kitą žmogų.

Nuo to karto T.Josas kas savaitę perka vieną ar du televizijos žaidimo bilietus. Jau yra apskaičiavęs, jog nuo kovo mėnesio iš viso pralošė 18 litų, o ne kartą išlošė nuo 2 iki 10 litų. Praėjusį sekmadienį T.Josas laimėjo 4 litus.

Kadangi kitą sekmadienį televizijos žaidime vėl vyks lošimas dėl „Audi“ automobilio, T.Josas ketina nusipirkti bent tris bilietus. Ir pirks juos skirtingomis dienomis, kad būtų didesnė tikimybė ištraukti laimingą.

Nepasitiki net žmona

Dėl staiga atsiradusios aistros loterijai T.Josas neišsižada savo senos meilės kaktusams.

Nepatikėdamas to rūpesčio žmonai, kurią švelniai vadina Stasele, jis pats juos prižiūri, laisto ir tręšia tam tikromis dienomis.

Savo kaktusų T.Josas neužmiršo ir stiprindamas sveikatą sanatorijoje. Tą dieną, kai augalus reikėjo palaistyti ir patręšti, vyras paskambino į namus žmonai ir tiksliai nurodė, ko kiek įpilti į laistytuvėlį.

„Žmona truputį pyksta, kad taip reguliuoju, bet kaktusai – mano vaikai“, – teisinasi dėl tokio savo elgesio su sutuoktine ponas Tomas.

Prarado dalį kolekcijos

T.Josas yra gimęs pavasarį, kovo 7-ąją. 2000-aisiais per gimimo dieną gavęs dovanų pirmąjį savo gyvenime kaktusą, jis taip susižavėjo egzotišku augalu, jog netrukus ėmė kaupti jų kolekciją, pats pirkdamas kaktusus ir prašydamas juos dovanoti.

Į bet kokią parduotuvę nuėjęs T.Josas visada apžiūri gėlių skyrių. Šią vasarą atidarytame „Babilone“ pirmasis T.Joso pirkinys irgi buvo mėgstamas augalas – mažytis sukulentas.

Gavęs dovanų ar pats nusipirkęs naują kaktusą, gėlininkas mėgėjas jo vazonėlio iš karto nestato prie kitų.

„Naujokas“ pirmiausia turi ištverti karantiną – pastatytą atokiau augalą kolekcininkas apžiūri, ar šis neapniktas ligos, parazitų, profilaktiškai nupurškia chemikalais.

Vienas ligotas kaktusas galėtų apkrėsti ir pražudyti visą kolekciją.

Kartą kolekcininkas jau patyrė didelę netektį, kai skaudama širdimi turėjo išmesti net septynis savo kaktusus.

Kasmet T.Josas persodina po trečdalį augalų iš kolekcijos, kurioje šiuo metu yra per 40 kaktusų ir apie 10 sukulentų.

Daugiau kaip prieš metus parduotuvėje nusipirkęs kaktusams skirtos žemės, T.Josas, kaip įpratęs, dalį augalų persodino. Po to pastebėjo, jog kaktusai ėmė nykti. Pamanęs, kad galbūt juos perlaistė, nustojo laistyti, tačiau augalai ir toliau nyko.

Pasitaręs su viena gėlių pardavėja T.Josas suprato, jog kaktusų ligos priežastis galėjo būti plika akimi nematomos kirmėlaitės, kuriomis buvo užkrėsta žemė.

Susirgusius kaktusus jų šeimininkas vėl persodino, dezinfekavo, tačiau visų išgelbėti nebegalėjo. Nuo tada žemę savo augintiniams ruošia pats.

Nuolat šnekasi su augalais

Nuo pavasario iki rudens šalčių T.Joso kolekcija auga įstiklintame balkone. Čia dalis augalų išdėliota ant svetainės palangės, kita dalis – ant dviaukštės lentynos, kuri pastatyta ant darbo kambario palangės. Todėl ir dirbdamas prie rašomojo stalo kambaryje T.Josas gali nuolat grožėtis savo numylėtiniais.

Prie balkone pastatyto pinto staliuko atsisėdęs su žmona po darbo T.Josas mėgsta atsigerti arbatos, kavos ar po taurę vyno.

Tačiau dažniausiai su savo kaktusais ir sukulentais T.Josas „susitinka“ savaitgaliais. Tiesiai į balkoną pabendrauti jis vedasi ir į svečius atėjusią savo seserį ar sūnus.

Kalbasi T.Josas ir su savo augalais. Jis jiems „pristato“ naujus augalus, senųjų paprašo nebandyti jų skriausti, gražiai sugyventi, tvarkingai augti.

„Nuolat pasišneku su kaktusais. Nežinau, ar jiems tai padeda, bet man padeda tikrai“, – tikina pašnekovas.

Jeigu kartais pareina iš darbo susinervinęs ir bando išsipasakoti žmonai, ši, anot vyro, ne visada supranta jo susinervinimo priežastį. Tada T.Josas eina pasikalbėti su kaktusais.

„Pasiguodžiu jiems ir pamirštu, dėl ko nervinausi ar pykau“, – puikų nusiraminimo būdą rado kaktusų kolekcininkas.

Įsižeidę kaktusai mažiau žydi

Anksčiau T.Josas kiekvieną pražydusį kaktusą nufotografuodavo ir sąsiuvinyje užsirašydavo, koks ir kada žydėjo.

„Apie pusantrų metų to nebedarau. Tik pasidžiaugiu žiedu“, – T.Josas prisipažįsta kiek aptingęs.

Šiemet, lyg tyčia, kaktusai prasčiau ir žydėjo. T.Josas neatmeta galimybės, kad augalai užsigavo dėl sumažėjusio šeimininko dėmesio ir todėl mažiau jį lepina savo nuostabiais žiedais.

Kolekcijoje – ir reti augalai

Vienas įdomiausių kaktusų T.Joso kolekcijoje yra apskritas, baltais plaukeliais lyg susivėlusiais gaurais apaugęs kaktusas. Jis auga į žemę nesuleisdamas šaknų, o drėgmę paimdamas savo kūnu.

Niekur nematytas mums pasirodė iš Šveicarijos sūnaus ir marčios tėvui atvežtas kaktusiukas, vietoj spyglių turintis kietus susisukusius lapelius, panašius į skiedras.

Nors ir nėra retas, bet labai įdomus stulpenis, kilęs iš Pietų Amerikos. Jis auga tarsi apimtas vėžio – iš vieno augimo kūgelio vystosi vis nauji. Tokia kaktuso savybė vadinama monstriškumu.

T.Joso kolekcijoje auga ir bespyglis kaktusas, kol kas turintis tik lotynišką vardą astrophytum. Šis gražuolis, kurio tėvynė Meksika, savo forma primena vyskupo kepurę.

Be įvairių kaktusų, T.Josas augina ir eševeriją, ir tribriaunę karpažolę, ir kiaušiniškąjį storalapį, ir paprastąjį alijošių, kurio šakeles šeima nuolat vartoja ir kaip vaistus.

Džiaugiasi ir žmonos gėlėmis

Atrodytų spontaniškai gimusi T.Joso meilė kaktusams, sukulentams iš tikrųjų radosi ne tuščioje vietoje.

Buvęs apskrities vadovas visada mėgo gėles, jomis grožėdavosi, tik pats jų neaugino ir nesirūpino.

Vyrą visada maloniai nuteikdavo žmonos auginamos kambarinės gėlės. O Josų namuose jų auga nemažai – iš Taivano kilusi liana šeflera, išeivis iš Kolumbijos vešlus vijoklis filodendras, iš Amerikos tropikų ir subtropikų atkeliavusi į mūsų šalį zamija, papartinių šeimos augalas lizdinė kalnarūtė, kelių spalvų žiedais žydinčios sanpaulijos, dar vadinamos Afrikos našlaitėmis.

Išbartas filodendras vėl ėmė žaliuoti

Žurnalistės paklaustas, ar visada su augalais šnekasi tik gražiai, ar niekada jų nepabara, jiems nepagrasina, pašnekovas prisiminė vieną tokį atvejį buvus.

Iki tol gražiai augęs ir žaliavęs Josų filodendras prieš keletą mėnesių buvo pradėjęs nei iš šio, nei iš to gelsti, prastėti.

Visaip bandę gydyti ir galų gale nebežinodami, ką su tuo augalu daryti, sutuoktiniai vieną dieną atsistojo prieš vijoklį ir pasakė – jeigu jis ir toliau taip nyksiąs, teks jį išnešti lauk prie konteinerių.

T.Josas nežino, kas iš tikrųjų padėjo augalui, tačiau po to griežto pašnekesio filodendras ėmė atsigauti ir dabar vėl gražiai veši svetainės kampe.

Pats sukalė lentynas

Lapkričio pradžioje T.Joso kolekcija iš balkono keliaus į butą.

Kaktusams „išsimiegoti“ žiemos miegu šeimininkas paruošė vietą prieškambaryje. Ten jis pats savo rankomis sukalė dailų stelažą.

Nors prieškambaryje kaktusai gaus labai mažai šviesos, T.Josas tvirtina, jog iki kovo mėnesio jiems nei daug šviesos, nei daug šilumos nereikia.

Apytamsis koridorius esąs kaip tik, mat šiltai ir šviesiai laikomi kaktusai gerai nepailsi, pradeda per anksti augti ir mažiau sukrauna žiedų.

Žinių, kaip auginti savo numylėtinius, T.Josas semiasi iš gėlių pardavėjų ir knygų.

Daiva Rasimavičiūtė

„Panevėžio rytas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Kaktusai nuramina geriau nei žmona"

  1. Danaja

    Usio, einu pirki brangiausiajam kaktusu. Tegul sau raminasi 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.