Skaitmeninių fotoaparatų daugėja, nuotraukų mažėja

Praktika laikyti užfiksuotus vaizdus kompiuteriuose apkarpė fotolaboratorijų pajamas

Per pastaruosius 12 mėnesių šalyje parduota daugiau nei 35 tūkst. skaitmeninių fotoaparatų. Spėjama, kad šiemet jų pardavimai didės apie 20-30 proc. Fotolaboratorijose jau apie pusę nuotraukų gaminama iš skaitmeninių laikmenų, tačiau pačių nuotraukų mažėja.

Retai perkelia ant popieriaus

„Merkurijuje” esančios UAB „Fudžita” fotolaboratorijos darbuotoja Lilija Sakalauskaitė sakė, kad šiuo metu apie 50 proc. nuotraukų jau gaminama iš skaitmeninių laikmenų.

„Atrodytų, kad skaitmeninių fotoaparatų smarkiai daugėja, tačiau labai mažai nuotraukų perkeliama ant popieriaus. Žmonės įprato vaizdus laikyti diskuose, kompiuteriuose. Mums nuo to tik blogiau. Juosteliniais fotoaparatais besinaudojantys žmonės neturi kitos išeities, o tik darytis popierines nuotraukas”, – sakė ji. Tiek nuotraukos iš negatyvų, tiek iš skaitmeninių laikmenų kainuoja vienodai.

Jau 11 metų fotografijų gamybos srityje dirbantis fotografas Robertas Šidlauskas sakė, kad „Fotomiksas” fotolaboratorijoje „Hyper Maxima” parduotuvėje taip pat maždaug pusė nuotraukų jau gaminama iš skaitmeninių laikmenų. „Tai, kad daugėja skaitmeninių fotoaparatų, laboratorijoms ne į naudą, nes žmonės linkę nesigaminti popierinių nuotraukų”, – sakė jis.

R.Šidlauskas taip pat pastebėjo, kad skaitmeniniais fotoaparatais prifotografuojama daug nevykusių nuotraukų. „Ne daugiau kaip 10 proc. būna geros. Fotografuodami analoginiu aparatu, žmonės labiau apgalvoja, įvertina apšvietimą, fokusavimą, todėl nuotraukos būna kokybiškesnės”, – sakė jis.

Fotografas mano, kad analoginiai fotoaparatai ir toliau bus perkami. „Jeigu ketini per metus išfotografuoti vieną juostelę, neverta pirkti skaitmeninio fotoaparato. Be to, fotografai iki šiol vertina ir analoginius aparatus”, – sakė R.Šidlauskas.

Prognozuojamas šuolis

Tyrimų bendrovė „TNS-Gallup” pateikia tokius duomenis. Pirmąjį šių metų ketvirtį parduota 8,6 tūkst. skaitmeninių fotoaparatų. Lietuvoje tūkstančiui gyventojų parduodama beveik tiek pat skaitmeninių fotoaparatų kaip ir Latvijoje, tuo tarpu Estija šias šalis lenkia beveik dvigubai (tūkstančiui gyventojų parduotas 21 skaitmeninis fotoaparatas).

„TNS-Gallup” projektų vadovo Eduardo Grybovo teigimu, Lietuvoje didžiausią įtaką skaitmeninių fotoaparatų perkamumui daro jų kainos, kurios, palyginti su kita technika, išlieka aukštos.

Palyginus 2005 ir 2004 metų balandžio kainas, populiariausi Lietuvoje 3-4 megapikselių fotoaparatai atpigo ketvirtadaliu. Vidutinė mažmeninė skaitmeninio fotoaparato kaina sumažėjo 15 procentų.

Tyrimo metu buvo išanalizuoti pardavimų duomenys, gauti iš daugiau nei 200 mažmeninės prekybos buitine technika ir elektronika vietų bei fotografijos salonų. Tyrimą užsakė „Canon”, „Sony” ir „Olympus”, tačiau jo duomenys priklauso „TNS-Gallup”.

Užfiksavus svarbu neprarasti

Daugėjant skaitmeninių fotoaparatų, daugėja ir atvejų, kai nuotraukos yra prarandamos. Duomenų atkūrimu užsiimanti UAB „Abakas” pastebi, kad, išmokus naudotis fotoaparatais, būtina žinoti ir kaip neprarasti užfiksuotų akimirkų. Bendrovės vadovas Laimis Runkevičius pateikė keletą pagrindinių patarimų norintiesiems to išvengti.

„Bent kartą per mėnesį nuotraukas iš skaitmeninio fotoaparato perkelkite į kompiuterį. Net jei jūsų diskinis kaupiklis tikras milžinas, darykite antrines kopijas į DVD, CD-ROM ar kito tipo laikmeną. Jas patartina laikyti kitoje vietoje, nei laikote savo pirminę atsarginę kopiją”, – sakė L.Runkevičius.

Taip pat patariama tikrinti skaitmenines nuotraukas bent vieną kartą per metus, norint įsitikinti, ar jos vis dar skaitomos. „Jei per keletą metų jūsų kompiuteris, laikmena ar skaitmeninė fotokamera susidėvėtų ir pasentų, vis dar turėtumėte galimybę perkelti nuotraukas į naujesnę skaitmeninę laikmeną”, – paaiškino L.Runkevičius.
Dainoras Lukas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Informacinės technologijos su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Skaitmeninių fotoaparatų daugėja, nuotraukų mažėja"

  1. c

    cc

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.