Klinikose leidosi sraigtasparniai, atskraidinę sužeistus vaidinusius karius
Rukloje vykstančių tarptautinių pratybų „Gintarinė viltis 2005” dalyviai vakar sraigtasparniais buvo skubiai gabenami į Kauno medicinos universiteto klinikas (KMUK). Tačiau kariai buvo tik nudažyti kraujo spalva ir vaidino sužeistuosius.
Medikai turi užtikrinti pirminę medicinos pagalbą „Gintarinė viltis 2005” pratybų dalyviams. Vienas karinių oro pajėgų paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnis nuolat budi Gaižiūnų poligone, kur vyksta mokymai. Jis yra nuolat pasirengęs sužeistus karius gabenti į KMUK. Gydytojai nuolat budi šaudyklose.
Pratybose dalyvauja ne tik Lietuvos karo medikai, bet ir jų kolegos iš Kanados, Latvijos, Didžiosios Britanijos, Suomijos. Mokymuose dalyvaujantys karo medikai ir paramedikai stebi ir vertina karių pasirengimą suteikti pirmąją pagalbą, ar kariai žino, kaip skubiai iškviesti medikus, sraigtasparnį.
Vakar kariniai sraigtasparniai į Klinikas „sužeistuosius” skraidino du kartus. Iš pradžių medikams teko priimti vieną į galvą sužeistą karį, o kitą – patyrusį kojos traumą. Klinikų medikai nukentėjusiųjų laukė specialiai tam tikslui skirtoje sraigtasparnių nusileidimo aikštelėje, juos nugabeno į skubios pagalbos skyrių. Kai kariams buvo suteikta pagalba, į sraigtasparnį jau sulipo patys. Po pietų buvo atvežti dar du kariai, „patyrę” galvos traumas. Šiandien bus surengti dar du skrydžiai iš Ruklos į Klinikas.
Pratybose dalyvavęs Klinikų vyriausiasis chirurgas Plastinės chirurgijos ir nudegimų skyriaus vedėjas Rytis Rimdeika sakė, kad pagal pasirašytą sutartį kariškiai ligonius sraigtasparniais gabena dviem atvejais: kai reikia transplantuoti ir pergabenti organus bei tada, kai reikalingos skubios mikrochirurginės operacijos.
„Lietuva yra maža, beveik iš visų kampelių Kauną galime pasiekti per dvi valandas, todėl sraigtasparniai naudojami labai retai”, – sakė R.Rimdeika. Anot jo, į Klinikas ligoniai sraigtasparniais yra buvę gabenti apie dešimt kartų.
Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas teigė, kad kartais sraigtasparniais prireikia gabenti ir mažamečius pacientus. „Prieš keletą metų kariškiai atskraidino Šventojoje sužalotą mergaitę. Jai čiuožynėje buvo nupjauti rankos pirštai, kurie klinikose buvo prisiūti. Manau, kad kiekviename mieste, kur yra didesnė ligoninė, turėtų būti įrengtos aikštelės nusileisti sraigtasparniams”, – sakė gydytojas.
Dainoras Lukas