Dešimtąkart virš Pažaislio sklendžia muzikos paukštė

Jubiliejinė muzikos fiesta pasiūlys 40 aukšto meninio lygio koncertų

Jau rytoj, gegužės 29-ąją, prasidėsiantis jubiliejinis Pažaislio muzikos festivalis visą vasarą provokuos kūrėjų, atlikėjų, rengėjų emocijas, bus stiprinamas klausytojų ir žiniasklaidos dėmesio. Festivalio koncertai, kurių šiemet suskaičiavome net 40 (!), trumpam bus pajėgūs sustabdyti mūsų skubantį laiką ir užpildyti vasarą tikros muzikos šventės pajauta.

Pirmojo koncerto garbiausioji viešnia – „Pikų dama”

Ar žinote, kad pagrindinė „Pikų damos” intriga yra neišgalvota? Senoji grafienė – tai Natalija Golicyna, Maskvos generalgubernatoriaus motina, XVIII a. iš tikrųjų gyvenusi Paryžiuje ir savo grožiu bei galantiškomis manieromis sudaužiusi ne vieno vyriškio širdį… Anekdotą apie grafienės „trijų kortų paslaptį” Aleksandrui Puškinui papasakojo senolės anūkas, poeto bendraamžis ir geras pažįstamas.

Operos „Pikų dama” premjera įvyko 1890 m. Peterburge, Marijos teatre. Nuo to laiko ji nuolat skamba garsiausiuose Europos ir Amerikos teatruose. Lietuva – ne išimtis. Mūsų šalyje veikalas buvo pastatytas keturis kartus (1925 ir 1934 m. Kaune; 1958 ir 2000 m. Vilniuje).

Koncertinė „Pikų damos” versija sostinės Kongresų rūmuose buvo įkūnyta ir šiemet, balandžio mėnesį. Projekto sumanytojas – Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius. Šį „Pikų damos” koncertinį atlikimą girdėsime ir Pažaislyje. Pagrindines partijas atliks Maskvos didžiojo ir Kijevo nacionalinio operos teatrų solistai: Tatjana Anisimova (sopranas), Angelina Švačka (mecosopranas), Romanas Muravitskis (tenoras), Jurijus Nečajevas (baritonas). Beje, Pažaislio festivalio pradedamasis koncertas jau penktąsyk patikimas maestro Gintaro Rinkevičiaus emocionaliems mostams.

Dominantė – orkestrai

Pasak festivalio direktoriaus Justino Krėpštos, šiemet pagrindinis muzikos fiestos akcentas – orkestrų pasirodymai. Net devyni orkestrai koncertuos šventėje. Tarp jų 6 simfoniniai, 2 kameriniai ir 1 – Nyderlandų nacionalinis jaunimo fanfarinis orkestras – netradicinės sudėties.

Šalia gerai pažįstamų Lietuvos simfoninių ir kamerinių kolektyvų programoje rikiuosis ir mums nepažįstami orkestrai iš svetur. Ypač dėmesį traukia „Tonkunstler” simfoninis orkestras iš Austrijos, Vienos miesto, ir Honkongo „Sinfonietta”.

„Tonkunstler” orkestrui 2007-aisiais sukaks 100 metų. Kolektyvo solidus ne tik stažas, bet ir koncertinė patirtis.

Su šiuo orkestru yra koncertavę daugybė pasaulio įžymybių: dainininkų, pianistų, stygininkų. Orkestras yra paklusęs Pauliaus Hindemito, Klemenso Krauso, Zubino Metos, Arvido ir Mariso Jansonų mostams. Šiuo metu „Tonkunstler” sambūrio meno vadovas yra estų kilmės amerikiečių dirigentas Kristjanas Jarvi.

1990 m. įkurta Honkongo „Sinfonietta” laikoma vienu geriausių orkestrų Azijoje. Kolektyvui vadovauja moteris – dirigentė Yin Wing – Sze, pelniusi puikius įvertinimus Azijos ir Prancūzijos spaudoje. Šis orkestras griežia labai platų repertuarą – nuo kamerinės muzikos iki išplėtotų simfonijų, nuo baroko iki šiuolaikinės muzikos, taip pat itin dėmesingai skleidžia mums beveik nežinomą kinų kompozitorių muziką.

Intriguojančios premjeros

Jau dešimtąkart Pažaislio festivalis po savo sparnu glaus ir kitą mūzą – dramą. Kauno pilies prieigose liepos 3-iąją miestelėnai galės išvysti istorinę fantaziją „Palikit vardą Lietuvos!”. Spektaklį, jau tapo įprasta, režisuos aktorius Vytautas Grigolis. Premjerą matys ne tik Kauno, bet ir Plungės žiūrovai – ten ji bus vaidinama prie M. ir M.Oginskių rūmų.

Šiemet jau penktąją premjerą Pažaislio festivaliui kuria kompozitorius Vidmantas Bartulis. Visus ankstesniuosius šio autoriaus sumanymus puikiai įkūnydavo du mūsų miesto kolektyvai: Kauno valstybinis choras ir Kauno kvartetas. Šįsyk V.Bartulio simfonija „Sodas” sukurta netradicinei instrumentų sudėčiai. Šalia choro ir orkestro „Sode” skambės ir elektrinė violončelė – jos partiją grieš pasaulio violončelininkas Davidas Geringas.

Lengvesnio žanro mėgėjus turėtų intriguoti legendinės švedų grupės ABBA narių Benio Andersono ir Bjorno Ulveso miuziklas „Šachmatai”. Veikalo veiksmas nukels žiūrovus į „šaltojo” karo laikus, kuriuos atspindės šachmatų didmeistrių, apibendrintai pavadintų – Rusu ir Amerikiečiu, – kova. Miuzikle „Šachmatai” pagrindinius vaidmenis kurs švedų ir norvegų dainininkai. Kauno miesto simfoniniam orkestrui ir Kauno valstybiniam chorui diriguos taip pat švedų dirigentas – Hansas Ekas.

Pirmąsyk šioje muzikos fiestoje pasirodys ir mūsų dainavimo pažiba – Edgaras Montvidas. Kylančiam Europoje tenorui (dainavo Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Šveicarijos, Latvijos, Prancūzijos teatruose) bus suteikta garbė užbaigti Pažaislio jubiliejinę fiestą.

Norėtųsi pažymėti ir dar vieną išskirtinį koncertą – jau kitą savaitę Kauno filharmonijos scenoje naujai susikūrusio stygininkų ansamblio „Camerata Klaipėda” koncerto metu išvysime ir pirmą kartą drauge grojančius smuikininką Vilhelmą Čepinskį bei pianistą Petrą Geniušą.

Beje, Pažaislio festivalyje bus ir keli nemokami renginiai.
Alina Ramanauskienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.