Tado Dambrausko fotokonkurse – geriausios nuotraukos apie kariuomenę

Birželio 13 d., pirmadienį, 18 val. Dailininkų sąjungos galerijoje įvyks Tado Dambrausko fotokonkurso parodos „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2004-2005 m.” atidarymas ir nugalėtojų apdovanojimas.

Šiemet pirmą kartą Krašto apsaugos ministerija organizavo Tado Dambrausko fotokonkursą, siekdama išrinkti geriausias metų nuotraukas apie Lietuvos kariuomenę. Konkurso globėjas – krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

Konkurse atskirose grupėse varžėsi civiliai ir kariškiai fotografai, kurie pateikė nuotraukos apie Lietuvos kariuomenę, padarytas nuo 2004 m. iki dabar. Pirmojo konkurso tematika nebuvo ribojama, todėl joje atsispindi įvairūs kariuomenės gyvenimo vaizdai – pratybos, kliūčių ruožai, mankšta, kario buitis, poilsio akimirkos, paradai, partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena, misijų akimirkos.

Pirmajame Tado Dambrausko fotokonkurse dalyvavo beveik 60 fotografų, nuotraukas parodai ir nugalėtojus atrinko nepriklausoma žymių Lietuvos fotomenininkų komisija, kuriai fotografijos buvo pateiktos nenurodant autorystės. „Manau, fotografija kariuomenei yra vienas geriausių būdų parodyti savo gyvenimą, rūpesčius ir džiaugsmus. Buvo labai džiugu matyti kariškių nuotraukas, kurios menine verte smarkiai nesiskyrė nuo fotografų profesionalų darbų. Buvo ir netradicinių, įdomių fotografijų”, – sakė vertinimo komisijos narys, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.

Karo operatoriaus ir fotografo Tado Dambrausko vardas šiam fotokonkursui suteiktas norint įamžinti jo atminimą ir nuopelnus. Tadas Dambrauskas Krašto apsaugos departamente pradėjo dirbti 1990 metais, netrukus buvo paskirtas Vilniaus operatyvinės grupės instruktoriumi-metodininku. Vėliau dirbo žurnalo „Karys” fotografu, brigados „Geležinis Vilkas” ir Krašto apsaugos ministerijos operatoriumi. Jis sukaupė unikalų nuotraukų ir vaizdų archyvą – fiksavo Lietuvos kariuomenės raidą nuo Sąjūdžio žaliaraiščių iki modernios, vertos narystės NATO, kariuomenės.

Dirbdamas Tadas Dambrauskas nevengė rizikos ir netradicinių sprendimų, dėl ‘gero kadro” buvo pasiryžęs pralaužti bet kokius ledus. Jis pirmasis ir vienintelis kariuomenėje filmavo parašiutininkus prisirišęs prie lėktuvo sparno, nuolat leisdavosi į ilgus ir sudėtingus žygius kartu su kariais, fiksavo pirmųjų tarptautinių lietuvių misijų akimirkas Balkanų regione ir Afganistane. Optimizmo ir gero humoro jausmo nestokojusio Tado objektyvas per trylika metų fiksavo ne tik pratybų, iškilmių, misijų akimirkas, bet ir linksmus karių kasdienybės vaizdus. Jo reportažai yra unikalūs ir ne kartą buvo rodomi įvairių televizijų, nuotraukas spausdino ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žurnalai, laikraščiai.

Parodos atidarymo metu bus demonstruojamas ir dokumentinis filmas „Tadas – ledlaužis”, sukurtas keli mėnesiai prieš Tado Dambrausko mirtį. Jame – linksmi paties Tado pasakojimai ir kolegų prisiminimai apie iššūkių ir nuotykių kupiną kariuomenės operatoriaus gyvenimą (scenarijaus autorė ir režisierė – Ilona Skujaitė, operatorius ir montažo režisierius – Domantas Vildžiūnas, „ledlaužis” ir operatorius – Tadas Dambrauskas).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.