Paslaugos neįgaliesiems arčiau namų

Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskrityse gyvenantys neįgalieji, norintys įsigyti techninės pagalbos priemonių, iki šiol buvo priversti važiuoti į Vilnių. Dabar jie tokią galimybę turės Kaune. Piliakalnio gatvėje, buvusios „Elektros” gamyklos patalpose, vakar atidarytas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veikiančio Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Kauno skyrius.

Valstybė skyrė 4 milijonus litų

Simbolinę juostelę prie patalpų perkirpusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Neįgaliųjų socialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė sakė: kasmet Lietuvoje atidaroma po du tokius centro skyrius. Pernai jie duris atvėrė Klaipėdoje ir Šiauliuose, o šiemet, be kauniečių, savo padalinio sulaukė ir vilniečiai. Kol kas, sakė ministerijos atstovė, Kauno skyrius aprūpins 18-os savivaldybių gyventojus, jis taps ir metodiniu centru, padedančiu neįgaliesiems išmokti naudotis techninėmis priemonėmis.

Pasak Techninės pagalbos neįgaliesiems centro direktoriaus Vytauto Bruzgos, ši įstaiga veikia nuo 1992-ųjų metų. Ji neįgaliuosius kompensacinės technikos priemonėmis aprūpina per miestų ir rajonų socialinės paramos skyrius. „Mūsų tikslas – gerinti neįgaliųjų reabilitaciją, tobulinti ir vystyti kompensacinės technikos sistemą, nustatyti šios technikos kokybę ir standartus. Atliekame šių poreikių tyrimus, bendradarbiaujame su invalidų visuomeninėmis organizacijomis, – sakė V.Bruzga. – Šio centro veikla labai humaniška, tačiau dėl finansavimo stokos ne visada galime patenkinti mūsų pagalbos prašančių žmonių norus”. Pastaruoju metu valstybės parama neįgaliųjų kompensacinės technikos priemonėms įsigyti padidėjo – šiemet tam skirta 4 mln. litų.

Siūloma pusšimtis priemonių

Techninės pagalbos centre konsultuoja kvalifikuoti specialistai, priemonės parenkamos ir pritaikomos individualiai. Tokia pagalba, kaip sakė naujojo skyriaus vadovas Gasparas Aleksa, bus teikiama ir Kaune. Skyrius aprūpins techninės pagalbos priemonėmis Kauno, Alytaus, Marijampolės apskričių neįgaliuosius. Naujose Kauno skyriaus patalpose įrengta ekspozicijų salė, kurioje neįgalieji gali susipažinti su daugiau kaip 50-čia techninių priemonių. Tai judėjimo, jėgos ir pusiausvyros lavinimo įranga, asmeninės apsaugos ir priežiūros priemonės, mobilios lovos, vežimėliai ir kt.

„Bandysime tarpininkauti savivaldybėse, kad žmonės gautų kuo daugiau jiems reikalingų priemonių, – sakė G.Aleksa. – Tikimės gauti autobusiuką, kuriuo galėtume nuvykti pas neįgaliuosius į namus ir konsultuotume juos vietoje”.

Kartu su direktoriumi skyriuje dirbs ir ergoterapeutė. Centras aprūpina neįgaliuosius vežimėliais, jų reikmenimis, triračiais, lazdomis, ramentais, neįgaliųjų kėdutėmis, stovėjimo atramomis, kitomis techninės pagalbos priemonėmis.

Medikai dirbs kartu

Paraplegikų asociacijos vadovą Stanislovą Kutkevičių į įkurtuves iš Panevėžiuko atlydėjo žmona Elma ir anūkas. „Norėčiau įsigyti modernesnį dviratį vežimėlį, – apžiūrėdamas ekspoziciją sakė vyriškis. -Nevaikštau jau 15 metų. Į invalido vežimėlį buvau priverstas atsisėsti po stuburo traumos”.

Kauno, Marijampolės, Jonavos, Druskininkų savivaldybių atstovai sakė, jog techninės pagalbos priemonių įsigyti nori gana daug žmonių, neįgaliųjų poreikiai dideli. Kelias nuo gydytojo rekomendacijos iki realios pagalbos suteikimo gana ilgas, ne visada turintieji judėjimo negalią sulaukia jų poreikius atitinkančios kvalifikuotų specialistų paramos. „Gerai, kad pasiryžote ateiti medikams į talką, priartėjote prie neįgaliųjų. Dirbsime kartu”, – atidarant centro skyrių sakė Kauno medicinos universiteto klinikų Reabilitacijos klinikos docentė Ligija Švedienė.

Aldona Kibirkštienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.