Aukštas premjero žmonos viešbutis – duobėje

Svečiams ne itin patinka premjero žmonai Kristinai Brazauskienei priklausantis viešbutis „Crowne Plaza Vilnius”.

Pernai beveik trys ketvirtadaliai kambarių šalia sostinės Vingio parko iškilusiame 16 aukštų viešbutyje buvo visiškai tušti.

Palyginti su kitais sostinės viešbučiais, „Crowne Plaza” rezultatai – labai prasti. Milijoninėse skolose skendintis viešbutis niekaip negali išsikapstyti iš nuostolių.

Viešbučių verslo specialistų teigimu, įvertinus „Crowne Plaza” finansinę padėtį, prestižinėje Vilniaus vietoje stovintis viešbutis vertas vos kelių milijonų litų.

Metė telefono ragelį

„Crowne Plaza” dabar valdančios bendrovės „Draugystės” viešbučio generalinė direktorė K.Brazauskienė neatskleidžia tokios nesėkmingos veiklos priežasčių.

Vos išgirdusi telefonu „Lietuvos ryto” žurnalisto klausimą, premjero žmona numetė ragelį.

Ataskaitoje – liūdni skaičiai

„Lietuvos rytas” gavo „Crowne Plaza” valdančios bendrovės finansinius duomenis. Dokumentai rodo, kad viešbučio gaunamų pajamų neužtenka net paskolų palūkanoms susimokėti – jau nekalbant apie pačias paskolas.

108 kambarius turinčio viešbučio pajamos pernai siekė 5,218 mln. litų. Nuostoliai – 1,813 mln. litų. 2003 metais pajamos buvo 2,762 mln. litų, nuostoliai – beveik 1,619 mln. litų.

Pridūrus ankstesnių metų nuostolius, bendri „Draugystės” nuostoliai viršija 4 mln. litų.

„Pinigų srautai – labai prasti. Reikia reorganizuoti veiklą, kad rezultatai pagerėtų”, – taip „Lietuvos rytui” pakomentavo „Crowne Plaza” rezultatus viešbučių verslo specialistas, nenorėjęs viešai skelbti savo pavardės.

Skolos – ne tik bankams

„Crowne Plaza” savininkų galvos skausmas – ne tik nuolatiniai nuostoliai. Viešbutį slegia daugiau nei 31 mln. litų skolos bankams, kitoms bendrovėms ar asmenims.

Visi šie įsipareigojimai – didesni nei suma, išleista viešbučio rekonstrukcijai.

K.Brazauskienė anksčiau yra sakiusi, kad rekonstrukcija kainavo 27 mln. litų.

Vien palūkanoms „Crowne Plaza” pernai turėjo skirti kone 1,547 mln. litų. Bet netgi jei nebūtų reikėję mokėti palūkanų, bendrovė vis tiek dirbtų nuostolingai.

Per 2004-uosius viešbučio skola padidėjo 423 tūkst. litų.

„Crowne Plaza” padėtis per kelerius artimiausius metus gali dar labiau pablogėti.

Per penkerius metus bendrovė yra įsipareigojusi grąžinti daugiau nei 16,6 mln. litų paskolų bankams – vidutiniškai po 3,3 mln. litų kasmet. Dar papildomai reikės mokėti ir palūkanas.

Nevertas nė 7 milijonų litų?

Bendrovės „Draugystės” viešbučio ataskaitoje rašoma, jog 2004 metų pabaigoje bendrovė turėjo 38,454 mln. litų vertės turto – tik 7,438 mln. litų daugiau nei skolų.

Tiesa, šiemet „Crowne Plaza” viešbučio pastato rinkos vertė padidėjo 6,7 mln. litų. Dabar jis vertas 37 mln. litų.

„Lietuvos rytą” konsultavusio specialisto teigimu, vertinant tik „Draugystės” turtą, jį būtų galima parduoti už 7 mln. litų.

Pirkėjas sumokėtų iki 7 mln. litų dabartiniams „Crowne Plaza” savininkams bei perimtų 31 mln. litų dydžio skolas.

Tačiau jei potencialus pirkėjas ir toliau norėtų plėtoti viešbučių verslą, vargu ar jis mokėtų 7 mln. litų.

„Skolos – labai didelės, o pajamos – labai mažos. Panašu, kad viešbučio veikloje ne viskas gerai, nes nepavyksta pritraukti daugiau turistų. Tik didesnis svečių srautas galėtų pataisyti viešbučio padėtį”, – teigė specialistas.

Turistai – reti svečiai

Praėjusiais metais vos 27 proc. „Crowne Plaza” kambarių buvo užimta. Tuo tarpu visų šalies viešbučių užimtumo vidurkis – beveik 37 procentus.

Dar daugiau užimtų kambarių buvo Vilniaus viešbučiuose. Per pirmus tris praėjusių metų ketvirčius sostinės viešbučių kambarių užimtumas siekė beveik 48 procentus.

Pasak „Lietuvos rytą” konsultavusio eksperto, tam, kad viešbutis dirbtų pelningai ir būtų ramus dėl ateities, turi būti užimta vidutiniškai apie 40 proc. kambarių. Taigi „Crowne Plaza” viešbutyje turėtų apsilankyti pusantro karto daugiau svečių.

Gelbėja vyro pareigos

Tačiau kol kas vieni dažniausių viešbučio svečių – premjero Algirdo Brazausko vadovaujamos Socialdemokratų partijos nariai ar kiti jo pakviesti svečiai.

„Crowne Plaza” vyksta Socialdemokratų partijos posėdžiai, neseniai čia puotavo valdančiųjų partijų atstovai, žmonos viešbutyje su kitais politikais mėgsta susitikinėti ir A.Brazauskas.

Čia dažnai apgyvendinamos oficialios delegacijos iš užsienio, rengiami priėmimai.

Ypač nuskambėjo pernai vykęs pokylis, skirtas Lietuvos priėmimui į NATO. Tuomet į „Crowne Plaza” buvo pakviesta 500 asmenų su antrosiomis pusėmis.

Mūsų šalies bendrovių vadovai puse lūpų kalba: jei nori, kad firmos šventėje dalyvautų premjeras, organizuok renginį viešbutyje prie Vingio parko.

Žvaigždutės spindi ne visiems

Nors prie paradinio įėjimo į „Crowne Plaza” šviečia penkios žvaigždutės, oficialiai šis viešbutis įvertintas viena žvaigždute mažiau.

Užsukusiems į vidų iškart tampa aišku, kodėl premjero žmonos valdos dar nevertos aukščiausio įvertinimo.

Registratūroje „Lietuvos ryto” žurnalistus sutikęs darbuotojas nužvelgė nuo galvos iki kojų ir nesugebėjo išspausti net tarnybinės šypsenos. Suprask, nematyti ar premjero nerekomenduoti svečiai čia – nelabai pageidaujami.

Negana to, už daugelį viešbučio siūlomų paslaugų, pavyzdžiui, baseiną, sūkurinę vonią, pirtį, reikia mokėti papildomai.

Tuo tarpu kišenės dydžio kambarys parai kainuoja ne taip jau pigiai – daugiau kaip 400 litų.

Pritrūko pinigų net algoms?

Tai, kad viešbučio veikla – ne itin sėkminga, patvirtina dar vienas įrašas „Draugystės” finansinės atskaitomybės dokumentuose.

Pernai viešbutis iš savo vadovų pasiskolino 548 tūkst. litų.

Pasak specialistų, niekas nedraudžia vadovams skolinti savo lėšų įmonei. Tačiau toks žingsnis gali reikšti, jog bendrovė pritrūko pinigų darbuotojų atlyginimams ar kitoms reikmėms. Todėl vadovai suskubo gelbėti situaciją nuosavomis lėšomis.

Siūlo komisiją sandoriams tirti

Tuo tarpu Seimo opozicijai priklausantys konservatoriai užsimoję sudaryti parlamentinę komisiją, kuri ištirtų A.Brazausko šeimos verslo reikalus, susijusius su „Crowne Plaza Vilnius” (tuo metu – „Draugystės”) viešbučio privatizavimu. Konservatoriai vakar parengė Seimo nutarimo projektą.

Pasak opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus, iki šiol vengiama viešai atskleisti viešbučio įsigijimo aplinkybes, o tai verčia manyti, jog yra neskaidrumo ir korupcijos požymių.

Komisijai siūloma aiškintis, už kokias lėšas buvo atliekama privatizuoto viešbučio rekonstrukcija, ar tarp tų lėšų nėra pinigų, kurie darytų A.Brazauską pažeidžiamą derinant viešuosius ir privačius interesus.

Premjero santykius su viešbučiu tiria ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

Vienas argumentų pradėti tyrimą yra tas, kad 2000 metų Seimo rinkimuose socialdemokratus keliais šimtais tūkstančių litų parėmė I.Paleičiko žmonos bendrovė „Vaizga”. Ši bendrovė turėjo 38 proc. „Crowne Plaza” akcijų, kurias vėliau pardavė.

Akcijas supirko pernai

Praėjusių metų pabaigoje pagrindinis „Crowne Plaza” akcijų paketas jau priklausė K.Brazauskienei. Šiek tiek mažiau akcijų turi jos sūnus Ernestas Butrimas. Likusios kelios akcijos priklauso dviem fiziniams asmenims.

Pirmąjį praėjusių metų pusmetį 38 proc. akcijų dar turėjo Didžiojoje Britanijoje įregistruota bendrovė „Ordos Limited”, vėliau pardavusi viešbučio akcijas dabartiniams jos savininkams.

Kai kurių specialistų teigimu, įvertinus „Crowne Plaza” slegiančias skolas, 38 proc. akcijų paketas vargu ar vertas bent 3 mln. litų. Tiesa, tiksliai nustatyti akcijų vertę būtų galima tik nuodugniai susipažinus su visa viešbučio veikla.

Problemas galima spręsti visaip

Vienas nekilnojamojo turto ekspertas „Lietuvos rytui” pusiau rimtai, pusiau juokais teigė, kad Brazauskų šeimai dabar – labai atsakingas metas. Reikia rūpintis ir „Mažeikių naftos” akcijų pardavimu, ir viešbučio reikalais.

Tačiau visas problemas esą galima labai sklandžiai išspręsti.

Vienas būdų – pelningai parduoti „Mažeikių naftos” akcijas. Nuo šio sandorio galėtų nubyrėti ir viešbučiui, kuris išbristų iš skolų. O ateityje, papildomai investavus bei viešbutį pavertus gyvenamuoju namu, galima būtų ir uždirbti.

Jeigu nepavyktų parduoti „Mažeikių naftos” akcijų, dar irgi nebūtų pasaulio pabaiga. Liktų paprasčiausias kelias – parduoti patį „Crowne Plaza”.

Bet tai vargu ar realu. Ypač turint galvoje, kad Brazauskai, kaip ir daugelis lietuvių, brangina net nuostolingą nekilnojamąjį turtą.
Mantas Dubauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.