Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) siekia, kad vykdami į užsienį Lietuvos vartotojai būtų informuoti apie tarptautinio tarptinklinio (angl. roaming) judriojo ryšio tarifus bei turėtų galimybę pasirinkti jiems palankiausią ir poreikius atitinkantį pasiūlymą. Reaguodama į Europos Komisijos iniciatyvas bei atsižvelgdama į vartotojų poreikius gauti išsamią, tačiau paprastai ir suprantamai pateiktą informaciją, RRT pataria vartotojams, į ką reikia atkreipti dėmesį, rengiantis kelionei į užsienį, kad grįžus sąskaitos už judriojo ryšio paslaugas dydis nebūtų netikėtas.
Vartotojas, dar prieš išvykdamas į užsienio šalį, turėtų detaliai išsiaiškinti visas tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugų sąlygas ir tarifus, kad kitoje šalyje turėtų galimybę pasirinkti palankiausius sprendimus siūlantį operatorių. Šią informaciją vartotojui privalo suteikti kiekvienas operatorius, kurio paslaugomis jis naudojasi.
Lietuvos judriojo ryšio operatorių abonentui, esančiam užsienio šalyje, suteiktų ryšio paslaugų kainodara daugiausia priklauso nuo tos šalies operatoriaus taikomų tarifų. Lietuvos operatorių abonentams, esantiems užsienio šalyje, taikomi tarifai skirstomi į šias grupes:
– skambučio į užsienio šalies tinklus (užsienio šalies viduje) tarifai (Lt/min);
– skambučio iš užsienio šalies į Lietuvą tarifai (Lt/min);
– atsiliepto (priimamo) skambučio tarifai (Lt/min);
– siunčiamos trumposios žinutės (SMS) tarifai (Lt);
– interneto ir duomenų perdavimo tarifai (Lt/kbps).
Svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurių užsienio šalių operatoriai yra nustatę skambučio sujungimo mokestį, kurį būtina įvertinti ir įskaičiuoti į planuojamas ryšių išlaidas.
Vartotojai turėtų atsiminti, kad, esant užsienyje, skambučių peradresavimas į balso pašto dėžutę (bei susijusių paslaugų), į judriojo ar fiksuoto ryšio telefono numerį yra apmokestinami. Pasirinkto skambučio peradresavimas į Lietuvoje esantį telefono numerį yra apmokestinamas ir pagal atsiliepto skambučio tarifus, ir pagal skambučio iš tos užsienio šalies į Lietuvą tarifus.
Kai kurie skambučiai užsienio šalies viduje ir iš užsienio į Lietuvą yra papildomai skaidomi (ir atitinkamai skirtingai apmokestinami) į:
– skambučius piko ir nepiko laiku;
– skambučius į judriojo ryšio tinklus ir į fiksuoto ryšio tinklus;
– skambučius savame tinkle (pasirinkto užsienio operatoriaus tinkle) ir į kitus tinklus;
– į kitus tinklus.
Vartotojams taip pat verta pasidomėti specialiais pasiūlymais ir zonine kainodara (angl., zone pricing), kai grupei tam tikrų užsienio šalių operatorių taikomi vienodi tarifai, nepriklausomai nuo šalies, į kurią abonentas vyksta.
Vykstant į užsienį patariama patikslinti:
– pasirinkto užsienio šalies judriojo ryšio operatoriaus ryšio teritoriją (aprėpties zoną). Kai kuriose užsienio šalyse (JAV, Rusija ir pan.) veikia operatoriai, kurių teikiamos paslaugos gali neveikti tam tikroje geografinėje zonoje;
– ar pasirinkti operatoriai papildomai neapmokestina priimamų skambučių. Kai kurie užsienio šalių (pvz., Estijos, Latvijos) judriojo ryšio paslaugų teikėjai netaiko mokesčio už priimamus skambučius;
– ar pasirinkti operatoriai neapmokestina vartotojo bandymo skambinti, kai pokalbis neįvyko;
– ar neapmokestinami kai kurie specialių paslaugų numeriai (informaciniai, pramogų ir pan.).
Išnagrinėjęs ir įvertinęs turimą informaciją dėl operatorių taikomų ryšio paslaugų tarifų ir tinklų aprėpties ypatybių bei remdamasis savo individualiais poreikiais, vartotojas gali priimti galutinį sprendimą, kurio judriojo ryšio operatoriaus užsienio šalyje paslaugomis jam naudotis yra palankiausia. Atvykus į užsienio šalį, vartotojo judriojo ryšio telefonas automatiškai prisijungs prie to užsienio šalies judriojo ryšio operatorius tinklo, kurio signalas yra stipriausias. Tačiau vartotojas turi žinoti ir tai, kad jis gali pasirinkti kitą operatorių rankiniu būdu, naudodamasis savo judriojo ryšio telefono meniu.
Išvykstant į užsienį, verta iš anksto apie tai informuoti artimuosius ir draugus, siekiant išvengti nebūtinų skambučių ir papildomų išlaidų. Iš anksto tinkamai pasirengę kelionei vartotojai turės visas galimybes kontroliuoti savo sąskaitų už judriojo ryšio paslaugas dydį.
Tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugų tarifai šiais metais susilaukė ypatingo dėmesio Europos Sąjungoje. Europos Komisija nauja atidarė tinklalapį http://europa.eu.int/information_society/activities/roaming/index_en.htm, kuriame pateikiamos nuorodos į visų 25 Europos Sąjungos (ES) šalių judriojo ryšio operatorių interneto svetaines bei palyginimai, kaip tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugos kaina gali skirtis, naudojantis vieno ar kito operatoriaus paslaugomis konkrečioje šalyje. Tikimasi, kad šis tinklalapis bus viena iš efektyvių priemonių, padedanti vartotojui apsispręsti, kurio užsienio operatoriaus tinklą rinktis užsienio šalyje.
RRT aktyviai dalyvauja tarptautinėje veikloje, susijusioje su tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugomis. 2004–-2005 m. RRT dalyvavo pilotiniame Europos reguliuotojų grupės (angl. European Regulators Group) (ERG) projekte, kuriuo buvo siekiama įvertinti situaciją nacionalinėse didmeninėse tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugų rinkose, rengiantis šių rinkų tyrimams. Šiuo metu RRT dalyvauja ERG darbo grupėje, turinčioje nustatyti priemones tarptautinio tarptinklinio judriojo ryšio mažmeninių kainų skaidrumui didinti. Š. m. rugsėjo mėn. vykusiame Baltijos šalių nacionalinių reguliavimo institucijų susitikime buvo sutarta, kad Baltijos šalių reguliuotojai imsis priemonių tarptautinio tarptinklinio ryšio tarifų mažinimui trijose Baltijos šalyse.
Ryšių reguliavimo tarnyba