Buvęs saugumo vadas Ispanijoje jaučiasi saugus

Mečys Laurinkus interviu „Kauno dienai” sako nesibaiminąs, kad galėtų būti „mirtinai užbučiuotas”

Lietuvos ambasadorius Ispanijoje Mečys Laurinkus vakar vakare iš Madrido išlydėjo trijų dienų valstybinio vizito šioje šalyje apsilankiusį Prezidentą Valdą Adamkų.

Trečią dieną Lietuvos vadovas praleido už 100 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Madrido esančiame įspūdingame istoriniame Segovijos miestelyje.

Tad „Kauno dienai” atsirado puiki proga pakalbinti kiek labiau atsipalaidavusį ambasadorių.

Atidarys naują konsulatą

– Kilus vadinamajam Prezidentūros skandalui, kai dar buvote Valstybės saugumo departamento vadovas, išgirdome beveik legendinę Renatos Smailytės ir Anzorio Kikališvilio telefono pokalbio frazę, kad jus vertėtų „Ispanijoje mirtinai užbučiuoti”. Ar per tuos metus nė karto nejautėte baimės, kad kas nors galėtų grėsti Jūsų saugumui čia?

– (Juokiasi) Nė karto. Nebijau aš tų žmonių. Mane kankina ne smailytės ar kažkokie anzoriai, o visai kitos problemos. Pavyzdžiui, Prezidento valstybinis vizitas. Tai labai svarbus ir atsakingas renginys, kuriam ilgai rengtasi. Atrodo, jis buvo sėkmingas, nepaisant net ir sprogusios limuzino padangos dar pirmąją vizito dieną (vėl juokiasi).

– Ar galėtumėte palyginti savo darbą čia ir Vilniuje, Valstybės saugumo departamento vadovo kėdėje? Kuris buvo nervingesnis?

– Čia visai kitoks darbo pobūdis. Bet darbo irgi labai nemažai. Iš pradžių, kai tik pernai čia atsikėlėme, reikėjo atlikti daug administracinių veiksmų. Ambasada persikėlė į naują vietą. Anksčiau ji buvo įsikūrusi viename kelių kambarių bute. Bet dabar ambasadų rajone išnuomotas trijų aukštų pastatas, kur, manau, gana komfortiškai jaučiasi dešimt mūsų darbuotojų. Penki iš jų yra diplomatai, penki – techninis personalas.

Tikiuosi, mes normaliai susidorojame su mums keliamais reikalavimais, visais darbais. Tikimės, kad situaciją labai pagerins Lietuvos konsulatas, kuris dar šiemet turėtų būti atidarytas Valensijos mieste. Ten yra nemažai lietuvių, jiems dažnai prireikia įvairios mūsų pagalbos.

Dėmesio centre – A.Sabonis

– Koks lietuvių įvaizdis yra susidaręs Ispanijoje – žiaurių banditų, kurie kažkodėl pamėgo šį kraštą, ar gerų sportininkų, kurie gana gausiai čia žaidžia? O gal dar koks nors kitoks?

– Esu tikras, kad Ispanijoje apie sportininkus žino daugiau nei apie banditus. Kitos bendruomenės nusikalstamumo problemų sukelia žymiai daugiau negu lietuviai. Jie nefigūruoja kaip kokia išskirtinė tauta, kuri verčiasi tik plėšimu ar žudymais. Netgi oficialioje nusikaltimų statistikoje lietuviai niekur neišsiskiria. Galbūt tik kartais, kai spaudoje aprašomas koks nors ypač sunkus nusikaltimas ir jame yra dalyvavęs Lietuvos pilietis.

Tos banditų problemos nevertėtų pervertinti, nes ji neatspindi tikrovės. Žinoma, reikia pripažinti, kad buvo viena išeivių banga iš Lietuvos, kuri ieškojo darbo, o paskui juos sekė tie, kurie siekė apiplėšti dirbančius. Taip vienu metu ir buvo – vieni dirbo, dažnai ne visai legaliai, kiti vertėsi iš nusikaltimų. Bet dabar to praktiškai nebėra, viskas įėję į legalizuotas, teisines vėžes. Ta problema gerokai sumažėjusi.

Tuo tarpu ispanai, aišku, žino mūsų sportininkus. Vien Arvydas Sabonis jiems labai daug reiškia, tai susitikimuose su Prezidentu Valdu Adamkumi pažymėjo ir kai kurie ispanų pareigūnai, pavyzdžiui, ministras pirmininkas Rodrigesas Zapateras. Mūsų legendinis krepšininkas tapo pavyzdžiu dabartiniam ispanų jaunimui. A.Sabonis dalyvavo kai kuriuose Lietuvos Prezidento valstybinio vizito į Ispaniją renginiuose ir visur jis atsidurdavo dėmesio centre.

Stengdamiesi pagerinti Lietuvos įvaizdį, nemažai važinėjame po universitetus ar vietinės valdžios institucijas su paskaitų ciklu apie mūsų šalį. Atvažiuoja ir mūsų meno žmonės. Štai visai neseniai buvo Eimunto Nekrošiaus teatras atvažiavęs, salėse buvo anšlagai, gerai vertinamoje ir skaitomoje spaudoje buvo didelės recenzijos. Visa tai gerina Lietuvos įvaizdį.

Ispanai domisi lietuviška gamta

– Kodėl dabar buvo imtasi naujos misijos – pristatyti Lietuvą ispanams kaip turistinį kraštą, kur galima būtų atvažiuot? Kuo ispanus galima sudominti mūsų krašte?

– Patys ispanai kasdien vis daugiau domisi Lietuva. Štai ir artėjant vasarai sulaukiame vis daugiau paklausimų apie galimybes atvykti į Lietuvą.

Man atrodo, kad ispanus labiausiai mūsų krašte domina natūrali, kaip jie patys sako, nesugadinta gamta. Tokios labai nedaug liko Ispanijoje, todėl jos gyventojai aktyviai dairosi, kur galėtų nuvažiuoti ir pabūti toje nesugadintoje gamtoje. Lietuva tam labai tinka.

Madrido ir kitų Ispanijos miestų kelionių agentūrose galima gana nesunkiai nusipirkti kelionę į Lietuvą. Be to, mums labai daug skambina ir klausia, kaip galima būtų patekti į mūsų šalį. Mes duodame nuorodą į interneto puslapius, kur galima rasti tokios informacijos.

Neturiu tikslios statistikos, bet ispanų Lietuvoje pernai apsilankė gerokai daugiau nei užpernai. Šiemet, tikiuosi, tie skaičiai dar labiau išaugs.

– Lietuviai irgi pradėjo itin dažnai važiuoti pailsėti į Ispaniją?

– Taip. Mūsų konsulatams, kurie turi padėti atvykstantiems tautiečiams spręsti įvairias problemas, pastaraisiais metais labai padaugėjo darbo. Tai rodo, kad atvykstančiųjų yra tikrai labai daug.

Konsulatai bei ambasada dirba ir su Ispanijoje esančia vietine lietuvių bendruomene. Čia yra tam tikrų problemų, apie kurias išgirdo ir Prezidentas V.Adamkus savo susitikime su vietiniais lietuviais. Pavyzdžiui, jie sako, kad mažoka dėmesio iš Lietuvos pusės skiriama toms kelioms savaitgalinėms lietuviškoms mokyklėlėms, kuriose iki šiol mokėsi apie 200 vaikų, bet nuo naujų mokslų metų jau turėtų ateiti apie 300. Jiems trūksta vadovėlių.

Pinigai, aišku, labai svarbu, jie irgi padeda išspręsti įvairias problemas, bet reikalingas ir programinis Lietuvos valstybės dėmesys tam išeivių pasauliui, lietuvybės išsaugojimui tuose židiniuose, kur ji egzistuoja.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Buvęs saugumo vadas Ispanijoje jaučiasi saugus"

  1. ku-ku

    👿

  2. ku-ku
  3. ku-ku

    😕

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.