Pažadai dideli, pinigai maži

Dauguma medikų, gavę pirmąją algą po Vyriausybės įsipareigojimų ją padidinti, pasijuto apgauti

Streiką atidėję dėl pažadų, kad atlyginimai padidės 30 procentų, dauguma medikų gavo vos 90 ar 100 litų daugiau. Prioritetinės grandies atstovų – šeimos gydytojų algos padidėjo vos keliolika procentų.

Šeimos gydytojai nuskriausti labiausiai

„Esame nusivylę Vyriausybės politika. Mus labai įskaudino, kad pirminio lygio – šeimos gydytojų darbas įvertintas viso labo vos kelių procentų algų pakėlimu”, – apgailestavo Šančių poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Algita Tamošaitienė.

Turinti 1832 pacientus gydytoja uždirbdavo 1100 litų be atskaitymų. „Dabar mano alga padidėjo beveik 400 litų, bet, atskaičius mokesčius, į rankas gaunu vos tūkstantį litų”, – sakė A.Tamošaitienė. Kitos šeimos gydytojos gauna dar mažiau. Slaugytoja Aurelija Bubnovienė į rankas gaudavo 525 litus, o po padidinimo gavo vos 600 litų.

Šančių poliklinikos gydytojams ir slaugytojams atlyginimai vidutiniškai padidėjo nuo 10 iki 20 procentų.

„Visus numatytus pinigus išdalijom, bet, žinoma, mūsų gydytojai ir slaugytojos nepatenkinti, nes algos vis vien per mažos, – teigė Šančių poliklinikos direktorė Zita Česnavičienė. – Atlyginimus didinom nevienodai: atsižvelgdami į darbo pobūdį ir kitus rodiklius.

Mažiausias gydytojo atlyginimas po padidinimo – 950, o slaugytojos – 700 litų (neatskaičiavus mokesčių). Pirminio lygio paslaugų įkainiai padidėjo tik 7 procentais, antrinio – 23 proc. Pastarosios paslaugos mūsų poliklinikoje sudaro trečdalį paslaugų ir finansavimo. Kolektyvas pasitarė ir nusprendė tuos procentus už pirminio ir antrinio lygio paslaugas sudėti į bendrą sumą ir didinti algas neatsižvelgiant, kaip kurios grandies paslaugų įkainiai pakito. Priešingu atveju dar labiau būtų nuskriausta pirminė grandis”.

Didino nevienodai

Vyriausybės ir medikų profsąjungų pasirašytame susitarime medikų darbo užmokesčiui didinti nuo gegužės 1 dienos numatyta suma – 135 milijonai litų. Šios lėšos gydymo įstaigoms atitenka padidinus ligoniams suteiktų paslaugų įkainį. Brangiausiai įkainotos trečiojo lygio paslaugos (tokias teikia Kauno medicinos universiteto, Vilniaus Santariškių klinikos), o mažiausiai (7 proc.) – pirmojo, kuriam priklauso šeimos gydytojų grandis. Yra penkios teikiamų paslaugų grupės, kurių įkainiai padidinti 7, 14, 21, 25 ir 28 proc.

Suteikę ligoniams paslaugas ir už jas iš ligonių kasų gavę pinigus, gydymo įstaigos juos ir skiria algų padidinimui.

Kiekvienoje gydymo įstaigoje situacija skirtinga, atlyginimai yra diferencijuojami, priklausomai nuo darbo sudėtingumo, intensyvumo ir kitų rodiklių

Dainavos poliklinikoje nuspręsta visiems gydytojams ir slaugytojoms atlyginimus padidinti vienodai – 20 procentų. Slaugytoja Asta Jurgaitytė šį mėnesį gavo 90 litų daugiau. Ji tuo džiaugiasi, nes iki šiol dirbdama 1,25 etato krūviu, neatskaičiavus mokesčių, gaudavo tik 425 litus. Gydytojas neurologas Alvidas Ulys už gegužę gavo beveik pusantro šimto litų daugiau nei iki šiol. „Tikimės, kad algas dar padidins, kaip buvo žadėta”, – sakė A.Ulys.

Kalniečių poliklinikoje pirmojo lygio gydytojų atlyginimai vidutiniškai padidėjo 21 proc., specialistų – 25 proc., o slaugytojų – 21 proc. Šilainių poliklinikos medikams algos didėjo nevienodai, tačiau vidutiniškai gydytojų atlyginimas pakilo 20 proc., slaugytojų – 15 proc.

Pirminei grandžiai priskiriamiems Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties gydytojams ir slaugytojams atlyginimai padidėjo 12,6 proc. Vidutiniškai gydytojams atlyginimai padidėjo 231, o slaugytojams – 89 litais, neatskaičiavus mokesčių.

„Žmonės nepatenkinti, kad algos nepadidėjo tiek, kiek buvo žadama, – teigė Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Nerijus Mikelionis. – Gaila, kad neatsižvelgta į greitosios pagalbos vairuotojų, pagalbinių darbuotojų darbo specifiką ir jiems atlyginimai nepadidinti. Vairuotojai uždirba tik 630 litų (neatskaičiavus mokesčių), o pagalbiniai darbuotojai – tik minimumą”.

Pakanka tik kelionei į darbą

Kauno apskrities ligoninėje, teikiančioje antrojo lygio paslaugas, atlyginimai ir gydytojams, ir slaugytojams padidinti vienodai – 25 procentais.

Ligoninės gydytojų vidutinis atlyginimas buvo 1303, slaugytojų – 927 litai (neatskaičiavus mokesčių). Dabar vidutiniškai gydytojų alga padidėjo 325 litais ir jie į rankas – gauna apie 1089. Slaugytojų atlyginimas vidutiniškai padidėjo 230 litų ir jos gaus į rankas apie 897 Lt per mėnesį.

„Argi galima už tiek pragyventi? – klausė viena pavardės nenorėjusi skelbti gydytoja. – Tas algos padidinimas toks mažas, kad galima sakyti, jog pridėjo kelionei į darbą apsimokėti”.

Pramogoms pinigų nelieka

Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytojų atlyginimai vidutiniškai padidėjo apie 30, slaugytojoms – apie 29 proc. Tačiau jie diferencijuoti, atsižvelgiant į daugelį rodiklių, todėl vieniems jie padidėjo 14 proc., kitiems – net 74 proc. Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės medikų atlyginimai padidėjo vidutiniškai nuo 7 iki 25 proc.

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) gydytojams ir slaugytojams atlyginimai padidinti vienodai – 45 proc. Tačiau ir toks priedas jiems atrodo kuklus.

Aukščiausios kategorijos operacinės slaugytoja Diana Mališauskienė sakė dabar gavusi 200 litų daugiau. Iki šiol su visais priedais už kategoriją ir kitus rodiklius moteris gaudavo 600 litų algą.

„Ir padidintas atlyginimas vis vien yra per mažas”, – tvirtino D.Mališauskienė.

KMU Chirurgijos klinikos slaugytoja (nenorėjusi skelbti savo pavardės) iki šiol gaudavo 660 litų, o jos atlyginimą dabar padidino 220 litų. Bet į rankas dabar gavo tik 600 litų. „Gerai, kad padeda tėvai, nes iš tokios algos šeimai su vaikais išgyventi neįmanoma. Tik maistui užtenka. Apie pramogas, laisvalaikį negalim nė pagalvoti”, – sakė slaugytoja.

KMUK Skubios pagalbos skyriaus gydytoja Solveiga Padriezienė tvirtino, jog atlyginimas padidėjo pakankamai. „Pajutau gavusi 45 procentais padidintą algą, – sakė S.Padriezienė. – Palyginti su kitų gydymo įstaigų medikų atlyginimų didinimu, mes nesiskundžiame, mums pakėlė, kiek galėjo, – maksimaliai”.

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas teigė, jog gydytojų atlyginimai Lietuvoje vidutiniškai padidėjo 300-500 litų. „Tai yra tai, ko mes ir norėjome pirmajame etape. Jis atskleidė daug problemų, kurios bus sprendžiamos. Lyginsime disproporcijas ir, išanalizavę priežastis, ieškosime būdų joms pašalinti. Susitarimas su Vyriausybe pasirašytas ketveriems metams, todėl jį įgyvendinant viską iškart pasiekti dar nėra galimybių”, – tvirtino Liutauras Labanauskas.

Violeta Gustaitytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Pažadai dideli, pinigai maži"

  1. Ruta

    eina jie velniop, mano mama vos nemirsta is skausmo, jokie vaistai nepadeda, savaite jau nemiega, temperatura auksciausia, negali patekti pas gydytoja, nes tik viena dirba Valentukeviciene, o kiti atostogas passieme, ne mano reikalas kad kitiem atostogos, tegu pasamdo dar viena gydytoja. Mano mama mokescius moka ir tiem bezdzionem atlyginimai is ten eina, bet jie nedirba darbo, mano mamos net negalejo priimti kaip eksta atveju, siaubas! Liepe laukti eiles galo, o eile tai pilna bobuciu ateinanciu is neturejimo ka veikti, papliotkinti. Geda JONISKIO poliklinikai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.