Kaune skriaudžiami užsieniečiai

Kaune pastarosiomis dienomis vis aktyviau „besidarbuojantys” ilgapirščiai dažniau ėmė taikytis į atvykėlius iš svetur. Nuo pirmadienio mieste buvo apvogti arba apiplėšti penki užsieniečiai. Vagišių aukomis tapę svečiai iš kitų šalių prarado automobilius, dviračius ir kitus vertingus daiktus.

Plėšikai suaktyvėjo

Vakar vagys, sugadinę Belgijos piliečiui priklausančio „Volkswagen Caravelle” markės automobilio bei olando mikroautobuso „Fiat Ducato” durų spyneles nugvelbė viduje buvusius automobilinius kompaktinių plokštelių grotuvus. Negana to, nuo Nyderlandų piliečio transporto priemonės galinių durų laikiklio nukėlė ir pasisavino dviratį. Porai valandų Šv. Gertrūdos gatvėje automobilį palikęs 51-erių metų belgas patirtą žalą įvertino beveik pustrečio tūkstančio litų suma, o jo likimo draugas, smarkiau nukentėjęs 63 metų olandas, svečiavęsis Rotušės aikštėje, teigė patyręs netoli puspenkto tūkstančio litų nuostolių.

Dar aktyviau nusikaltėliai veikė pirmadienį: iš dviejų Vokietijos piliečių pagrobti „Volkswagen Transporter” ir „Mercedes Benz E-200” markių automobiliai, kuriuos užsieniečiai įvertino ne viena dešimtimi tūkstančių litų. Be to, tą pačią dieną savo kelionę dviračiu dėl apiplėšimo buvo priverstas užbaigti 41-erių vengras. Pirmadienio popietę Šilainių mikrorajone pastarąjį užpuolė du vyriškiai, kurie, grasindami peiliu, pagrobė turisto dviratį kartu su keturiais ant bagažinės buvusiais krepšiais, vaizdo kamerą, fotoaparatą, miegmaišį su palapine ir turėtą tūkstantį eurų. Keliautojas dviračiu plėšikų grobį vertino kone 12 tūkst. litų.

Daugiausia apvagiami turistai

Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Ramunė Gražulienė, peržvelgusi šių metų statistiką, konstatavo, kad per praėjusį pusmetį mieste nusikaltimų aukomis tapo 47 užsienio piliečiai. Daugiausiai tai buvo Vokietijos gyventojai, kiek mažiau nukentėjusiųjų buvo rusai ir baltarusiai. Tuo tarpu atvykėliai iš kitų valstybių į ilgapirščių akiratį pateko rečiau. Dažniausiai nukentėjusieji būna turistai, atvykę aplankyti laikinosios sostinės, tačiau pasitaiko ir verslo reikalais užsukusių piliečių.

Policijos pareigūnai nustatė, kad dažniausiai nukenčiama Laisvės alėjoje bei kitose miesto centro gatvėse. Tačiau be tokių incidentų neapsieinama ir miegamuosiuose rajonuose. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, jog neretai nusikaltėliai siautėja nakties metu (nuo 23 val. iki 6 val.).

Skirstant nusikaltimus pagal įvykio pobūdį, vieni dažniausių yra automobilių vagystės – šiemet užsieniečiai prarado 15 transporto priemonių. Kiek mažiau užregistruota vagysčių iš transporto priemonių. Likusią dalį nusikaltimų, kurių aukomis tapę atvykėliai iš svetur, sudaro plėšimai, vagystės, kišenvagystės bei asmens dokumentų praradimai.

R.Gražulienė tvirtino, kad kasmet vasaros sezono metu policija stengiasi daugiau dėmesio skirti būtent mieste viešintiems svečiams iš užsienio. Pareigūnai bendradarbiauja su Kauno turizmo informacijos centru, platinančiu įvairius lankstinukus bei suteikiančiu turistams aktualią informaciją.

„Šita tema policijos darbe nėra pamirštama, todėl tenka kontaktuoti ne tik su tiesioginiais turistų informatoriais, tačiau sprendžiamos problemos ir kalbant su viešbučių administracijų darbuotojais ar netgi Savivaldybės atstovais”,- apie būdus užkirsti kelią ilgapirščių kėslams dėstė Kauno policijos atstovė spaudai.

Pareigūnai tikina, kad skaičiai, bylojantys apie nesibaigiančius nusikaltimus, kuriuose nukenčia užsieniečiai, tikrai nedidėja.

Svečiai perspėjami

Kauno regiono turizmo informacijos centro direktorius Sigitas Sidaravičius „Kauno dieną” tikino, kad tokie įvykiai negąsdina turistų ir negadina miesto įvaizdžio. Vadovas teigia, kad panašių atvejų ir netgi kur kas sudėtingesnių situacijų pasitaiko netgi ir Barselonoje, Budapešte ar kituose turistiniuose miestuose.

„Visada reikia saugotis, nes, pavyzdžiui, netgi labai egzotiška šalimi laikomoje ir daugelį viliojančioje Brazilijoje vaizdo kameros iš turistų rankų būna tiesiog išplėšiamos. Tad Kauną, lyginant su užsienio šalių miestais, dar galime laikyti pakankamai saugiu miestu”,- konstatavo S.Sidaravičius.

Turizmo informacijos centro direktorius prisiminė, jog kartą teko su grupe lietuvių sutikti Naujuosius metus Barselonoje. Tąkart, anot jo, tautiečiai į namus sugrįžo ne tik apvogti, bet ir sumušti, nes pakliuvo į gatvės grumtynes, kokių pas mus dar netekę matyti ar girdėti.

Kita vertus, daugelis atvykstančių turistų nepaiso įspėjimų ir neretai pernelyg smarkiai atsipalaiduoja, nesiimdami net elementarių saugumo priemonių ir atvirai palikdami vertingus daiktus ar svarbius dokumentus automobiliuose: „Čia negalima jaustis, kaip mažame Austrijos miestelyje, kur žmonės miega atsidarę langus”. Be to, S.Sidaravičius atkreipė dėmesį, kad tokiomis aplinkybėmis ne mažiau nukenčia ir patys miesto gyventojai. Vis tik direktorius pasidžiaugė, kad Kaune smarkiai apmalšinti automobilių vagys, anksčiau buvę bene didžiausiu atvykėlių galvos skausmu. Pašnekovas pridūrė, kad aktyviai bendradarbiauja su Vyriausiuoju policijos komisariatu ir turi pareigūnų iniciatyva pasirašytą sutartį, pagal kurią patys įsipareigoję pagelbėti policijai dirbant su nukentėjusiais užsieniečiais: „Štai ir užvakar teko mūsų darbuotojams vertėjauti Vengrijos piliečiui, kuris po apiplėšimo kreipėsi į policiją. Manome, kad čia yra savotiška mūsų pagalba į nelaimę patekusiems turistams”. Visuose Turizmo informacijos centro leidiniuose, skirtuose miesto svečiams, išsamiai aprašyti įspėjimai apie jų tykančius pavojus. Viešbučiai, kuriuose viešintys užsieniečiai apsistoja, jau daug kur siūlo seifų paslaugas vertingesniems daiktams saugoti. S.Sidaravičius prisiminė praėjusių metų situaciją, kai turistams skirtuose lankstinukuose išvardyti policijos komisariatų adresai nulėmė, kad atvykusieji su nameliais ant ratų neretai apsistodavo būtent arčiau jų. Pašnekovas juokauja, kad turistai pasirinkdavo tokias vietas arčiau policijos, manydami, kad jos yra saugiausios. Tai, beje, lėmė ir iki šiol Kaune vis dar neišspręsta problema – nėra kempingų mieste ir jo apylinkėse.

„Turistai, mėgstantys keliauti po įvairias šalis, yra realistai, todėl jie puikiai supranta, ko galima tikėtis svetur”,- apibendrino Turizmo informacijos centro vadovas.

Tomas Jarusevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.