Europos parkas dalyvauja šiuolaikinio meno edukacijai skirtame tarptautiniame projekte DIDART, kurį remia ES programa „Kultūra 2000” ir LR Kultūros ir sporto rėmimo fondas. Projektas jungia 13 Europos šiuolaikinio meno muziejų, galerijų ir kitų kultūros institucijų. Šeši pagrindiniai projekto partneriai: Bolonijos modernaus meno galerija (Italija), Kiasmos šiuolaikinio meno muziejus (Suomija), Louisianos modernaus meno muziejus (Danija), MART (Italija), Palazzo delle Esposizioni (Italija) ir Europos parkas (Lietuva) atrinko savo šalies menininkus, geriausiai reprezentuojančius šiuos muziejus. Sissi, Botto and Bruno, Anna de Manicor, Mari Slaattelid, Gintaras Karosas ir Tellervo Kalleinen buvo pakviesti sukurti „Menininko namus”. „Menininko namų” idėja gimė Italijoje. Nors visų namų karkasas yra vienodas, kiekvienas menininkas jį užpildė visiškai skirtingu turiniu.
Kompaktiški ir lengvai susilankstantys „Menininko namai” – puikios edukacijos priemonės – dabar keliauja po šalis partneres. Gegužės mėnesio pabaigoje italų menininkai Botto & Bruno su „savo namu” buvo atkeliavę į Europos parką, praėjusį savaitgalį Lietuvos menininkas Gintaras Karosas kartu su „savo namu” buvo išvykęs į Italiją ir jį pristatė itališkajai publikai.
Gintaro Karoso meno kūriniai eksponuojami gamtinėje aplinkoje – Europos parko muziejuje po atviru dangumi – todėl šiam menininkui svarbi detalė – žolė, kuria jis išklojo savo „namo” grindis.
Scuderie del Quirinale (Palazzo delle Esposizioni) muziejus, kuriame buvo pristatomas šis „namas”, įsikūręs pačiame Romos centre priešais prezidentūrą, taigi, visiems aplankiusiems Gintaro Karoso „namą” stiprų įspūdį paliko žolė ir visos namo detalės, kuriose tiek daug gamtos. Šaldytuve, aplipdytame magnetukais su Europos parko vaizdeliais, galima rasti lietuviškos duonos, kuria buvo vaišinami „namo” svečiai.
„Namas” buvo pristatytas spaudos atstovams ir edukacijos specialistams, taip pat vyko edukacinis užsiėmimas su 10 -12 amžiaus vaikais. Vaikai, paveikti „namo” aplinkos, kūrė savo skulptūras, piešdami karpydami iš spalvoto popieriaus ir aplikuodami. Popieriaus spalvos pasirinktos, atsižvelgiant į metų laikus: žalia, balta, rusva. Kiekvienas užsiėmimo dalyvis, atsisėdęs ant Gintaro Karoso skulptūros „Jūsų patogumui” kėdutės formos maketo, pristatė savo kūrybinį darbą.
Gintaras susirinkusiems į „namo” pristatymą pasakojo: „Mano vaikystė prabėgo vienkiemyje, apsuptame miškų ir laukų. Galbūt todėl mane visuomet traukė prie gamtos. Būdamas 11 metų jau tvirtai žinojau, kad būsiu menininkas. Po pamokų valandų valandas piešiau su plunksna tušu – ant popieriaus lapo taškais ir brūkšneliais išgaudavau vaizdus. Muziejaus po atviru dangumi kūrimas – tai noras sujungti du man artimus dalykus: meną ir gamtą.
Idėjos ateina netikėtai: kartais vaikštant po parką, kartais geriant kavą, tiesiog nieko neveikiant, tuomet pieši, pasižymi tas idėjas. Vėliau idėjos kristalizuojasi, tampa brėžiniais. Sudėtingesniems projektams reikalingi maketai. Projekto įgyvendinimas paprastai trunka daug ilgiau nei iš pradžių atrodo. Kartais pačiame procese atsiranda naujų idėjų. Visas pastabas, mintis, darbų eiliškumą rašausi ant lapelių ir segu prie lentos”.
„Idėjos, kurios nėra esminės, palaipsniui išnyksta, tik tos, kurioms lemta tapti realybe, anksčiau ar vėliau realizuojasi” – sako Gintaras Karosas.
Pažinti šiuolaikinį meną per lietuvių menininko Gintaro Karoso kūrybą, jo „namą”, kuriame patalpintos ne tik kūrinių reprodukcijos, bet ir menininko asmeniniai daiktai (drabužiai, batai, mėgstamos knygos), taip pat daugybė piešinių, brėžinių, užrašų, videomedžiaga, edukacijos centro maketas, o prisiminimų stalčius prigrūstas vaikystės piešinių, nuotraukų ir grafikos darbų, vaikams buvo labai smagu ir įdomu. Jie sužinojo, kad Europos žemyne yra ne tik Italija, primenanti moterišką batą, tačiau ir Lietuva, pasak jų, panaši į „sūrį”.
DIDART projektu akcentuojama galimybė pažinti šiuolaikinį meną per menininko asmeninį pasaulį, kultūrinės veiklos mobilumas, patirties sklaida Europoje, pagarba kiekvienos institucijos metodams ir tradicijoms.
2005 m. rugsėjį visi „Menininkų namai” susirinks į baigiamąją parodą Comune di Reggio Emilia (Italija), o interneto svetainė www.didart.net taps projekto vitrina: interaktyvūs „Menininkų namai” bus visiems prienami internetu.
Projektui pasibaigus Gintaro Karoso „namas” grįš į Europos parką, kur lankytojai galės jį apžiūrėti edukacinių užsiėmimų metu.