Jau apie dvejus metus atlyginimus gaudami nereguliariai, o už paskutiniuosius maždaug du mėnesius jų apskritai nesulaukę bendrovės „Laivitė” ir įmonės „Laivitės laivų mechanizmų remontas” darbuotojai paskelbė streiką.
Vakar nuo septynių ryto pradėję streikuoti jie sakė eisiantys iki galo – nedirbsiantys tol, kol nebus sumokėta.
Išgirsti, ką šiuo klausimu mano įmonės vadovybė, vakar nepavyko. Tuo metu Darbo inspekcijos atstovai tikino, esą „Laivitėje” buvęs visai ne streikas – tiesiog susirinko grupelė darbuotojų ir nusprendė nedirbti.
Kalta Europos Sąjunga?
Pasak jau 18 metų bendrovėje dirbančio tekintojo Artūro Vitkaus, ir anksčiau pasitaikydavo, kad atlyginimai vėluodavo savaitę ar dvi, tačiau to, kas vyksta dabar, esą dar nėra buvę.
„Moka įvairiai – vieniems vieną savaitę dalį pinigų, kitiems – kitą. Taip mus „tampo” jau apie dvejus metus. Paskutinius du mėnesius pinigų išvis nebegauname”, – sakė A. Vitkus.
Darbuotojų teigimu, jiems vis žadama sumokėti, tačiau atėjus algų dienai, jie nieko nesulaukia. Žmonės skundėsi, kad jiems neaiškinama, ar bendrovė iš tiesų turi finansinių sunkumų, ir kada problemos bus išspręstos. Anot A. Vitkaus, kalbama, kad bendrovė esą „yra įstrigusi su Europos Sąjungos lėšomis” – vėluoja parama už rekonstruojamą ir modernizuojamą laivą „Apuokas”.
Prieš kelias savaites „Laivitės laivų mechanizmų remonto” darbuotojai vadovybei įteikė prašymą išmokėti atlyginimus ir teigė to nepadarius spalio 3 dieną nutrauksiantys darbą. Praėjusį pirmadienį apie 1,5-2 val. streikavę darbininkai skundėsi vadovybės dėmesio nesulaukę, o už dvi nedarbo valandas kai kuriems esą net buvo nuimtas atlyginimas.
Duotas terminas
Su bendrovės generaliniu direktoriumi vakar susisiekti nepavyko. Mobiliuoju telefonu jis neatsiliepė, o paskambinus į administraciją žurnalistams buvo paaiškinta, kad vadovas užsiėmęs, o joks kitas asmuo situacijos komentuoti negali.
Susiklosčiusią padėtį aiškinasi Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyrius. Vakar inspektoriai pasikalbėjo su darbuotojais ir ketino susitikti su įmonės vadovybe.
Pasak vyresniosios darbo inspektorės darbo teisei Jūratės Kašėtaitės, įmonei duota laiko iki spalio 20 dienos pašalinti įstatymų pažeidimus ir sumokėti atlyginimus. To nepadarius, bus imtasi įstatymų numatytų sankcijų.
Streikas – netikras
Klaipėdos apskrities valstybinės darbo inspekcijos viršininkas Arūnas Džiugas per paskutiniuosius keliolika metų oficialaus streiko sakė neatsimenąs – būta nebent pavienių atvejų.
„Buvo grasinama streikais, tačiau iki paties streiko neprieinama, nes tai – sudėtinga procedūra”, – sakė A. Džiugas. Skelbti streiką gali tik profesinė sąjunga ar darbo taryba.
Net ir neoficialus streikas Klaipėdoje esąs retas reiškinys. Pasak A. Džiugo, tokie neramumai yra vykę „Ryto” spaustuvėje prieš ją likviduojant, taip pat kai kuriose kitose įmonėse. „Galbūt stichinių neoficialių streikų ir būna, tačiau mes apie juos net nesužinome”, – sakė inspekcijos vadovas.
Anot jo, ir šiuo atveju esąs ne streikas – tiesiog susirinko grupelė darbuotojų ir nusprendė nedirbti, tačiau inspektoriams paaiškinus, jog teisės streikuoti jie neturi, žmonės esą išsiskirstė į darbus.
Tačiau vėliau susisiekus su vienu iš „Laivitės” darbuotojų, jis patikino, kad žmonės nepersigalvojo – nors ir yra įmonės teritorijoje, tačiau nieko nedirba.
Giedrė Norvilaitė