„Wikipedia” – laisvoji enciklopedija

Enciklopedijos autoriai – tūkstančiai žmonių
Domas Mituzas, vienas geriausių mūsų šalies sistemų administratorių, neseniai buvo paskirtas šio pasaulinio interneto projekto techninės dalies vadovu. Duonai su sviestu užsidirbantis tarptautinėje informacinių technologijų bendrovėje „MicroLink Lietuva”, šis 22 metų IT vunderkindas didžiąją dalį savo laisvalaikio skyrė nemokamai, bet neįkainojamai veiklai. Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto narius Domas bandė užkrėsti tuo entuziazmu, kuriuo serga pats bei yra užsikrėtę tūkstančiai žmonių visame pasaulyje. „Wikipedia” geriausiai parodo, kokia jėga slypi už šiandien bene kasdien girdimų žodžių „informacinė visuomenė”, – sako Domas.
Kiekvienas „Wikipedia” tinklalapio lankytojas gali ne tik naršyti virtualios enciklopedijos puslapius bei ieškoti aktualių faktų, bet ir jų neradęs pats sukurti naują straipsnį ar papildyti, pakoreguoti jau esamą. Taip visuotinės enciklopedijos autoriais tampa tūkstančiai žmonių, skatinamų asmeninės iniciatyvos plėtoti šį gyvą informacinį kūrinį.
Galimybė visos planetos žmonėms dalytis žiniomis ir kurti gyvą enciklopediją varo į neviltį komercinių enciklopedijų leidėjus. Natūralu – populiariausios komercinės „Encyclopedia Britannica”, leidžiamos jau 237 metus, naujausioje versijoje publikuoja 80 tūkst. straipsnių, parengtų 20 gerai mokamų mokslininkų-redaktorių, kuriems talkina dar pora tūkstančių samdomų konsultantų. „Wikipedia” neturi nė vieno mokamo redaktoriaus, tačiau skaičiuodama penktuosius savo gyvavimo metus straipsnių kiekiu jau lenkia „britaniką” septynis kartus.

Vandalų kenkimas enciklopedijai nebaisus

Kiekvienam „Wikipedia” enciklopedijos lankytojui siūloma nuspausti mygtuką „redaguoti šio puslapio tekstą” ir atlikti bet kokius teksto pakeitimus, pridėti ar išimti nuotraukas, o visus pakeitimus išsaugoti. Skaitydamas straipsnį apie gandrus ir prisiminęs, jog savo kompiuteryje turite pernai draugo sodyboje nufotografuotą gandrų porelę, jūs tuojau pat įkeliate šią nuotrauką ir tampate vienu iš tūkstančių panašiai besielgiančių enciklopedijos vartotojų visoje planetoje.
Ar su tekstais nebūna taip, kaip toje patarlėje apie vaiką ir devynias aukles? „Ne, – Seimo nariams atsako Domas. – Nuolatinis skirtingas nuomones dėl to paties fakto turinčių asmenų redagavimas verčia juos siekti kompromiso ir išgrynina neutraliausią poziciją. Nerandant sutarimo, aprašomos kelios vyraujančios nuomonės ar vertinimai”.
Tas ypač gerai matyti pažvelgus į enciklopedijoje skelbiamas kontroversiškų žmonių biografijas ar religines temas.
Interneto vandalų tyčinis kenkimas šiai enciklopedinei pabaisai nebaisus. Veiksminga savireguliacijos sistema garantuoja, kad ištrintą ar sudarkytą tekstą kiti lankytojai atkurs per kelias minutes. Tinklalapyje fiksuojami visi konkretaus straipsnio pakeitimai, todėl, tarkime, gandrais besidomintys vartotojai gali nuolat prižiūrėti, kas rašoma jų straipsnyje. Jūs, neabejoju, vietoje gandrų porelės nuotraukos pastebėjęs baltosios meškos arba Arūno Valinsko atvaizdus, taip pat per kelias akimirkas vėl atkurtumėte tikrąją straipsnio iliustraciją.
Pasak Domo, gerų žmonių pasaulyje yra daugiau, be to, geri žmonės turi daugiau iniciatyvos ir užsispyrimo nei kenkėjai. Tai pagrindinė priežastis, kodėl vidutinis virtualių vandalizmo išsišokimų neutralizavimo laikas „Wikipedija” skaičiuojamas iki poros minučių. „Informacinė visuomenė yra gera visuomenė”, – reziumuoja Domas.

Mindaugas Voldemaras

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Informacinės technologijos su žyma , , , .

2 atsiliepimai į "„Wikipedia” – laisvoji enciklopedija"

  1. bleble

    Apie ka cia kalba??????? 💡

  2. bnjnjm

    👿

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.