Meras rėmė prie sienos ministrą

Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas turi žinių, kad ūkio ministras Viktoras Uspaskichas prašė Maskvos vyriausybės pareigūnų paneigti skandalą sukėlusios jos atstovo ataskaitos autentiškumą.

„Tai buvo vidaus susirašinėjimo dokumentas, kuris neturėjo pas mus patekti. Galbūt tai buvo klaida. Ypatingo slaptumo Maskva dėl to nerodė, tiktai vėliau, kai, mano žiniomis, pats V.Uspaskichas bendravo su Maskvos pareigūnais, kad tas dokumentas nebūtų viešinamas”, – vakar Seimo komisijai, tiriančiai šio dokumento autentiškumą, tvirtino sostinės vadovas.

Anot A.Zuoko, pokalbiai su Lietuvos puse dėl dokumento slėpimo vyko jau tuomet, kai buvo viešai paskelbtas Maskvos vyriausybės atstovo Baltijos šalyse Aleksandro Mizgario raštas.

Ir patvirtinimai, ir neigimai

Anot mero, šioje ataskaitoje išdėstytas aplinkybes jam yra patvirtinę Maskvos vyriausybės pareigūnai – ryšius su Baltijos šalimis kuruojantis ministras Vladimiras Malyškovas ir pats A.Mizgaris. Vėliau žiniasklaidai jie abu neigė dokumento autentiškumą.

„Mano žiniomis, buvo imtasi priemonių, kad tas dokumentas būtų, švelniai tariant, padėtas po segtuvu. Bet tai savaime suprantamas dalykas – kiekviena organizacija ir institucija vidinio susirašinėjimo dokumentą, kuris patenka į išorę, gintų bei neigtų”, – vėliau Eltai aiškino Vilniaus meras.

A.Zuoko teigimu, pati komisija turėtų išsiaiškinti, kodėl maskviečiai pradėjo neigti ataskaitos egzistavimą.

Sostinės vadovas išsisuko nuo atsakymo į klausimą, ar žinąs, iš kur tiksliai šis dokumentas pateko: „Tai – susirašinėjimo būdu patekęs dokumentas iš Maskvos vyriausybės į Vilniaus miesto savivaldybę”.

Po to A.Zuokas pridūrė: „Aš pagal profesiją esu žurnalistas, laikinai dirbantis miesto meru, todėl mes savo šaltinių niekada neatskleidžiame”.

Liudijo ir vicemero padėjėja

Anot mero, dokumento kopiją jam perdavė jo pavaduotojas Gediminas Paviržis. Pats vicemeras anksčiau komisijai sakė, kad šios ataskaitos kopija į Vilniaus savivaldybę greičiausiai atkeliavo elektroniniu paštu, vėliau dokumento kopija buvo perduota jam.

Dokumento kopiją G.Paviržiui atnešė jo padėjėja Evelina Aleksejenko, radusi ją kartu su korespondencija ir spauda.

Komisijai vicemero padėjėja vakar sakė dokumento kopiją radusi paskutinėmis balandžio dienomis, tačiau nesusipažinusi su rašto turiniu, nes tai neįeina į jos pareigas.

Tačiau gegužės 2 dieną vicemeras perdavė raštą E.Aleksejenko. Padėjėja padariusi kelias skirtingų kontrastų kopijas, kad būtų lengviau skaityti prastai įskaitomus žodžius: „Tai buvo paprastas A4 formato lapas, bet ar išspausdintas, ar nukopijuotas, pasakyti negaliu. Vaizdas lyg blogai nukopijuoto arba nuskenuoto teksto, ne faksimilė”.

Atrėmė seniūnės priekaištus

Darbo partijos frakcijos seniūnė Loreta Graužinienė mero teiravosi, kodėl gautas raštas nebuvo įregistruotas ir kodėl jis dabar pateikiamas kaip dokumentas.

„Jūs siūlote užmerkti akis į tai, kas vyksta tarp Ūkio ministerijos ir Maskvos vyriausybės? – priekaištus atrėmė A.Zuokas. – Tai yra dokumentas, liudijantis tam tikrus susitarimus, kurie vyksta šalia, nežinant savivaldybės pareigūnams. Galų gale tai ministro etikos reikalas”.

Valdininkų santykiai pakito

A.Zuokas teigė negalįs komisijai pateikti A.Mizgario ataskaitos originalo, bet kelis kartus pasiūlė parlamentarams dėl to kreiptis į Maskvos vyriausybę, kuri, jei nepateiktų dokumento, bent nurodytų jo numerį.

Anot sostinės vadovo, kai A.Mizgario raštas buvo paviešintas, pakito savivaldybės valdininkų bei Maskvos pareigūnų santykiai: „Žodis „šaltukas” gal netiktų, bet neaiškumas yra abiejose pusėse.

Santykiai sudėtingi, su kai kuriais pareigūnais bijoma kalbėti”.

Komisijos nariams paprašius tiksliai nurodyti, kada jis bendravo su Maskvos pareigūnais, A.Zuokas pasiūlė savo telefono pokalbių išklotines.

Į Maskvą kreiptis neketina

Seimo komisija žada kliautis tik Lietuvos pareigūnų paaiškinimais, nors opozicija vakar ragino kreiptis į Maskvos vyriausybę, kad ši patvirtintų A.Mizgario rašto autentiškumą ir paaiškintų, kaip jis galėjo pakliūti į Vilniaus savivaldybę.

Opozicijos atstovai taip pat siūlė paprašyti Ūkio ministerijos ir specialiųjų tarnybų turimos informacijos apie visus V.Uspaskicho bei A.Mizgario susitikimus Maskvoje ir Lietuvoje.

Tačiau dauguma Seimo komisijos narių nubalsavo prieš tai.

„Komisijos nariai, atstovaujantys ūkio ministro pozicijai, nebuvo už tai, kad tokia informacija būtų gauta”, – apgailestavo liberalcentristas Saulius Lapėnas.

Komisijos pirmininkas socialliberalas Vaclovas Karbauskis paaiškino, kad būtinybės kreiptis į Rusijos institucijas nėra, nes Seimas esą jai nesuformulavo uždavinio išsiaiškinti, ar šis dokumentas yra autentiškas.

Anot V.Karbauskio, po A.Zuoko, G.Paviržio, E.Aleksejenko paaiškinimų aplinkybės susipainioja labiau negu aiškėja.

Ataskaitoje – pasiūlymai

A.Mizgario ataskaitoje teigiama, esą V.Uspaskichas pasiūlė įsteigti bendrą Lietuvos ir Rusijos įmonę, perleidžiant dalį su juo susijusios Krekenavos agrofirmos akcijų Maskvos mėsos perdirbimo kombinatui.

Ataskaitoje pažymima, kad ministras siūlo naujai įsteigtai bendrai įmonei perleisti ir Lietuvos didmeninės prekybos terminalo bei logistikos centro statybą Maskvoje, taip pat – perregistruoti ir šio prekybos bei logistikos centro statybai numatytą žemės sklypą Rusijos sostinėje.

Laukia etikos sargų žodžio

Vakar paklaustas, kas paskatintų teikti prezidentui V.Uspaskicho atleidimą iš ūkio ministro pareigų, premjeras Algirdas Brazauskas teigė, kad kol kas niekas, kol nėra Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvadų.

„Kai bus išvados, tada kalbėsime. Man sakė, kad jos šią savaitę turi būti, tarsimės su prezidentu”, – teigė A.Brazauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.