Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama 2005“ rengia skandinavų kino puotą

Antrąją lapkričio savaitę prasideda tradicinis Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“. Per keturiasdešimt geriausių ir įdomiausių filmų iš šiaurės suksis tris savaites didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Kasdien žiūrovams siūloma net po šešis filmus, jų laukia siurprizai, naktinės peržiūros, įdomūs susitikimai su svečiais, profesionalūs pokalbiai ir neformalūs pašnekesiai „Scanoramos“ klube. Skandinavų kino ruduo – tai laikas mėgautis savitu jų kinu, atrasti naujus talentus, pažvelgti į klasiką kitaip.
Šiaurės šalių filmai pradeda kelionę po Lietuvą tradiciniu maršrutu Vilnius-Kaunas-Klaipėda ir tradicinėse vietose: kino centruose „Forum Cinemas Vingis“ ir „Forum Cinemas Akropolis“ Vilniuje (lapkričio 11-19 d.), kino teatruose „Romuva“ Kaune (lapkričio 18-25 d.) ir „Žemaitija“ Klaipėdoje (lapkričio 26 – gruodžio 1 d.).
„Scanorama 2005“ pristato ryškiausius pastarųjų metų šiauriečių kino kūrinius, naujus atradimus („Scanoramos“ naujienos“), įdomias specialiąsias programas (kriminalinių žanrų panoramą „Nusikaltimas ir bausmė“, Šiaurės šalių literatūros ekranizacijų programą „Visatos angelai“), personalines retrospektyvas (Lukasas Moodyssonas, Mika Kaurismäki), primena šiauriečių praeities ir moderniąją klasiką („Scenos iš vedybinio gyvenimo“ (1973), „Dogvilis“ (2003), „Blogis“ (2003) ir kt.).
Šių metų ‘Scanoramos“ akcentai: „Dogmos“ dešimtmetis, žvilgsnis iš arčiau į Šiaurės šalių grynuosius žanrus, kuriais garsėja šiauriečių literatūra ir kinas, jų turtingą muzikinės kultūros paveldą, ryškiausias personalijas, taip pat 200 metų garsiausio pasaulio pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno ir „100 metų Norvegijai“ jubiliejinės datos.
„Scanorama“ pernai priminė žiūrovams garsiausius „Dogmos“ filmus. Šiais metais „Dogma“ švenčia pirmąjį savo dešimtmetį. Didysis kino provokatorius Larsas von Trieras ir jo galingasis „Dogvilis“ prieš trejus metus ne tik atvėrė pirmąją „Scanoramą“, bet tapo ir tolesniu ‘Scanoramų“ kelrodžiu laukiant naujojo „Dogvilio“. Jau sulaukėme jo antrosios dalies! Ir todėl visuose trijuose miestuose „Scanoramą 2005“ atveria „Dogmos“ karaliaus Larso von Triero naujausias kūrinys „Manderlay“ (2005). Šalia jo – kito „Dogmos“ ideologo Thomaso Winterbergo naujausia juosta „Brangioji Vendi“ (2005) ir Aku Louhimieso „Sušalusi žemė“ (2005), kurią pats režisierius pristato kaip Levo Tolstojaus inspiruotą suomių „Dogmą“, islandų grandų Fridriko Thoro Fridrikssono, Hilmaro Oddssono naujausi filmai, populiaraus norvegų aktoriaus Akselio Hennie garsusis debiutas „Uno“ (2004), apdovanotas prizais net trylikoje tarptautinių kino festivalių, žiūrimiausia jo kolegos Eriko Poppe juosta „Havajai, Oslas“ (2004), jau apkeliavusi tris dešimtis tarptautinių kino festivalių, bei ryškiausias metų debiutas – jaunos režisierės Saros Johnsen filmas „Žiemos pabučiuoti“ (2005), stilingas, žavus ir nepaprastai juokingas švedų režisieriaus Peterio Dale „Iliuzijų traukinys“ (2003), suteikiantis visai švedų programai (Lukaso Moodyssono retrospektyva, Mikaelio Hafströmo „Skęstantis vaiduoklis“, „Blogis“ ir kt.) naujų spalvų.
Šių metų „Scanoramos“ naujovė – specialioji programa „Nusikaltimas ir bausmė“, kurią pradės politinis trileris „Karališki žaidimai“ (Danija, 2004). Šios programos žanrų amplitudė labai plati – nuo klasikinio detektyvo ir psichologinio trilerio iki juodosios komedijos ir anekdotinio kriminalo. Ši įvairovė labai patraukli ir žiūrovui, ir tyrinėtojui. Programą „Nusikaltimas ir bausmė“ inicijavo ir rėmė Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Kriminalinės literatūros žanrams ir jų tradicijai skirtas festivalis „Vilniaus alibi“, kurį rengia biuras, yra savotiška preliudija kinematografinių kriminalinių žanrų pristatymui „Scanoramoje“.
Šių metų „Scanorama“ siūlo dvasios puotą muzikos gerbėjams. Islandų režisieriaus Ari Alexanderio filme „Klykiantis šedevras“ (2005) dainuoja garsioji Bjork, dokumentininkas Thorgeiris Gudmundssonas („Šiaurės Liverpulis“, 2005) pasakoja apie griausmingą roko proveržį Islandijos miestelyje, pramintame Šiaurės Liverpuliu. Neseniai Lietuvoje koncertavusį Goraną Bregovičių „Scanoramos“ žiūrovai galės pamatyti naujame – aktoriaus – amplua norvegės Unni Straume filme „Vestuvių ir laidotuvių muzika“ (2002) ir pasiklausyti jo nepakartojamos muzikos.
„Scanoramos“ klasikos programoje – režisieriai gigantai (Ingmaras Bergmanas) ir filmai gigantai (garsusis „Dogvilis“, Oskarui nominuotas ‘Blogis“ ir kt.). Mikos Kaurismäki „Cha cha cha“ (1989) ir „Roso“ (1985) kartu su režisieriaus Matti Ijäso „Lėlė ir jos meilužis“ primena nepakartojamo suomių humoro tradiciją.
Specialioji programa „Visatos angelai“ liudija vaisingą ir gyvybingą skandinavų literatūros bei kinematografo ryšį. Tai ir dokumentinės, ir grožinės, ir biografinės literatūros kino versijos. „Jaunasis Andersenas“ (Danija, 2004), Oskarui nominuotas „Elingas“ (Norvegija, 2000), savo šalyje geriausia literatūros ekranizacija laikomas filmas „Visatos angelai“ (Islandija, 1999) puikiai atspindi literatūrinių kūrinių kelio į kiną įvairovę ir savitumą.
„Scanoramos“ baigiamasis akcentas taip pat byloja apie geros literatūros ir gero kino draugystę. Subtilus norvegų kino humoristas Bentas Hameris perkelia į ekraną ne tik garsiojo Charles’o Bukowskio kūrinio siužetą, bet ir liūdnai graudžią, ironiškai šmaikščią to kūrinio dvasią. „Factotum“ (2005), nepaprastai šiltai sutiktas šių metų Kanų kino festivalyje, uždarys „Scanoramą 2005“.
„Scanorama 2005“ tęsia sėkmingą Šiaurės ir Baltijos šalių koprodukcijos forumų tradiciją. Šiais metais forumo svečiai ir jo dalyviai neformalioje aplinkoje aptarinės projektus ir pasiūlymus, dalinsis patirtimi, plėtos kontaktus. Ilgametis „Sources“ fondo vadovas Dickas Willemsenas mokys kino profesijų studentus ir absolventus kino dramaturgijos subtilybių, labiausiai žiūrimo metų filmo „Karališki žaidimai“ (Danija) prodiuserė Meta Louise Foldager dalinsis savo patyrimu, kaip buvo sukurtas šiuolaikinėmis aktualijomis pagrįstas politinis trileris, kuris sulaukė nepaprastai aktyvios visuomenės reakcijos tėvynėje ir plataus rezonanso už jos ribų. Jaunas latvių prodiuseris Imantsas Mozersas pirmojo „Scanoramos“ koprodukcijos forumo metu sugebėjo susitarti su tada viešėjusiais Lietuvoje prodiuseriais iš Danijos ir Islandijos dėl bendro filmo gamybos. Jis ketina su savo kolegomis iš Lietuvos pasidalinti šia patirtimi. Laukiame Lukaso Moodyssono ir jo prodiuserio Larso Jönssono (Švedija), šių metų Kanų kino festivalio neoficialaus lyderio Bento Hamerio („Factotum“), „Scanoramos“ „tėvo iš Šiaurės“ Jano Eriko Holsto (Norvegija) ir kitų įdomių svečių.
Išsamią ir tikslią informaciją apie forumo programą, filmus ir režisierius rasite mūsų tinklalapyje – www.scanorama.lt. Informaciją apie atvykstančius svečius, susitikimus su jais suteiksime spaudos konferencijoje apie kurią Jus informuosime atskiru laišku.

Atkreipiame dėmesį į bilietų kainas:

Perkant abonementą – bilieto kaina tik penki litai plius katalogas nemokamai

Rytinio seanso kaina – tik šeši litai

Vakarinio seanso – aštuoni litai

Programa:

1. Atidarymo filmas/ Opening Film
Manderlay, rež.: Lars von Trier, 139 min, 2005, Danija, Švedija, Olandija

2. Scanoramos naujienos / Scanorama’s New
Graži šalis/ Niceland, rež.: Fridrik Thor Fridriksson, 90 min, 2004, Islandija, Danija, Vokietija, Didžioji Britanija
Klykiantis šedevras/ Screaming masterpiece, rež.: Ari Alexander, 87 min, 2005, Islandija
Šiaurės Liverpulis/ Liverpool of the North, rež.: Thorgeir Gudmundsson, 102 min, 2005, Islandija
Iliuzijų traukinys/ Illusive tracks, rež.: Peter Dale, 97 min, 2003, Švedija
Viskas apie Bergmaną/ Ingmar Bergman Complete, rež.: Marie Nyreröd, 174 min, 2005, Švedija
Šaltos spalvos / Cold lights, rež.: Hilmar Oddsson, 93 min, 2004, Islandija, Norvegija, Didžioji Britanija, Vokietija
Uno, rež.: Aksel Hennie, 103 min, 2004, Norvegija
Havajai, Oslas/ Hawaii, Oslo, rež.: Erik Poppe, 123 min, 2004, Norvegija, Švedija, Danija
Žiemos pabučiuoti/Kissed by Winter, rež.: Sara Johnsen, 83 min, 2005, Norvegija
Tėvai – vaikai / Producing adults, rež.: Aleksi Salmenper, 120 min, 2005, Suomija, Švedija
Sušalusi žemė/ Frozen Land, rež.: Aku Louhimies, 120 min, 2005, Suomija

Brangioji Vendi/ Dear Wendy, rež: Thomas Wintenberg, 105 min, 2005, Danija

Festivalio siurprizas – ekstra premjera „Dogmos“ dešimtmečiui

3. Lukas Moodyssonas iš arčiau / Focus on Lukas Moodysson.
Kiaura širdis mano/ A hole in my heart, rež.: Lukas Moodysson, 98 min, 2004, Švedija, Danija
Kartu/ Together, rež.: Lukas Moodysson, 106 min, 2000, Švedija, Danija, Italija
Mylėk mane/Fucking Åmal/ Show Me Love, rež.: Lukas Moodysson, 89 min, 1998, Švedija, Danija
Lilija amžinai/Lilja 4-ever, rež.: Lukas Moodysson, 109 min, 2002, Švedija, Danija

4. Mika Kaurismaki iš arčiau / Focus on Mika Kaurismaki
Mylimoji/ Honey Baby, rež.: Mika Kaurismaki, 107 min, 2004, Suomija, Vokietija, Latvija, Rusija
Cha cha cha, rež.: Mika Kaurismaki, 88 min, 1989, Suomija, Švedija
Rosso, rež.: Mika Kaurismaki, 86 min, 1985, Suomija

5. Specialioji programa „Nusikaltimas ir bausmė“/ Special programme „Crime

and Punishment

Atostogos su lavonu/ Head Above Water, rež.: Nils Gaup, 97 min, 1993, Norvegija
Nemiga/ Insomnia, rež.: Erik Skjoldbjęrg, 90 min, 1997, Norvegija

Tamsūs miškai/ Dark Woods, rež: Pål Ųie, 80 min, 2003, Norvegija

Nakties sargas/ Nightwatch, rež.: Ole Bornedal, 107 min, 1994, Danija
Blyksinčios šviesos/ Flickering lights, rež.: Anders Thomas Jensen, 109 min, 2000, Danija, Švedija
Kruvinomis rankomis – prekeivis II/ With Blood on My Hands – Pusher II, rež.: Nicolas Winding Refn, 96 min, 2004, Danija, Didžioji Britanija
Karališki žaidimai/ Kings game, rež.: Nikolaj Arcel, 103 min, 2004, Danija

Smarkuoliai/ The Tough Ones, rež: Aleksi Mäkelä, 99 min, 1999, Suomija

Šeimos garbė/ Honour of the house, rež: Gudnż Halldórsdóttir, 100 min, 1997, Islandija

Skęstantis vaiduoklis/ Drowning Ghost, rež.: Mikael Hafström, 100 min, 2004, Švedija
Paskutinis kontraktas/The Last Contract, rež.: Kjell Sundvall, 114 min, 1998, Švedija, Norvegija, Suomija

6. Specialioji programa „Visatos angelai“/ Special programme „Angels of the universe“
Jaunasis Andersenas/ Young Anderson, rež.: Rumle Hammerich, 110 min, 2004, Danija, Norvegija, Švedija
Elingas/ Elling, rež.: Peter Nęss, 89 min, 2000, Norvegija
Mamytės Elingas/Mother’s Elling, rež.: Eva Isaksen, 78 min, 2003, Norvegija
Visatos angelai/ Angels of the universe, rež.: Fridrik Thor Fridriksson, 95 min, 1999, Islandija, Norvegija, Vokietija, Švedija, Danija
Apleisti namai, tušti namai/ Abandoned houses, empty houses, rež.: Lauri Törhönen, 104 min, 2000, Suomija

7. Scanoramos klasika/ Scanorama’s Classic
Scenos iš vedybinio gyvenimo/ Scenes from a Marriage, rež.: Ingmar Bergman, 167 min, 1973, Švedija
Lėlė ir jos meilužis/ Rapsy and her lover, rež.: Matti Ijäs, 90 min, 1990, Suomija

Vestuvių ir laidotuvių muzika/ Music for Weddings and Funerals, rež: Unni Straume, 95 min, 2002, Norvegija, Švedija

Dogvilis/Dogville, rež. Lars von Trier, 178 min, 2003, Danija, Prancūzija, Švedija, Didžioji Britanija, Vokietija, Olandija
Blogis/Evil, rež.: Mikael Hafström, 93 min, 2003, Švedija

8. Uždarymo filmas/ The Closing Film
Factotum, rež.: Bent Hamer, 94 min, 2005, Norvegija, JAV

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.