Lietuvos ir Moldovos vadovai tikisi sėkmingo Padnestrės konflikto sprendimo

Lietuvos ir Moldovos Prezidentai Valdas Adamkus bei Vladimiras Voroninas viliasi, kad atnaujinus šios šalies ir nepripažintos Padnestrės respublikos derybas bus išspręstas keliolika metų trunkantis konfliktas.

Į Lietuvą su dviejų dienų vizitu atvykęs Moldovos vadovas antradienį pareiškė, jog jam derybose kaip Europos Sąjungos (ES) atstovą būtų džiugu matyti V. Adamkų, kuris pernai sėkmingai dalyvavo sprendžiant Ukrainos politinę krizę.

Savo ruožtu Lietuvos vadovas per dvišalį susitikimą užsiminė, kad mūsų šalis galėtų nusiųsti 10 ekspertų į Moldovos ir Ukrainos sienos tarptautinę stebėjimo misiją, taip pat ir separatistiniame Padnestrės regione. ES organizuojama misija turėtų prasidėti gruodį.

Kaip jau buvo skelbta, Moldova ir Padnestrė susitarė atnaujinti dvišales derybas. Jose stebėtojų teisėmis leista dalyvauti ES ir JAV. Kaip teigiama dokumente, kurį antradienį Odesoje pasirašė abiejų pusių delegacijos ir tarpininkų vaidmenį atlikusi Rusija, Ukraina bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ES), artimiausias derybų raundas vyks spalio 27-28 dienomis Kišiniove ir Tiraspolyje.

V. Voronino teigimu, sprendžiant Padnestrės konfliktą būtina užsienio pagalba. Mat esą yra „tam tikrų išorinių jėgų, kurios turi destruktyvaus poveikio konflikto sprendimo procesui“.

„Jei negalima ligonio išgydyti 10 metų, reikia pakeisti arba vaistus, arba gydytoją“, – antradienį per spaudos konferenciją svečias paaiškino, kodėl 2003 metais derybos įstrigo, o Moldova pasiūlė į jas įsijungti ES ir JAV. Jis vylėsi, kad atnaujinus derybas nebebus tokių „diskusijų be rezultatų“.

Anot V. Adamkaus, neišspręstas Padnestrės klausimas gali destabilizuoti visą regioną, todėl būtina jį kuo greičiau išspręsti. „Esu nusiteikęs optimistiškai, kad bus rasta išeitis ir nebus suardytas regiono stabilumas“, – pažymėjo Prezidentas.

Josifo Stalino prie Moldovos prijungta Padnestrė yra separatistinė respublika, kur apie 60 proc. gyventojų sudaro slavai – daugiausia rusai ir ukrainiečiai. 1991 metais Padnestrė atsisakė paklusti Kišiniovui ir po trumpo pilietinio karo, pareikalavusio 1500 kareivių gyvybių, iš esmės tapo visiškai nepriklausoma. Prie to prisidėjo ir Rusijos intervencija.

Padnestrėje dislokuota Rusijos 14-oji armija, kuri iš esmės yra vienintelis niekieno nepripažintos valstybėlės savarankiškumo garantas. ESBO jau daug metų vyksta diskusijos dėl jos išvedimo ir galimo Moldovos federalizavimo. Karių buvimas esą trukdo pasiekti galutinį susitarimą.

Per V. Adamkaus ir V. Voronino susitikimą taip pat buvo sutarta, kad Lietuva padės Moldovai siekti narystės ES.

Naujos kadencijos Moldovos parlamentas vienbalsiai patvirtino deklaraciją, kad strateginis šalies užsienio politikos tikslas yra eurointegracija.

Kaip per spaudos konferenciją pažymėjo V. Adamkus, narystės bloke siekianti Moldova turės atitikti tuos pačius kriterijus, kurie buvo keliami visoms kandidatėms: įgyvendinti būtinas reformas teisingumo, žmogaus teisių ir kitose srityse, įgyvendinti ekonominius reikalavimus.

„Ten ypatingai sunkių reikalavimų nėra, – svečią ramino Lietuvos vadovas. – Kiekviena save gerbianti valstybė juos atitiks, jei tikrai nori eiti pažangos keliu į priekį ir įsijungti į bendrą europinę erdvę. Esu tikras, kad Moldova kriterijus atitiks artimiausiu laiku“.

Po susitikimo Lietuvos ir Moldovos vadovai pasirašė bendrą deklaraciją. Be to, buvo pasirašytas abiejų šalių teisingumo ministerijų bendradarbiavimo susitarimas bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos vidaus reikalų ministerijos ir Moldovos kovos su ekonominiais nusikaltimais ir korupcija centro susitarimas dėl bendradarbiavimo kovojant su iš neteisėtos veiklos gautų pajamų legalizavimu.

Antradienį vakare svečias apsilankė Antakalnio kapinėse ir padėjo gėlių ant Sausio 13-osios aukų kapų. Vėliau V. Adamkus ir ponia Alma Adamkienė rengia iškilmingą vakarienę Moldovos Prezidento garbei.

Trečiadienį numatytas V. Voronino susitikimas su Seimo Pirmininku Artūru Paulausku, užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu. Jis taip pat apsilankys tautinių bendruomenių namuose, kur susitiks su Moldovos bendruomenės atstovais.

Vėliau svečiams bus surengta trumpa ekskursija po Vilniaus senamiestį ir Trakų pilies muziejų. Vakare V. Voroninas ir jo vadovaujama delegacija išvyks į Taliną.
2005-09-27 18:49

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.