Privatus kapitalas atkeliaus ir į darželius

Pedagogės ir auklėtinių tėvai baiminasi ikimokyklinių įstaigų laukiančių permainų

Kauno lopšelių-darželių darbuotojai nerimauja dėl to, jog visą įstaigų turtą koncesijos būdu norima perduoti tvarkyti privačiam valdytojui. Baiminamasi, jog įstaigos praras savarankiškumą, dalis darbuotojų neteks darbo.

Savivaldybė griebiasi šiaudo

„Ar, išnuomojus patalpas koncesininkams, nepablogės vaikų priežiūra, nenukentės higienos sąlygos, nesikeis mokestis už darželius?” – šiais ir kitokiais klausimais darželinukų tėvai miesto švietimo vadovus apipylė Centro seniūnijos surengtame pedagogų ir tėvų susitikime. Diskutuota apie darželius, kurių, kaip ir visų švietimo įstaigų, laukia permainos. Lopšelių-darželių vadovės teigė, jog miesto Tarybos sprendimas koncesijos būdu tvarkyti švietimo įstaigas joms kelia daug klausimų. Svarstoma, ar atėjęs koncesininkas nesiims daryti savo tvarkos, nepareikš pretenzijų į darželių turtą.

„Bijome, kad darželiai nebūtų privatizuojami”, – sakė „Spragtuko” lopšelio-darželio direktorė Nijolė Koženiauskienė. Pasak Švietimo ir ugdymo skyriaus (ŠUS) vedėjo Antano Bagdono, taip tikrai neatsitiks. Darbo grupė, tarp kurios narių yra ir keletas darželių direktorių, rengia patalpų nuomos konkurso nuostatus. Konkurse gali dalyvauti ir užsienio firmos.

Švietimo įstaigos, sakė vedėjas, turi 30 mln. litų kreditorinių įsiskolinimų, tad tvarkyti apleistas įstaigas nėra iš ko. „Kito kelio nėra, lėšų miesto švietimo įstaigų reikmėms stokojame. Jei dar 5 metus dirbsime tokioje aplinkoje, mūsų ūkis visai „subyrės”, – teigė Savivaldybės Finansinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėja Nijolė Grybėnienė. – Sutartys su investuotojais bus sudarytos 25 metams, kad naujajam turto valdytojui atsipirktų įdėtos lėšos. Pageidautume, jog per 3 metus koncesininkas investuotų maždaug 3 mln. litų”.

Darželių pedagogės buvo raminamos, jog joms atkris daug rūpesčių – turto valdytojas esą rūpinsis patalpų šildymu, valymu, pakeis langus, stogus ir kt. Pedagogėms liks tik ugdomasis darbas. Tėvams esą nebereikės patiems dažyti klasių, pirkti baldų ar mokymo priemonių, kaip yra dabar.

Paslaugos gali suprastėti

Argumentas, jog Savivaldybės turtas nebus parduodamas, o tik perkamos paslaugos, darželių vadoves nelabai įtikino. Juolab kad buvo paaiškinta, jog koncesininkas savo žinion perims ir pastatų apsaugą, visus pagalbinius darbuotojus. Dalies jų galbūt visai atsisakys.

Centro seniūno Vytauto Paliuko įsitikinimu, išnuomojus darželių patalpas turtingiems investitoriams, ugdymo sąlygos turėtų pagerėti, tad bendruomenėms baimintis nereikėtų. Pagal Koncesijos įstatymą suteikiamas specialus leidimas vykdyti ūkinę veiklą, susijusią su statyba, plėtra, infrastruktūros gerinimu, remontu, valdymu ir kt. „Labiausiai mus baugina, ar, sulaukus naujų šeimininkų, nepablogės ugdymo sąlygos, – teigia „Klevelio” lopšelio-darželio direktorė Rasa Rumšienė. – Kažin ar galėsime turėti įtakos koncesininkui, kad būtų laikomasi higienos normų. Jei patalpos bus valomos centralizuotai visoms švietimo įstaigoms ir tik pagal nustatytą grafiką, abejojame, ar nenukentės kokybė. Mūsų darželis skirtas alergiškiems vaikams, čia reikia ypatingos švaros. Tėvai labai reiklūs, bijom, jog jie gali būti paslaugomis nepatenkinti. Jiems nepaaiškinsi, jog ne nuo pedagogų viskas priklausys”.

Tėvų atstovai domėjosi, ar bus, kaip mokyklose, išnuomojamos ir valgyklų patalpos. „Ar neatsitiks taip, kaip norima padaryti Vilniuje – maistas bus vežiojamas termosuose. Vaikai tada jį gautų nešviežią”, – teigė vieno darželinuko tėtis. Pasak Finansinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėjos N.Grybėnienės, naujieji nuomininkai į darželių valgyklas koją gali įkelti maždaug po metų. Tačiau maistas, sakė ji, tikrai bus gaminamas kiekviename darželyje. „Viskas priklausys nuo to, kaip seksis privatininkams maitinti moksleivius – mokyklų valgyklos bus išnuomotos jau nuo rugsėjo 1-osios”, – aiškino Savivaldybės atstovė.

Šešiamečiai ne visur laukiami

Miesto centro darželiuose, kaip teigė ŠUS vyriausioji specialistė Audronė Bukmanaitė, vietų vaikams trūksta labiausiai. Grupės perpildytos, eilėje laukiančių šimto tėvų prašymų patenkinti kol kas nėra galimybių. Net 43 proc. devynių centro ikimokyklinių įstaigų auklėtinių – ne mikrorajono vaikai. Taip yra todėl, kad miesto centre dirbantiems tėvams patogu į šias įstaigas vežioti vaikus iš viso miesto. „Darželiams mikrorajonai nėra priskirti, tėvai turi teisę rinktis visas jiems patinkančias ikimokyklines įstaigas. Tokia tvarka – visoje Lietuvoje, – sakė ŠUS specialistė. – Tačiau darželių bendruomenės gali nusistatyti savus prioritetus ir pirmiausia priimti tik darželio mikrorajone gyvenančius vaikus”.

Centro seniūnijos ikimokyklinės įstaigos nedidelės, be to, čia yra keletas specializuotų darželių, kurių paklausa labai didelė. „Klevelis” skirtas alerginėmis ligomis sergantiems vaikams, 1-asis darželis dirba M.Montesori metodu. Norint patenkinti visų vaikų poreikius priimama daugiau mažųjų, nei leidžia higienos normos.

Tėvams labai aktualus ir priešmokyklinis vaikų ugdymas, kai mažieji mokomi darželiuose ar mokyklose. Jie pageidavo darželiuose steigti daugiau tokių grupių, nes jų, ypač centro įstaigose, labai trūksta. Dėl patalpų stokos priešmokyklinukai nepageidaujami ir daugelyje mokyklų. Pasak A.Bukmanaitės, miesto ikimokyklinėse įstaigose tėvelių patogumui veikia įvairios trukmės grupės, o artimiausiu metu rengiamasi atidaryti jas tiems vaikams, kurie norės išbūti darželyje tik 4 valandas. Šios grupės bus skiriamos būtent priešmokyklinukams. Jei bus vaikų, jos pradės veikti jau nuo rugsėjo 1 dienos. Priešmokyklinis ugdymas, teigė ŠUS specialistė, tėvams kainuoja pigiau – nereikia mokėti mokesčio, skirto ugdymo reikmėms.

Aldona Kibirkštienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.