Vokietijos ir Rusijos sudaryta sutartis nutiesti Baltijos jūros dugnu dujotiekį yra pirmasis ženklas, rodantis, kaip ateityje formuosis politiniai santykiai Europos Sąjungoje ir kas ten priims sprendimus, rašo Rusijos savaitraštis „Ekspert”.
„Priėmus į ES dešimt naujų narių, daugelis Rytų Europos šalių įgijo galimybę daryti poveikį ES politikai. Ir ja pirmiausia buvo naudojamasi siekiant kuo toliau „nustumti” Rusiją nuo Europos. Tačiau šių šalių gerovė labai priklauso nuo to, ar jos taps savotišku buferiu tarp dviejų milžinų”, – teigia savo naujausiame numeryje Kremliui artimas Maskvos leidinys.
Pasak jo, „po pastarosios politinės krizės Europos Sąjungoje, kilusios dėl Europos Konstitucijos fiasko, „nykštukų” valdžia organizacijoje ėmė akivaizdžiai mažėti”.
„Senosios” Europos šalys įsitikino, jog vienintelė galimybė išlikti yra grįžimas prie koncepcijos, pagal kurią svarbiausius politinius ir ekonominius sprendimus priims ES branduolys. Vokietijos ir Rusijos sutartis yra pirmasis ženklas, rodantis, kaip ateityje klostysis politiniai santykiai Europoje ir kas ten priims sprendimus”, – pabrėžia savaitraštis.
„Ekspert” nuomone, Vokietijos vyriausybė ryžosi šiam žingsniui, visiškai ignoruodama savo kaimynų Rytų Europoje protestus. Savaitraštis taip pat reiškia nuomonę, kad dujotiekio tiesimas Baltijos jūros dugnu suteikia Rusijai galimybę smarkiai pagerinti savo ekonomines ir politines pozicijas Europoje. Kartu leidinys pažymi, jog dabar Rusija yra kur kas labiau priklausoma nuo dujų eksporto į Europą nei Europa nuo Rusijos dujų, kadangi Europa turi alternatyvių apsirūpinimo dujomis šaltinių, o „Gazprom” kitų realizavimo rinkų neturi.
2005-09-22 18:38