Auksinė Valdovų rūmų moneta išsiskiria ne tik kaina, bet ir ypatinga forma

Lietuvos bankas išleido brangiausią, iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldintą 500 litų proginę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Iš visų anksčiau nukaldintų proginių pinigų 1000 tiražu išleista moneta skiriasi ir neįprasta 12 kampų forma.

Norintys už 2020 litų įsigyti antradienį pasirodžiusią monetą prie Lietuvos banko į eilę rikiavosi jau nuo 7 valandos ryto. „Kas nebegaus auksinės, išleistas visas milijonas apyvartinių vieno lito monetų, tad turėtų pakakti visiems, norintiems turėti pinigą su Valdovų rūmų atvaizdu“, – monetos pristatyme sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio teigimu, Valdovų rūmams skirtos monetos pasirodymas – džiaugsmas ne tik numizmatams. „Tai mūsų valstybingumo įtvirtinimas“, – sakė vienas iš Valdovų rūmų atstatymo iniciatorių, pridurdamas, kad kaldinti savo monetas valstybė pajėgdavo tik stabilumo laikais.

Dėkodamas Lietuvos bankui už paramą ir atstatomų Valdovų rūmų garsinimą, R. Budrys gyrė monetos dailininko Giedriaus Paulauskio darbą. „Dvylikos kampų moneta – išskirtinis dalykas. Tačiau meniniu apipavidalinimu ji – labai įtaigi ir parodo, kad konservatyvumas ne visada pasiteisina“, – pažymėjo Dailės muziejaus direktorius.

Taisyklingo dvylikakampio formos monetos averse – istorinis XVI amžiaus Vyčio vaizdas iš Lietuvos arba Žygimanto Augusto mažojo antspaudo, kuris naudotas 1545-1572 metais. Reverse – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ansamblis.

Apyvartinės vieno lito monetos dizainas toks pat, kaip auksinės.

Proginė aukso moneta – ne pirmoji Lietuvos banko proginių monetų kolekcijoje. Vieno lito auksinė moneta buvo išleista 1997 metų rugsėjį Lietuvos banko ir lito 75-erių metų proga. Po poros metų tarptautinėje programoje „Mažiausios aukso monetos pasaulyje. Aukso istorija“ pristatyta mažiausia Lietuvos valstybės pinigų istorijoje 10 litų aukso moneta.

2000 metais nukaldinta 100 litų aukso moneta buvo skirta kunigaikščiui Vytautui, o 2003 metais pasirodžiusi 200 litų auksinė proginė moneta įamžino Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo 750-ąsias metines.

Didžiausia ir brangiausia 500 litų moneta, skirta Valdovų rūmams, nukaldinta iš 999,9 prabos aukso. Monetos masė – 31,10 gramo.

2005-09-20 11:23

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.