Dviejų komisarų grumtynėse – pirmoji auka

Policijos generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus ir nuo pareigų nušalinto sostinės policijos vadovo Eriko Kaliačiaus dvikovoje – skandalingas posūkis.

Šios kovos auka tapo Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato operatyvinis darbuotojas Robertas Janickas.

Atskleidus šio slaptojo agento tapatybę vyriškis patyrė šoką.

Greitosios pagalbos automobiliu jis buvo išgabentas į ligoninę.

Sutapimai – akivaizdūs

Įtariama, jog prie valstybės paslapties atskleidimo gali būti prisidėję ir kai kurie aukšti Policijos departamento pareigūnai.

Slaptojo agento tapatybė atskleista iškart po to, kai jo byla pateko į departamento Vidaus tyrimų valdybą. Ji tiria įtarimus, jog R.Janickas neteisėtai naudojosi duomenimis iš specialiosios bazės.

Įslaptintos informacijos apie R.Janicką paskelbimas sutapo su E.Kaliačiaus nušalinimu nuo pareigų. Be kitų nusižengimų, sostinės policijos vadovas yra kaltinamas ir neteisėtai priėmęs R.Janicką į tarnybą.

Galimus E.Kaliačiaus nusižengimus ėmę tirti V.Grigaravičiaus pavaldiniai sukėlė įtarimų net kai kuriems politikams.

Pirmasis apie tai prabilo europarlamentaras Aloyzas Sakalas. Kalbėdamas su „Lietuvos rytu“ jis stebėjosi, kad policijos vadovybė labai principingai tiria E.Kaliačiaus veiklą, bet užsimerkia prieš kitus skandalus.

Europarlamentaro nuomone, vienas tokių skandalų – atskleista slaptojo darbuotojo tapatybė.

Teisininkų teigimu, pareigūnas, kurio tapatybė buvo atskleista, galėtų prisiteisti nemažas kompensacijas iš valstybės už padarytą turtinę ir moralinę žalą.

Reikalauja atlikti tyrimą

Neoficialiomis žiniomis, R.Janickas priklauso Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato skyriui, kurio egzistavimas, personalas, darbuotojų asmens duomenys, jų funkcijos yra įslaptintos ir laikomos valstybės paslaptimi.

Netikėtai iššifruotas slaptasis policijos bendradarbis, kurio veiklos pobūdis buvo žinomas tik keliems asmenims, vis dar vengia viešumo.

Vis dėlto R.Janickas „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad praėjusią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis prašo, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės paslaptį sudarančios informacijos paviešinimo.

R.Janickas apgailestavo, kad iki šiol nebuvo pradėtas joks tyrimas, kaip slapta informacija apie jį pateko į viešumą. Kita vertus, jis abejoja, ar pati policija gali nešališkai ištirti šį incidentą.

Neigia jam mestus įtarimus

R.Janickas neabejoja, kad informacija apie jį pasirodė norint pakenkti E.Kaliačiui: esą nušalintas sostinės policijos vadovas priglaudė susikompromitavusį agentą, kuris neva buvo priimtas šnipinėti bendradarbių.

Bet tokius įtarimus R.Janickas kategoriškai neigia. Pasak slaptojo darbuotojo, su E.Kaliačiumi jis bendraudavęs tiek, kiek tai buvo būtina tarnybos reikalais: „Daug galimybių bendrauti nebuvo ir dėl mano darbo pobūdžio“.

Pareigūnas taip pat neigė vykdęs kokias nors kitas užduotis – rinkęs ir draudimo bendrovei perdavinėjęs duomenis iš specialios policijos duomenų bazės.

Visi keliai – užkirsti

Atskleistas slaptasis policijos darbuotojas turi mažai vilčių, kad po to, kai buvo paskelbta ne tik pavardė, bet ir parodyta iš paso paimta jo nuotrauka, galės toliau dirbti ankstesnį darbą.

R.Janickas „Lietuvos rytui“ teigė buvęs priblokštas, kai slapti jo bylos duomenys buvo atskleisti visai šaliai: „Neįrodžius mano kaltės buvau padarytas nusikaltėliu.

Negana to, aš esu nurašytas ir kaip operatyvinis darbuotojas, nes dabar ne tik nusikaltėliai, bet ir visa Lietuva žino mano darbo subtilybes. Ką aš dabar veiksiu? Man visur užkirstas kelias“.

Nežinojo net šeima

Apie tai, kokį darbą dirbo R.Janickas, nenutuokė netgi jo šeimos nariai.

„Kaip aš dabar atrodau prieš tuos žmones, kurie nežinojo, kad aš dirbu policijoje? Jų akimis, aš – melagis“, – graužėsi pareigūnas.

Statusą vertina skirtingai

Policijos generalinis komisaras V.Grigaravičius, paklaustas, ar atliekamas tyrimas, kaip buvo paviešinta informacija apie R.Janicką, pareiškė, kad šis asmuo nebuvo slaptas policijos agentas.

Pasak policijos vadovo, R.Janickas yra policijos pareigūnas, tačiau jo duomenys esą nėra slapti. Vis dėlto V.Grigaravičius pripažino, jog nėra gerai, kai paviešinami nebaigto tyrimo duomenys.

Tuo tarpu E.Kaliačius „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad R.Janickas dirbo slaptą darbą, ir turėtų būti ištirta, kaip atskleista šio darbuotojo tapatybė: „Tokių dalykų viešinti negalima, nes tai yra valstybės paslaptis. Šiuo atveju turėtų būti pradėtas netgi ikiteisminis tyrimas“.

Vakar E.Kaliačius nesiėmė komentuoti V.Grigaravičiaus nuomonės apie R.Janicko statusą: „Galbūt generaliniam komisarui taip atrodo“.

Nušalintas sostinės policijos vadovas pripažino, kad dabar, atskleidus slaptojo darbuotojo tapatybę, jo perspektyvos liūdnos – jis neturi galimybių toliau dirbti šį darbą, tapo pažeidžiamas.

Gąsdina blogos tendencijos

Vakar Vidaus reikalų ministerijos vadovas Gintaras Furmanavičius „Lietuvos rytui“ negalėjo atsakyti, kodėl nebuvo pradėtas tyrimas dėl galimo valstybės paslapties atskleidimo.

Tačiau ministras tvirtino esąs prieš bet kokios operatyvinės informacijos paviešinimą: „Tas pats galioja ir šiuo atveju“.

Skandalinga istorija kol kas nesulaukė ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto dėmesio.

Tačiau komiteto vadovas Julius Sabatauskas „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad jeigu R.Janickas dirbo pagal Operatyvinės veiklos įstatymą, informacija apie šį asmenį negalėjo būti paviešinta.

J.Sabatauskas mano, kad turi būti atliekamas tyrimas ir nubausti duomenų apie R.Janicką nesugebėję apsaugoti asmenys.

„Lietuvoje vis nuteka slapta informacija ir viskas tyliai baigiasi“, – stebėjosi komiteto vadovas.

Pasak J.Sabatausko, munduro garbę ginantys pareigūnai patys sau daro meškos paslaugą: „Jeigu nors vieną kartą būtų nubausti už tokios slaptos informacijos apsaugą atsakingi asmenys, tokių atvejų būtų rečiau“.

Parlamentaro nuomone, apie R.Janicko statusą žinojo greičiausiai tik vienas kitas pareigūnas, todėl nustatyti atsakingus asmenis neturėtų būti sudėtinga.

Slaptasis agentas nukentėjo

Prieš keletą metų „Lietuvos rytas“ atskleidė skandalingą istoriją, kai buvo atstumtas policijai talkinęs slaptas agentas Sergejus Kudriašovas.

Sunkius nusikaltimus atskleisti padėjęs agentas, grįžęs iš kolonijos, buvo atstumtas darbdavių.

Netrukus vyriškis buvo žiauriai sumuštas nusikaltėlių, kuriuos jis padėjo demaskuoti.
Tadas Ignatavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

2 komentarai į "Dviejų komisarų grumtynėse – pirmoji auka"

  1. teisuolis

    Ar nebandoma tokiu budu pabegti nuo pagrindinio reikalo tyrimo. Kaliacius meistriskai bando isvengti atsakomybes.

  2. ugu

    sutinku

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.