Jaunieji vilkų gynėjai garsėja akibrokštais

Gamtosaugos idėjos Lietuvoje kol kas nėra labai populiarios, tačiau į žaliųjų judėjimą įsitraukę kauniečiai savo pasirinkimo nesigaili

„Man patinka nuomonė, jog esame pakvaišę dėl kiekvieno vabalo ir dėl kiekvienos nulaužtos šakelės rengiame piketą. Kol kas to nėra, bet siekiame. Į viešumą keliam problemas, kurios buvo nematomos, todėl mūsų akcijos šokiruoja. Tačiau po kurio laiko suprantama, jog buvome teisūs ir ne be reikalo buvome sukilę“, – kalbėjo vienas aplinkosauginio Lietuvos žaliųjų judėjimo (LŽJ) narių Andrejus Gaidamavičius. Daugelis Kauno centre įsikūrusios organizacijos narių – studentai. Per paskutinį renginį į šią veiklą įsijungė ir 2 moksleiviai.

Netyla telefonai

Lietuvos žaliųjų judėjimo telefonai netyla ištisą parą. Į savanorius aplinkosaugininkus dažnai kreipiasi žmonės, prašantys pagalbos, kai netoliese jų namų yra kertami medžiai, deginami žalieji plotai. Kaip teigė devyniolikmetė Giedrė Peldžiūtė, kartais norint padėti pakanka tik paskambinti reikiamoms instancijoms, tačiau iškilus didesnei grėsmei jie rengia piketus, įvairias akcijas.

Tuomet pasirengimo darbams šviesaus paros meto neužtenka. „Dažnai tenka ir naktį praleisti organizacijos patalpose“, – sakė 25 metų Egidijus Čibirauskas, tarptautinės Gamtosauginių mokyklų programų koordinatorius. Šiuo metu Lietuvoje tokios mokyklos statuso siekia arba jį jau turi 62 bendrojo lavinimo, profesinės, tarp jų – Kauno J.Urbšio vidurinė ir Kauno mechanikos mokyklos.

Stengiasi ir dėl savęs

Žalieji didžiuojasi vykdoma vilkų, kaip nykstančios rūšies, Lietuvoje apsaugos projektu. „Vilkai yra viena svarbiausių detalių ekologinėje grandinėje. Pavyko dvigubai, iki keturių mėnesių per metus, sutrumpinti jų medžioklės laikotarpį. Tačiau vien medžiokle neapsiribojame: rūpinamės žvėrių, kuriais jie minta, miškų, kuriuose jie gyvena, apsauga“, – pasakojo Egidijaus bendraamžis A.Gaidamavičius.

Jis yra Jungtinės nevyriausybinės vilkų apsaugos tarybos pirmininkas, Labanoro klubo prezidentas bei laikraščio „Žalioji Lietuva“ redaktorius.

Besąlygiškai remiantys gamtosaugos idėjas jaunuoliai teigė, jog sveika, ekologiška aplinka labai glaudžiai susijusi su žmonių gyvenimo kokybe, tad, vadinasi, stengiasi ir dėl savęs.

Prikėlė ąžuolą

Žalieji džiaugiasi išsaugoję Pažaislio penkių šimtų metų ąžuolą. Šį merdintį medį turėjo pakeisti memorialinė lenta. „Darbai Savivaldybei turėjo atsieiti 12 tūkstančių litų. Juk čekai tokius ąžuolus puikiai gaivina, jų gyvavimą pratęsdami porą šimtmečių. Ir pinigų sutaupėme. Išsaugoti medį kainavo tik keturi tūkstančiai litų“, – kalbėjo A.Gaidamavičius, baigęs Lietuvos žemės ūkio universiteto Miškų fakultetą ir Vilniaus universitete įgijęs biologijos magistro laipsnį.

Žalieji pergalę pasiekė tradicinėmis priemonėmis: pasitelkė žiniasklaidą, piketavo, skambino įvairioms instancijoms, rašė peticijas.

Paprastai piketuojama apie pusvalandį. „Surengiam mini spektaklį ir išsiskirstom. Lengviausia, kai akcijoje dalyvauja iki dešimties žmonių. Tuomet jai rengti nereikia leidimo, nesunkiai galima sustatyti žmones taip, kad piketas atrodytų fotogeniškai, kad akcija būtų darni. Miniai suvaldyti reikėtų ypatingų pastangų ir talento“, – sakė A.Gaidamavičius.

Atbogino kamienus politikams

„Man gamta rūpėjo nuo mažumės. Užaugau Labanoro girioje esančiame kaime. Skauda širdį, nes Kauno miesto želdinių apsaugai skiriame tiek daug dėmesio ir jėgų, o mano gimtoji giria be gailesčio kertama“, – apmaudo neslėpė A.Gaidamavičius.

Žalieji aktyviai dalyvavo diskusijose dėl statybų Nemuno saloje. Tam prieštaraudami pavasarį kartu su miesto centro bendruomene rengė piketą, išleido specialų laikraščio „Žalioji Lietuva“ numerį.

Visuomenininkai tebestebi situaciją Kaune, Pramonės prospekte. Čia prieš 5 metus sklype, kurio lyg ir nebuvo galima privatizuoti, per kelias valandas iškirsta 100 uosių. Kauniečiai protestuodami medžių kamienų buvo atitempę net iki miesto Savivaldybės, šalies valdžios institucijų.

LŽJ vadovui Rimantui Braziuliui net buvo skirta 100 litų bauda, kad sutrukdė Kauno politikų darbą – per uosius buvo sunku atidaryti kai kurias duris.

„Vėliau Pramonės prospekto keturiasdešimt pirmojo namo, esančio greta šio sklypo, gyventojai, norėdami išvengti statybų, jį apsodino medeliais. Nors juos kažkas nudegino rūgštim, bet žalumos ten netrūksta: tankiai atžėlė nukirstų uosių kelmai“, – džiaugėsi jaunieji visuomenininkai.

Piketuose skamba muzika

Kauniečiai piketuoja ne tik savame mieste. Vilniuje piketai rengti dėl vyriausiųjų paveldo apsaugos specialistų neatsakingumo (vėliau vienas jų buvo atleistas), prieš kino teatro uždarymą.

„Daug jėgų įdėjome kovodami, kad nebūtų statomi kiaulininkystės kompleksai. Pavyko pasiekti, kad kai kur jų nebestatys, tačiau vien tuo nesitenkinsime“, – teigė A.Gaidamavičius.

Žalieji dalyvauja ir užsienio kolegų rengiamose akcijose. Pasak kauniečių, Bonoje, Vokietijoje, į piketus susirenka minios žmonių, ko nėra buvę Lietuvoje. Protesto dalyviai linksminami koncertais, vyrauja šventinė nuotaika, net kai kalbama apie tokius rimtus dalykus kaip globalinis atšilimas.

„Mes irgi manome, jog protestuoti reikia be pykčio, nes jis tik atgrasytų aplinkinius nuo mūsų propaguojamų idėjų“, – sakė A.Gaidamavičius.

Pasiteiravus apie saugumą dirbant šį darbą, organizacijos nariai prisiminė, jog ne kartą yra girdėję apie kituose miestuose sumuštus žaliųjų judėjimo narius vien dėl to, kad jie rūpinasi gamta ir priklauso šiai organizacijai.

„Alytuje buvo keli įvykiai, kurių metu buvo sumušti žalieji, tačiau kad ir kaip būtų keista, Kaune – saugiau“, – atviravo savanoriai aplinkosaugininkai.

Svarbiausia – prikaustyti dėmesį

Jaunieji gamtos mylėtojai vykdo ir švietėjišką veiklą. „Paskaitų metu moksleiviams pasakojame apie šiukšlių rūšiavimą, klimato kaitą, aplinkosaugą bei pristatome savo aplinkosauginio švietimo programą“, – kalbėjo Kauno technologijos universitete informatiką studijuojantis Saulius Lipinskas.

Nuobodžiaujančiųjų per šiuos užsiėmimus nebūna. Žalieji ne tik moralizuoja, bet ir rodo filmuotus žavingus gamtos vaizdelius, naftos išgavimo užkulisius, medžiokles. Jaunuoliai prisiminė, kai vienas moksleivis, žiūrėdamas, kaip drambliai šaudomi iš lėktuvo, trynė rankas, mėgavosi lyg įtempto siužeto filmu. Tačiau jo bendraklasis, tai pastebėjęs, stuktelėjo alkūne: „Negi norėtum, jog tau kaip drambliams atsitiktų?“

Augins žaliuosius reporterius

„Šiemet planuojame parengti programą, kuria bus siekiama skatinti studentus ir moksleivius rašyti apie aplinkosaugą. „Užsiauginsime reporterius, kurie galės leisti mūsų laikraštį ir kovoti už ekologiją“, – pasakojo žalieji kauniečiai.

Į laikraštį „Žalioji Lietuva“ rašo, fotografuoja patys LŽJ nariai, taip pat ir redaguoja, maketuoja. Kasmet iš Aplinkos apsaugos ministerijos ekologinę propagandą skleidžiantis leidinys gauna dešimties tūkstančių litų finansavimą. Daugėja prenumeratorių, kurių šiuo metu yra apie tūkstantį, tačau laikraštis vis tiek yra ant bankroto ribos.

Sužinojo iš draugų

Jaunieji gamtos mylėtojai teigė, jog įsitraukę į žaliųjų veiklą gavo progą tobulinti kompiuterinius, rašymo, oratorinius įgūdžius, anglų kalbos žinias, nes tenka rengti nemažai peticijų, akcijų, bendradarbiauti su užsienio šalių bendraminčiais.

„Prasiplėtė akiratis, radau draugų. Anksčiau buvau kompleksuotas vaikinukas“, – nusijuokė A.Gaidamavičius.

G.Peldžiūtė apie žaliųjų judėjimą išgirdo iš draugų. „Nuo tada jis tapo neatsiejama mano gyvenimo dalimi“, – kalbėjo mergina, laisvalaikiu rašanti filosofinę knygą apie gyvenimo ir būties prasmę.

Kitas „žaliukas“ ir organizacijos informacinių sistemų administratorius Marijus Šugajevas prisiminė, kad į judėjimą įsitraukė pagal administratoriaus darbą siūliusį skelbimą laikraštyje. Pasak studento, tai puiki darbo praktika ir naudinga visuomeninė veikla.

Jurgita Murauskaitė,

Karolina Marcinkevičiūtė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Jaunieji vilkų gynėjai garsėja akibrokštais"

  1. Skaiste

    👿 😳 8) 😀 🙂 😉 😛 🙁 😥 😮 😐 8) 🙄 😕 😡 😯 💡

  2. Skaiste

    Ka zinot apie medi azuola 😀 😉 🙂 😛 🙁 😥 😮 😐 😳 8) 🙄 😕 😡 😯 💡

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.