Patiklieji viliojami pagal klasikinį scenarijų

Kauniečiai įspėjami nepasitikėti licencijos neturinčios finansinės kompanijos pažadais

Vertybinių popierių komisija dar praėjusiais metais atkreipė visuomenės dėmesį į bendrovę „Beluga Service”, platinančią „Liberty” banko investicinius produktus. Ši bendrovė, neturinti Lietuvoje leidimo finansinei veiklai, klientų ieško ir Kaune, o savo darbo principais bei pažadais labai primena gyventojų santaupas rinkusius ir jau žlugusius investicinius holdingus.

Klientai atsirenkami

„Liberty” banko atstovais prisistatantys asmenys intensyviai varsto įvairių Kauno įmonių duris ir kviečia verslininkus į susitikimus, rengiamus viename miesto viešbučių.

„Solidžiai atrodantys vyrukai yra labai gerai parengti darbui. Jau nuo pirmųjų pokalbio minučių jie stengiasi sudaryti kuo geresnį įspūdį apie atstovaujamą firmą „Beluga Service”, kuri siūlo neva išskirtines investavimo sąlygas”, – pasakojo į „Kauno dieną” užsukę verslininkai.

Pasiūlymo investuoti asmeniškai sulaukia tiktai rimtų įmonių bei verslo organizacijų atstovai, užimantys aukštas pareigas. Į susitikimus viešbutyje paprasti praeiviai iš gatvės nėra įleidžiami.

„Susidarė įspūdis, kad jie turi surinkę labai nemažai informacijos ir žino, kas turi pinigų ir gali užkibti ant jų kabliuko”, – pridūrė pašnekovai.

Anot jų, susitikimai su verslininkais iš pirmo žvilgsnio sudaro rimtą įspūdį. Siekiant sudominti investavimo sąlygomis netgi panaudojami fragmentai iš vienos televizijos laidos, kur atsakingi pareigūnai kalba apie puikias investavimo galimybes. Tik akylesnis klausytojas gali atsekti, jog ištrauka neturi nieko bendro nei su pristatomu „Liberty” banku, nei su „Beluga Service”.

Žadami milžiniški procentai

„Susirinkusiųjų smegenys plaunamos labai profesionaliai. Pristatymas apgalvotas iki menkiausios smulkmenos ir kaskart akcentuojama, jog didelis pelnas garantuojamas, jeigu tik jais pasitikėsime”, – tvirtino vienas iš „Kauno dienos” pašnekovų.

„Liberty” bankas, prisistatantis kaip itin sėkmingai veikiantis investicinis bankas, esą turi rimtą brokerių grupę „Ocaria Investment Ltd.”, registruotą Kipre, tačiau dirbančią visame pasaulyje. Paskaita pradedama nuo bendros informacijos apie investicinius bankus bei investicinius fondus, o baigiama garantijomis, jog įnešti pinigai atsipirks dešimteriopai. Tokia galimybė atsirado neva sukūrus unikalų investavimo būdą, kurio detalės nutylimos.

Įnešamų pinigų suma turėtų būti ne mažesnė kaip 10-15 tūkst. eurų arba dolerių. Pateikiama investicijų formulė yra 3+7, t.y. per pirmuosius trejus metus palūkanos nėra mokamos, tačiau per kitus septynerius metus jau žadami milžiniški procentai. Garantuojama, jog po dešimties metų įnešta 15 tūkst. eurų ar dolerių suma padidės mažiausiai 8 kartus.

„Pateikiant neva išskirtinę galimybę užsidirbti pinigų, susirinkusieji raginami paimti kreditus ir užstatyti savo turtą. Kai kurie paskaitoje dalyvavę asmenys iš tiesų ėmė svarstyti tokią galimybę ir nekantravo kuo greičiau investuoti”, – pasakojo verslininkai, dalyvavę viename iš susirinkimų.

„Visa tai, ką išgirdome, labai priminė „Sekundę” ar Kauno holdingą, tačiau šios bendrovės tuo metu bent jau veikė legaliai. O Lietuvoje visada atsiras žmonių, norinčių greitai užsidirbti didelius pinigus”, – užsiminė pašnekovai, kuriems pristatytas investavimo modelis neatrodo patikimas.

„Kai kurie tautiečiai gali apsirikti, nes panašiu pavadinimu pasaulyje veikia ne vienas rimtas bankas”, – pridūrė verslininkai.

Galimi nuostoliai

Kapitalo rinką prižiūrinti Vertybinių popierių komisija (VPK) dar praėjusių metų liepą įspėjo šalies gyventojus dėl įmonės, prisistatančios „Beluga Service”, platinamų investicinių produktų. Pastebėta, kad įvairių platintojų – fizinių asmenų – siūlymai įsigyti „Liberty” banko, įregistruoto Anžuano saloje, investicinių produktų gali baigtis investuotojų nuostoliais.

Komisija informavo, kad minėta bendrovė „Beluga Service” neturi tinkamo leidimo viešai platinti investicinius produktus Lietuvoje, o siūlomi „Liberty” banko produktai nėra įregistruoti Vertybinių popierių komisijoje platinimui Lietuvoje – „jų atžvilgiu netaikomi jokie Lietuvoje veikiantys investuotojų apsaugos bei jų teisių gynimo mechanizmai”.

Asmenims, norintiems įsigyti bet kokius investicinius produktus, VPK pataria pasidomėti produktus siūlantiems subjektams išduotais leidimais, bendrovių veiklos periodinėmis ataskaitomis ar panašiais dokumentais.

VPK, atsižvelgdama į gyventojų susidomėjimą bei paklausimus, dar vieną įspėjantį pranešimą išplatino ir šiais metais.

VPK Teisės ir priežiūros skyriaus vedėja Vilija Nausėdaitė „Kauno dienai” patvirtino, jog iki šiol nei „Beluga Service”, nei „Liberty” bankas neturi leidimo platinti investicinius produktus. Tačiau jai buvo naujiena, jog šios bendrovės atstovai klientų ieško ne tik sostinėje, bet Kaune.

„Kadangi produktai nėra registruoti, mes nelabai galėtume apginti nukentėjusius žmones. Jeigu tokių atsirastų, jiems reiktų kreiptis į teisėsaugos institucijas”, – teigė V.Nausėdaitė.

Abejonės dėl licencijos

„Kauno dieną” pasiekė informacija, jog jau yra kauniečių, patikėjusių savo pinigus „Beluga Service”. Kai kurie jų susizgribo atsiimti indėlius, tačiau jiems buvo iškeltos tam tikros sąlygos. Pinigus žadama sugrąžinti tik tuomet, kai indėlininkai vietoj savęs suras kitus asmenis, sutinkančius investuoti ne mažesnes sumas.

Kauno teisėsaugos institucijos kol kas nėra sulaukusios nukentėjusių gyventojų pareiškimų. Pareigūnų teigimu, tyrimo metu būtų galima aiškintis, ar minėtos bendrovės atstovų veiksmuose nėra sukčiavimo požymių.

Tuo tarpu internete galima rasti informacijos, jog konsultacijas apie „Liberty” banką teikia tikri sukčiai. Tokius pranešimus išplatino Anžuano tarptautinių kompanijų registro centras, paskelbęs, jog „Liberty” bankas nebeturi įgaliojimų tęsti savo veiklos bei vykdyti operacijų.

„Liberty” bankas yra panaikintas nuo 2004 metų kovo 12 dienos. Nepaisant to, jis tebesiūlo nelegalias bankines operacijas. Banko tinklalapyje yra įdėtas nelegalus sertifikatas bei banko licencija”, – skelbia F.Lekleras, tarptautinių kompanijų registratorius Anžuane.

Internete netgi užvirė diskusija apie tai, ar „Liberty” bankas iš tiesų yra netekęs licencijos savo šalyje. Ofšorinių kompanijų grupės atstovas išplatino informaciją, esą tarptautinių kompanijų registratorius paskelbė melagingus duomenis. Tvirtinama, jog šis bankas tebeturi galiojančią Anžuano Centrinio banko išduotą licenciją ir gali vykdyti veiklą.

Informacija minimali

Tačiau oficialus „Liberty” banko tinklalapis toli gražu nepristato šios įstaigos kaip patikimos finansinės institucijos. Tituliniame puslapyje skelbiama, jog informacija yra prieinama rusų, anglų, vokiečių, latvių ir estų kalbomis, tačiau minimalūs duomenys pateikti tik rusų ir anglų kalba.

„Mūsų bankas, kuriame nėra didelės valdymo struktūros, jums gali pasiūlyti individualius, nepriklausomus ir efektyvius sprendimus. Mes dirbame tik savo klientams. Toks mūsų kompanijos devizas. Kompaktiška banko struktūra pirmiausia orientuota į klientus. Rezultatas – didesnis dėmesys skiriamas klientui, o ne standartiniam masiniam produktui”, – taip internete pristatomas „Liberty” bankas.

Dar keliais žodžiais užsimenama, kad bankas filialų taip pat atsisakė tik dėl to, kad jie brangiai kainuoja, o tai nėra naudinga klientams, kurie pageidauja nepriklausomų ir greitų sprendimų.

Daugiau informacijos nei apie „Liberty” banko veiklą, nei apie darbo rezultatus nėra skelbiama.

Lina Navickaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

4 atsiliepimai į "Patiklieji viliojami pagal klasikinį scenarijų"

  1. fuzzy

    as moku didesnius procentus – investuokite i „Fuzzy heavy industries Ltd”…:)

  2. Va

    ŠITAIP

  3. kas

    bet kas trukdo aferistus susemti ?

  4. kada

    tai kaip ir kada tie aferistai buvo sutvarkyti ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.