Gerbiamasis Lietuvos Respublikos Seime,
Ministre Pirmininke, Vyriausybės nariai,
Seimo viešnios ir svečiai,
Sveikinu susirinkus į rudens Seimo sesiją. Esu tikras, kad Lietuvos žmonės su išskirtiniu dėmesiu stebės šios sesijos darbus ir lauks Jūsų idėjų, nutarimų, o labiausiai – valstybiško požiūrio į savo veiklą. Per praėjusius metus ne vienas Jūsų iš naujųjų Seimo narių tapote aktyviais viešojo gyvenimo dalyviais. Kartu turėjote progą įsitikinti, kad politinė veikla reikalauja profesionalaus ir sąžiningo darbo. Tikiuosi, kad ši — ir politinė, ir žmogiškoji patirtis ateityje leis išvengti praėjusios sesijos klaidų, kad iš jų bus pasimokyta, kad bus dirbama atsakingiau.
Juo labiau kad jau pati artimiausia ateitis Lietuvai meta didelių iššūkių. Kad naftos kainų augimas netaptų visuotine ekonomine krize, kad galimas finansinis smūgis Lietuvos gyventojams, įmonėmsir visam ūkiui būtų kuo švelnesnis, visos mūsų valdžios grandys jau dabar turi imtis bendros, koordinuotos ir valstybės interesais grįstos veiklos. Veikdami atskirai, vadovaudamiesi tik savo ar partijos interesais ir supratimu, rezultatų nepasieks nei politikai, nei institucijos.
Todėl drįstu tvirtinti, kad tai buvo ir vienas didžiausių praėjusios sesijos kliuvinių. Kad kartais pristigdavo požiūrio, jog dirbama valstybei, o ne partijai ir atstovaujama tautai, žmonėms, o ne apygardai. To rezultatas akivaizdus – žmonės tebelaukia prieš rinkimus žadėtų permainų ir reformų, o jos, būkim atviri, stringa praktiškai visose mūsų gyvenimo srityse.
Nesibaigianti reforma sveikatos apsaugos, aukštojo mokslo ir studijų sistemos pertvarkos, problemiška teisėtvarkos situacija – visa tai virsta kasdien vis skaudesniais smūgiais vis didesnei piliečių daliai. Tai, kas turėtų užtikrinti gerovę, socialinį saugumą ir pasitikėjimą savo rinkta valdžia, pernelyg dažnai kelia žmonių nusivylimą ir pasipiktinimą. Pridėję biurokratiją ir korupciją, prasilenkimą su elementaria etika, o kartais net ir su įstatymu, turėsime atsakymą į klausimą, kodėl Lietuvos žmonės nepasitiki valdžia. Jūs, įstatymų leidėjai, galite tikrai daug nuveikti atkurdami šį pasitikėjimą. Tam reikia tik vieno: kad Jūsų priimami įstatymai gintų žmogaus, o ne interesų grupių teises. Esu tos nuomonės, kad moralė gali ir turi būti neatsiejama politikos dalis, o ne abstrakti, neįgyvendinama siekiamybė.
Netrukus Seime bus tvirtinamas šalies biudžetas. Norėčiau palinkėti, kad jį svarstydami nepamirštumėte: tai – ne tik finansinis, bet ir politinis šalies gyvenimo veiksnys. Esu siūlęs konkrečius biudžeto formavimo ir vykdymo principus. Tikiuosi, kad šis mano siūlymas bus išgirstas. Norėčiau užsiminti ir apie artėjančius savivaldybių rinkimus. Tebūnie tai demokratiškos konkurencijos aktas.
Keldamas šiuos uždavinius ir tikslus, jaučiuosi kaip ir Jūs – atsakingas Lietuvos žmonėms ir jiems įsipareigojęs. Jaučiuosi dirbantis tą patį Lietuvos kūrimo darbą. Jaučiuosi to paties politinio dialogo dalyvis.
Yra dalykų, kurių ir geriausių norų vedami nei Seimas, nei Vyriausybė, nei Prezidentas, dirbdami pavieniui, nepadarys. Todėl nuoširdžiai kviečiu, kad naująjį politinį sezoną visų Lietuvos politikos grandžių dialogas vyktų kuo sklandžiau ir geranoriškiau. Nesiblaškydami susitelkime racionaliam dialogui ir bendram darbui. To reikia Lietuvos šiandienai ir ateičiai, tam čia ir esame.
Ačiū Jums
Valdas Adamkus,
Lietuvos Respublikos Prezidentas