Užsieniečiams pavogti automobiliai nebereikalingi

Lietuvos pajūryje automobilių netekę užsienio šalių piliečiai neskuba dėkoti Palangos policininkams, kai jie suranda pavogtas jų transporto priemones. Maža to – kai kurie užsieniečiai net neskuba atsiimti atsiradusių mašinų.

Tuo metu Palangos, kuriai vasaros sezono metu klijuojama mašinvagių rojaus etiketė, policijos vadovas sako, kad automobilių vagystės – ne didžiausias kurorto pareigūnų rūpestis.

Pelnas – 500 eurų

Dar ir šiandien šalia Palangos policijos komisariato jau beveik mėnesį stovi penktos klasės BMW – rugpjūčio 8-ąją šis 1994 metų laidos automobilis buvo pavogtas iš Vokietijos piliečio.

Po keturių dienų, rugpjūčio 12-ąją, pareigūnams pavogtą „BMW 525“ pavyko rasti. Šią džiugią žinią jie pranešė į gimtąją Vokietiją jau grįžusiam savininkui. Šis policijai pareiškė į Lietuvą nevažiuosiąs, mašina jam esanti nereikalinga, nes jis jau gavęs draudimo išmoką. Ją sumokėjusi draudimo bendrovė išsivežti rasto automobilio taip pat neskuba.

Šis pavyzdys, pasak E. Krasausko – ne vienintelis. Praėjusiais metais Palangos policininkai pavogtus ir surastus užsieniečių motociklus saugojo pusmetį.

Tris motociklus, šalmus ir motociklininkų aprangą vagys nugvelbė iš Palangos kempingo, kol jų šeimininkai – du vokiečiai ir čekas – saldžiai miegojo po linksmybių.

Kai motociklai buvo rasti, vieną jų atsiėmė tik čekas, tuo tarpu vokiečių dvirates transporto priemones, nors ir ilgai delsę, išsivežė draudimo bendrovės atstovai.

Ne veltui užsieniečiai policininkams atvirai sako, kad pasiimti surastą automobilį jiems nėra prasmės. Mat draudimo bendrovių išmokos ne tik padengia visus nuostolius, bet net ir esą duoda penkių šimtų eurų pelno.

Mažiau nei pernai

Atsainus kai kurių užsieniečių požiūris į savo pačių turtą – tik viena medalio pusė. Palangos miesto policijos komisariato viršininkas Edmundas Krasauskas teigia suprantąs, jog vasarą, kai į kurortą savaitgaliais suvažiuoja 200-300 tūkstančių svečių, net menkiausias nusikaltimas atrodo labiau rezonansinis nei bet kuriame kitame mieste.

„Mašinų – ir mūsų piliečių, ir užsieniečių – kasdien pavagiama visoje Lietuvoje, tačiau per pastaruosius tris mėnesius žiniasklaidos priemonės minėjo tik nesaugia užsieniečiams tapusią Palangą. Nors iš tikrųjų šiemet ilgapirščių grobis kurorte buvo mažesnis nei praėjusiais metais“, – sakė viršininkas.

Jo žodžius iliustruoja ir statistiniai duomenys: per aštuonis 2004-ųjų mėnesius Palangoje buvo pavogtos 72 transporto priemonės, per tą patį šių metų laikotarpį – 63 mašinos. Per tris praėjusių metų vasaros mėnesius vagišių aukomis tapo 44 automobilių savininkai, o šiemet – vienu mažiau. Daugiau nei pusė šiemet pavogtų mašinų buvo be apsaugos priemonių.

Daugiausiai – devyniolika – kurorte buvo pagrobta „Volkswagen“ markės automobilių, taip pat pavogta 15 „Audi“, 12 BMW. Nusikaltėlius dominančių transporto priemonių sąraše – ir „Toyota“, „Mercedes Benz“ bei „Opel“. Be to, pavogta po vieną „Mazda“ bei „Porsche“ markės automobilį. Tarp nukentėjusiųjų, be lietuvių, – vokiečiai, olandai, lenkai, rusai ir baltarusiai.

Vidutinis pavogtų transporto priemonių amžius – beveik devyneri metai, vidutinė automobilio vertė – per 48 tūkstančius litų.

Pavagia per 30 sekundžių

Pareigūnų tvirtinimu, šiek tiek sumažinti vagysčių mastą Palangoje esą pavyko sulaikius dvi nusikaltėlių grupuotes.

Kol vyksta ikiteisminiai tyrimai, policija neatskleidžia organizuotų susivienijimų veiklos detalių. Apsiribojama tik informacija, kad į gaujas susibūrę palangiškiai ir kretingiškiai vogė automobilius ne tik Palangoje, bet ir visoje Žemaitijoje.

Be Klaipėdos, Kretingos, Tauragės ir Šiaulių kryptimis vogtas mašinas išgabendavusių vietinių nusikaltėlių, pasipelnyti į Palangą vasarą paprastai suvažiuoja ir organizuotos gaujos iš kitų Lietuvos miestų.

Prieš kelerius metus pareigūnus gerokai nustebino banditų įžūlumas: vietiniai vagišiai, už Palangos nutempę šeštą valandą ryto iš Estijos piliečio pavogtą visureigį, smagiai mėgavosi automobilyje rastais estiškais maisto produktais ir alkoholiniais gėrimais, o tuo metu specialiai iš Kauno šiai operacijai užbaigti atvykęs signalizacijų meistras mikliai išjunginėjo mašinos apsaugą.

Taip pat pasitaiko ir pavienių nusikaltėlių, kurie ryžtasi automobilio vagystei specialiai tam nesiruošdami – tik todėl, kad stovinti transporto priemonė tiesiog patiko.

Kurorto policininkai neslepia, kad populiariausias Lietuvos pajūryje mašinų vagystės būdas – ją nutempti. Tai užtrunka vos trisdešimt sekundžių.

„Niekam ne paslaptis, kad vagystė – jau paskutinis taškas. Prieš tai nusikaltėliai dar nemažai nuveikia: mašina stebima, fotografuojama, kad užsakovai galėtų tiksliai pasakyti, ar jiems toks automobilis iš tiesų reikalingas“,- aiškino Palangos policijos viršininkas.

Vos du skambučiai

Anot E. Krasausko, kontroliuoti situaciją Palangoje, kur vasarą būna didžiulis nuolat migruojančių žmonių ir automobilių srautas, esą itin sunku.

„Taip ir parašykite, kad Palangoje iš tikrųjų nieko nėra baisaus ar kritiško, o mūsų policijos komisariate dirba didvyriai, neskaičiuojantys nei darbo valandų, nei darbo krūvių“, – gyrėsi pašnekovas.

Kurorto pareigūnų teigimu, vasarą jie galėtų dar efektyviau dirbti, jeigu turėtų daugiau pagalbininkų, pinigų, techninių galimybių, o visuomenė būtų aktyvesnė. Mat šiais metais į policiją paskambino vos du piliečiai, pranešę apie galimai vykdomas automobilių vagystes.

„Nors aš poilsiautojus taip pat suprantu – jie ne įtartinus asmenis į Palangą atvyksta stebėti. Mes gi savo ruožtu vasarą stengiamės kontroliuoti padėtį kuo geriau. Šįkart galime džiaugtis kurorte išvengę rezonansinių nusikaltimų“, – kalbėjo pareigūnas.

O kaip dviejų vicemero Mindaugo Skritulsko automobilių sprogimai? „Surasim“, – lakoniškai atkirto E. Krasauskas.

Natalija Mogučaja

„Vakarų ekspresas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.