Vilnius-Ryga-Talinas: Gyvenamųjų patalpų rinka

Žvelgiant į pastarojo pusmečio Vilniaus gyvenamųjų patalpų rinkos pokyčius galima pastebėti, kad nuo 2005 m. vasario nekilnojamojo turto kainos gerokai šoktelėjo. Senos statybos butai miegamuosiuose Vilniaus rajonuose per pastaruosius šešis mėnesius vidutiniškai brango 25-40 proc., o nauji butai – 20-30 proc. Ypač pabrango pigesnio sektoriaus butai. Seni 1-3 kambarių butai, kurių kaina neviršija 200 000 Lt, pabrango vidutiniškai 30-45 proc. Būtent dėl to, jog brango nauji butai (neįrengtas 1-2 kambarių butas naujame name miegamajame rajone šiuo metu kainuoja nuo 140 000 iki 250 000 Lt), toks būstas tampa vis labiau neįperkamas mažesnes pajamas gaunantiems asmenims. Kadangi trūksta ir senų, ir naujų butų, potencialūs pirkėjai per pirmąjį šių metų pusmetį turėjo susitaikyti su sparčiais kainų šuoliais.

Žinant, jog būsto kainos Vilniuje per pastaruosius trejus metus padvigubėjo (atskirais atvejais beveik patrigubėjo), didžiumai rinkos dalyvių kyla įtarimų, jog butų kainos sostinėje jau peraugo visas įmanomas ir neįmanomas ribas. Iš tiesų toks kainų kilimas yra kiek bauginantis, kadangi lyginant nekilnojamojo turto kainų kilimo tempus su šalies makroekonominių rodiklių pokyčiais galima pastebėti, jog pastarųjų gerėjimo tempai (pvz., BVP augimas, nominalaus ir realaus darbo užmokesčio augimas ir kt.) gerokai atsilieka nuo pokyčių nekilnojamojo turto rinkoje (ir BVP, ir atlyginimų augimas per pastaruosius kelis metus neviršijo 10 proc. per metus). Kita vertus, lyginant Vilnių su kitomis Baltijos valstybių sostinėmis – Talinu ir Ryga, – kainų kitimo tendencijos ir lygis yra panašūs.

Iš diagramų matyti, jog žemiausias naujos statybos butų su daline apdaila kainų lygis Vilniuje (2900 Lt/kv.m), yra šiek tiek aukštesnis nei Rygoje, o Taline kainos netgi aukštesnės nei Vilniuje. Lyginant prestižinio būsto kainas (brangiausius butus), galima teigti, jog šiuo atveju pirmauja Ryga. Latvijos sostinėje užfiksuota sandorių, kuriuose pirkėjas už jam patikusį butą yra sumokėjęs per 17 000 litų už kvadratinį metrą. Tad daugelio Lietuvos žmonių fantastinėmis laikomos nekilnojamojo turto kainos Vilniaus senamiestyje, lyginant jas su kitų Baltijos šalių sostinių prestižinių butų kainomis, ne tokios jau išskirtinės. Bene vienintelė būsto rinkos sritis, kurioje pirmauja Vilnius – senų būstų kainos miegamuosiuose miesto rajonuose. Jos yra apie 20-25 proc. didesnės nei Taline ir apie 5-15 proc. – nei Rygoje. Pavyzdžiui, dabar Vilniuje gerai įrengtas 2-ų kambarių butas blokiniame 1975-1985 m. statytame name vidutiniškai kainuoja 170 000-180 000 Lt. Toks pat butas Taline kainuotų apie 140 000-150 000 Lt, o Rygoje – 160 000-170 000 Lt. Tai rodo, jog Vilniuje nekilnojamojo turto pasiūla per maža. Nors nuo šių metų pradžios iki metų galo planuojama pastatyti apie 4000 naujų butų, ne mažiau 95 proc. jų jau yra parduoti arba rezervuoti. Tie 5 proc. neparduoti dėl vienintelės priežasties – kai kurios statybų bendrovės matydamos itin aukštą paklausą naujos statybos butams arba sustabdė butų pardavimą (su optimistiniais lūkesčiai, kad kainos vis dar kils ir vėliau šiuos butus bus galima parduoti dar brangiau), arba tiesiog prašoma kainų kiek aukštesnių nei rinkos (vėlgi turima galvoje – jei nepirks šiandien – nupirks vėliau). Per 2006 m. Vilniuje planuojama pastatyti apie 4000-4500 butų, tad ir ateinančiais metais pasiūla žymiai neišaugs. Todėl tikėtis esminių rinkos permainų (kainų kritimo) artimiausiu metu nevertėtų. Nors vilčių, kad kainų kilimo tempai turėtų aprimti yra.

Žvelgdami į kaimyninių šalių sostinių būsto rinkos situacijos diagramą matome, jog Taline kainos kyla („tik” 5 proc. per pastaruosius 6 mėn.) mažiausiai. Šis reiškinys gali būti paaiškinamas tuo, kad Estijos sostinėje naujų butų kainų lygis ir taip pakankamai aukštas, o pasiūla (skaičiuojant vienam gyventojui) yra didžiausia iš Baltijos valstybių sostinių. Tad po truputį didėjant naujų būstų pasiūlai, nekilnojamojo turto kainos turėtų stabilizuotis ir Lietuvoje. Ypač tikėtina, kad nustotos brangti seni butai, nes būtent šių butų kainos per pastarąjį pusmetį šoktelėjo aukščiausiai.

UAB „Ober-Haus”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.