NATO misija: ir ekonominė nauda, ir rūpesčiai

Šiaulių verslininkai ir valdžia skaičiuoja išaugusias investicijas ir viešbučių bei restoranų pajamas, o paprasti Zoknių gyventojai – dėl naikintuvų keliamo triukšmo patiriamus nepatogumus

Daugiau nei metai Lietuvos narystės NATO Šiauliams davė gerokai daugiau naudos nei kuriam nors kitam šalies miestui. „Jaučiamas didžiulis ekonominis pakilimas. Šiauliuose pagausėjo užsienio investuotojų, o miesto viešbučiai ir kavinės džiaugiasi keliolika kartų padidėjusiomis pajamomis”, – sakė Šiaulių miesto meras Vytautas Juškus.

Tačiau paprasti Zoknių gyventojai tikina, kad pasitvirtino pačios blogiausios jų prognozės, esą ilgiau nei metus jie priversti gyventi nuo didžiulio triukšmo drebančiuose namuose, o kai kurie jau sako pradėję galvoti apie išsikraustymą. „Per mūsų kaimą eis tiesioginis kelias į oro uostą, nebeturėsime ramybės”, – skundėsi prie pat Šiaulių Zoknių oro uosto gyvenantis Rimantas Vitkūnas. Vyras, kaip ir kiti aplinkinių kaimų gyventojai, ketina reikalauti, kad kariškiai pakeistų nesandarius jų namų langus ir duris.

Skundžiasi dėl triukšmo

Šiuo metu NATO oro erdvę virš Baltijos valstybių saugo Nyderlandų karališkųjų oro pajėgų kontingentas. KOP bazėje Zokniuose yra dislokuoti keturi olandų naikintuvai „F-16 Fighting Falcon”. Šiaulių rajone, netoli oro uosto, gyvenantys žmonės sako jau įpratę prie vakarietiškų naikintuvų keliamo triukšmo. „Kai jie kyla, dreba ne tik langai, bet ir sienos”, – sakė Bertužių kaimo gyventojas Romas Norkus. Vyras, kaip ir kiti kaimiečiai, sako jau įpratęs prie nuolatinio triukšmo, tačiau ilgisi tų dienų, kai Šiaulių Zoknių oro uoste nebuvo dislokuoti naikintuvai.

„Aną dieną uždegiau sugrėbtas šiukšles, iš karto atvažiavo kareiviai. Nelabai supratau, ką jie sakė, tačiau atkirtau: „No problem”, – prisiminė Bertužių kaimo gyventojas. Jis augina karvę, keletą vištų. Sako, kad ir gyvūnai reaguoja į NATO karius. „Nežinau, ar dėl lėktuvo keliamo triukšmo, bet vištos kiaušinius mėto po visą kiemą”, – tikino R.Norkus.

Gretimoje sodyboje gyvenantis jo pusbrolis Petras Norkus taip pat skundėsi: „Kas čia gero? Kai jie kyla, net televizorius nieko nerodo. Aišku, kad pablogėjo mūsų gyvenimo kokybė”, – tikino P.Norkus.

Tikėjo, kad atsiras darbo

Jau kelerius metus nuolatinio darbo neturintis R.Vitkūnas prisimena, kad prieš keliolika mėnesių girdėjo Šiaulių Zoknių oro uosto darbuotojų pažadus, kad artimiausiu metu oro uoste atsiras papildomų darbo vietų. „Dabar niekas nieko nesiūlo. Buvau nuėjęs, tai pasakė, kad papildomų darbininkų nereikia”, – emocingai dėstė kaimietis.

Anot jo, artimiausiu metu per Bertužių kaimą bus pradėtas tiesti kelias į Šiaulių Zoknių oro uostą. „Jau parengti nauji projektai, visą žiemą matavo, tvarkė, tuoj pradės tiesti kelius. Jie eis per mūsų kaimelį, galime pamiršti ramų gyvenimą”, – piktinosi vyras. Jis klausė, kodėl Šiaulių rajono valdžia neatsiklausė vietinės bendruomenės nuomonės.

„Paprasti žmonės jiems nesvarbūs, tik žiūri, kaip įtikti NATO kariams. O ką mums daryti, neturime kitų namų. Žadėjome su kaimynais kreiptis į Savivaldybę, kad sudėtų naujus langus. Patys tai padarytume, bet neturime pinigų”, – emocingai dėstė vyras.

Tačiau Šiaulių miesto meras V.Juškus tokius norus vadina abejotinais. „Nemanau, kad reikėtų tenkinti jų prašymus. Prieš keliolika metų skraidė naikintuvai ir tikrai keldavo ne tokį triukšmą. Apie tai kalbėjomės ir su NATO kariškiais, jie atsakė, kad langų tikrai nepirks”, – užtikrino V.Juškus.

Remontuoja vaikų globos namus

Nors olandų misija Lietuvoje dar nė neįpusėjo, tačiau paprasti Šiaulių gyventojai sako susidarę įspūdį, kad olandai yra gerokai kultūringesni nei kai kurių kitų tautybių kariai.

Tuo, ko gero, labiausiai įsitikino Kuršėnų vaikų globos namų auklėtiniai, kuriems kariai rodo išskirtinį dėmesį. Kone kasdien jie atvyksta į vaikų namus, nes įsipareigojo suremontuoti dar pokario laikų prausyklų ir tualetų įrangą.

„Daug mūsų žmonių visą dieną bazėje neužsiėmę, nenorėjome leisti jiems nuobodžiauti, todėl nutarėme padėti vaikų namams”, – sakė Liovardeno oro bazės kapitonas de Hanas. Balandžio pradžioje į Kuršėnų vaikų globos namus atvykę kariškiai pasibaisėjo esama situacija. Kariškiai iš Olandijos atsigabeno santechnikos, iš Šiaulių firmų gavo įrankių ir ėmėsi remonto darbų. „Daugelį dalykų atsivežėme ir Olandijos, kitus įsigijome Šiauliuose”, – kalbėjo kariai.

Kuršėnų vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Nijolė Bilevičienė įsitikinusi, kad jau liepos pradžioje vaikų namų auklėtiniai galės džiaugtis nauja įranga. „Ir patys ketinome pradėti remontą, tačiau visuomet pritrūkdavo lėšų”, – sakė direktoriaus pavaduotoja ir pridūrė, kad olandai pažadėjo savo pradėtus darbus perduoti ir misiją ketinantiems tęsti vokiečių kariams.

Rengia ekskursijas

Vaikai ir pedagogai džiaugiasi, kad NATO kariai rodo išskirtinį dėmesį provincijos vaikams. Jie neseniai surengė ekskursiją į Šiaulių Zoknių oro uostą, kur mažiesiems demonstravo karinę techniką. Anot kapitono de Hano, kariškiai norėjo padaryti kažką gero ne tik vaikų namams, bet ir patiems vaikams.

Kariai dažnai svečiuojasi ir Kuršėnuose, kur su vaikais dalyvauja įvairiose atrakcijose, kepa blynus, varžosi sporto rungtyse. „Vaikams šie susitikimai palieka didžiulį įspūdį”, – džiaugėsi direktoriaus pavaduotoja.

Ji viliasi, kad ir vokiečiai bus tokie pat paslaugūs ir kultūringi žmonės. „Vaikai su visais susikalba, svarbu, kad patys kariai norėtų bendrauti”, – sakė N.Bilevičienė.

Padidėjo apyvarta

Litų netaupančių karių laukia ir miesto restoranų, naktinių klubų ir parduotuvių savininkai. Šiaulių meras tikina, kad kai kurių kavinių savininkai prisipažino, jog, dislokavus NATO naikintuvus, jų apyvarta išaugo keliasdešimt kartų. „Kai kurie verslininkai atviri – dabar jų kavinių vienos dienos apyvarta būna didesnė nei anksčiau mėnesio”, – sakė V.Juškus.

Vienos lankomiausių Šiaulių picerijos darbuotoja Ilona Valančiūtė pastebėjo, kad NATO kariai nėra pratę patys gamintis maisto, todėl kone kasdien lankosi miesto restoranuose ir baruose. „Ką valgo? Priklauso nuo to, kokie yra karių maitinimosi įpročiai, tačiau daugelis neatsisako makaronų, patiekalų iš jautienos, salotų ir lietuviškų sriubų”, – sakė I.Valančiūtė. Moteris jau priprato prie užsieniečių, kurie patiekalus paprastai užsisako anglų kalba, o visi Šiaulių restoranai ir barai meniu pateikia net keliomis kalbomis. „Taikomės prie klientų”, – šypsojosi moteris.

Be abejonės, gerokai didesnėmis pajamomis džiaugiasi ir Šiaulių viešbučiai, kurie per visą nepriklausomybės laikotarpį dar neturėjo tiek daug svečių. Šiauliuose jau pradėtas statyti ir naujas pastatų kompleksas. Be parduotuvių, verslo centrų, jame įsikurs ir šiuolaikinis viešbutis. „Miestas surenka daugiau mokesčių, vadinasi, gyvenimo sąlygos gerėja ne tik dirbantiesiems”, – džiaugėsi Šiaulių vadovas.

Pagausėjo investuotojų

Prieš metus Šiaulių meras vylėsi, kad ir oro uoste bus sukurta papildomų darbo vietų, tačiau šie ketinimai ne taip greitai pildosi. „Nepaisant to, ekonominė nauda – didžiulė, – sakė Šiaulių vadovas. – Šiuo metu nedarbas mieste kiek didesnis nei 2 procentai”.

Jis neabejoja, kad NATO kariai padėjo atkreipti užsienio investuotojų dėmesį. „Sulaukiame vis daugiau užsienio verslininkų, kurie prašo žemės sklypų, kad galėtų statyti didžiules gamyklas. Galbūt didieji miestai sulaukė pakankamai investicijų, užsieniečiai atranda Šiaulius”, – džiaugėsi ketvirto pagal dydį šalies miesto vadovas. Jis nerimauja tik dėl to, iš kur atsiras naujų darbuotojų, nes kai kurie investuotojai žada sukurti tūkstančius naujų darbo vietų.

Karių nebeužpuldinėja

Atrodo, kad ir patys šiauliečiai tapo gerokai atlaidesni NATO kariams. Jau kelis mėnesius neužfiksuojama naujų pranešimų apie karių užpuolimus. Olandai apskritai nėra patyrę jokių incidentų su šiauliečiais. „Gal jie kultūringesni, – svarstė šiaulietė Julija Vaitkutė. – Man jie nelabai įdomūs, tikėjomės, kad kariai bus išvaizdesni”. Mergina pastebėjo, kad NATO kariai retai kalbina Šiaulių merginas. „Gal jie ištikimi savo antrosioms pusėms”, – svarstė J.Vaitkutė.

Paskutinis incidentas su NATO kariais įvyko sausį, kai, išdaužę Norvegijos kario automobilio „Volvo V70” langų stiklus, vagys nugvelbė nešiojamąjį grotuvą „Sony” bei nešiojamąjį radijo imtuvą „Icom” su mikrofonu. Patirtus nuostolius automobilio savininkas įvertino 14 tūkst. litų. Manoma, kad chuliganus ir vagis galėjo atbaidyti ir tas faktas, kad visus penkis iki šiol buvusius chuliganų išpuolius prieš Danijos, Belgijos ir Didžiosios Britanijos kariškius Šiaulių policijos pareigūnams pavyko išaiškinti.

Miesto meras, džiaugdamasis, kad incidentų pasitaiko gerokai rečiau, vylėsi, jog šiauliečiai tapo svetingesni. „Noriu pabrėžti, kad incidentus dažnai išprovokuodavo patys NATO kariai. Buvo užfiksuotas incidentas, kai girtas NATO kariškis ėmė kilnoti moters suknelę, – pastebėjo Šiaulių miesto vadovas. – Bet su norvegais ir olandais tokių problemų nebekyla, todėl nebuvo ir jokių incidentų”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.