Tarp moksleivių, pasirinkusių net tris papildomus valstybinius egzaminus, nėra nė vieno iš didmiesčių
Ne vienas dvyliktokas vietoje privalomų keturių abitūros egzaminų pasirinktų tris ar mažiau. Tačiau baigiamųjų atsiskaitymų baimė kamuoja anaiptol ne visus abiturientus. Septyni Lietuvos dvyliktokai pasiryžę išlaikyti net po 7 valstybinius egzaminus. Nacionalinio egzaminų centro (NEC) duomenimis, dvyliktokų, kurie pasirinko 7 įvairių tipų ar tik mokyklinius egzaminus, yra 1475.
Laiko, nes nemokamai
Kauno rajono Raudondvario gimnazijos abiturientė Nika Petkūnaitė egzaminus palygino su švente ir tikino, jog į juos eina be nerimo. „Juos galima laikyti nemokamai, tai kodėl nepasitikrinti savo žinių?” – klausė Nika, be matematikos, biologijos, lietuvių, anglų kalbų, pasirinkusi chemijos ir fizikos valstybinius egzaminus.
Gimnazistė norėtų studijuoti molekulinę biologiją, todėl atrodytų, jog anglų kalbos egzaminas jai tikrai nebūtinas. „Mokiausi vokiečių kalbos, bet ji man nepatiko. Anglų pradėjau mokytis tik vienuoliktoje klasėje, todėl noriu pasitikrinti, kiek išmokau”, – sakė N.Petkūnaitė. Beje, biologijos ji mokėsi „B” lygiu, todėl pastaruosius kelerius metus egzaminui ji rengėsi savarankiškai.
Nika teigė, jog bendramokslius labiausiai nustebino jos pasirinkti dalykai, o ne jų skaičius. „Pavyzdžiui, chemiją laikysiu vienintelė iš mokyklos”, – pastebėjo mergina.
Neapsisprendė, kur stos
Prienų rajono Stakliškių vidurinėje mokykloje mokosi net dvi maksimalistės. Inga Pranckūnaitė jau laikė matematikos, biologijos, abu lietuvių, anglų kalbos egzaminus. Jai liko chemija ir istorija. „Mama tik paklausė, ar man nebus per daug egzaminų, tačiau atkalbinėti nebandė”, – kalbėjo Inga.
Ji teigė, jog rinkosi didžiausią įmanomą laikyti egzaminų skaičių, nes neapsisprendė, kur stos: į mediciną ar psichologiją. Todėl ir reikėjo gauti galutinius įvertinimus iš tiek daug dalykų. Abiturientė prasitarė, jog buvo suabejojusi, ar teisingai pasiriko, bet nebebuvo kur trauktis. Inga įsitikinusi, jog visus egzaminus išlaikys, į juos einanti be baimės.
Rinkosi tris kalbas
Lina Blačinskaitė kalbėjo, jog maksimumą rinkosi dar nežinodama apie tokias pačias Ingos mintis. „Noriu išbandyti savo sėkmę ir žinias. Esu įsitikinusi, jog išlaikysiu visus egzaminus”, – sakė Lina.
Ji jau išlaikė matematikos, lietuvių, anglų, rusų kalbų egzaminus ir šias disciplinas gali pamiršti bent iki rugsėjo. Abiturientės tebelaukia istorijos ir fizikos valstybiniai abitūros egzaminai. Lina sakė neapsisprendusi, kur stos, todėl negalėjo motyvuoti egzaminų pasirinkimo.
Moksleivė teigė, jog žinių išbandymų visai nebijo, nors mokymosi rezultatai – vidutiniški. Tiek ji, tiek Inga sakė, jog bendramokslių savo pasirinkimu nenustebinusios.
Paaiškinamas sutapimas
Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos abiturientė Raminta Kaleininkaitė – viena iš septintuko maksimalistų. Tiek valstybinių egzaminų yra pasirinkę po vieną Vilkaviškio rajono Gražiškių, Pasvalio rajono Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vidurinių mokyklų ir Šakių „Žiburio” gimnazijos dvyliktoką.
„Abiturientas pats turi nuspręsti. Jei jis mano, jog turi tiek gabumų, kad išlaikytų visus pasirinktus egzaminus, aš – nieko prieš”, – sakė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vidurinės mokyklos direktorius Almantas Kanapeckas. Panašiai kalbėjo ir kiti mokyklų vadovai. Tai, jog tarp pasirinkusiųjų net tris papildomus valstybinius egzaminus nėra nė vieno didmiesčio abituriento, pašnekovų nestebino. Pasak jų, miestelių, kaimo vietovių gyventojai turi daugiau noro mokytis, nes geri pažymiai – puiki galimybė ištrūkti studijuoti ir kartu persikelti gyventi į didmiesčius.
NEC direktoriaus pavaduotojas Raimundas Zabarauskas aiškino, jog tiek – net septynis egzaminus gali rinktis tik lietuvių kalba besimokantieji, nes jie laiko du lietuvių kalbos egzaminus. Kitakalbiams maksimalus egzaminų skaičius yra šeši.
Jurgita Murauskaitė