Šiais metais šešiems jūrininkams iškeltos baudžiamosios bylos dėl mokslo diplomų klastojimo. Jie visi Diplomavimo tarnybai pateikė suklastotus jūrinių mokymo įstaigų baigimo diplomus.
Tikrina mokslo diplomus
Dar neseniai Lietuvos saugios laivybos administracijos diplomavimo tarnyba nereikalavo pateikti mokslo diplomus keičiant kai kuriuos jūrinius dokumentus, taip pat jūrininkų knygeles. Tačiau nuo šių metų ji naudojasi kiekviena pasitaikiusia proga patikrinti jūrininko mokslo diplomą.
Viskas prasidėjo nuo kuriozo. Susitikime su kolegomis iš Latvijos jūrininkų registro šie papasakojo, kad padaugėjo suklastotų Liepojos jūreivystės kolegijos baigimo diplomų, ir parodė, kaip padirbtą dokumentą atskirti nuo tikro. Grįžus į Lietuvą, jau kitą dieną Diplomavimo tarnybos darbuotojai išaiškino du tokius suklastotus diplomus. Beje, du netikri mechanikai į tarnybą kreipėsi 10 minučių skirtumu.
Nuo to laiko Diplomavimo tarnyba patikrino ne vieną šimtą jūrininkų mokslo diplomų. Palyginti tąsymąsi su buvusio ūkio ministro Viktoro Uspaskicho diplomu, jie kur kas greičiau ir efektyviau nustato dokumentų originalumą.
„Su daugeliu užsienio mokymo įstaigų palaikome gerus dalykinius kontaktus. Sankt Peterburgo, Odesos, Kaliningrado jūrinėse akademijose visada skubiai ir išsamiai atsako į mūsų paklausimus. Tačiau kartais klastotės būna tokios akivaizdžios, kad galima pastebėti plika akimi”, – pasakojo Jūrininkų diplomavimo tarnybos vedėjas Rimantas Giniotis.
Jūrinės karjeros galas
Dėl tokios priežasties šiomis dienomis gėdingai pasibaigė vieno netikro laivavedžio jūrinė karjera. Buvęs radistas G. K., kaip ir dauguma jo kolegų, nutarė persikvalifikuoti į šturmanus. Įstojęs į Lietuvos jūreivystės kolegijos dienines studijas, kaip jis tvirtina, mokėsi trejus metus. Bet kažkokie geranoriai pasiūlė įsigyti Liepojos jūreivystės mokyklos diplomą. Jis neatsispyrė pagundai „sutaupyti” porą metų ir už priimtiną kainą jį nusipirko. Nors net iš tolo buvo matyti, kad dokumentas aiškiai suklastotas.
„Nedelsdami pateikėme paklausimą Latvijai. Kaip ir manėme, iš ten mums pranešė, kad G. K. nebuvo Liepojos jūreivystės kolegijos sąrašuose, o diplomo su tokiu numeriu apskritai nėra. Visi parašai ir spaudai suklastoti. Kai jam tai pasakiau, solidus, pražilęs jūrininkas atrodė apgailėtinai. Tik pralemeno, kad jo jūrinė karjera baigta. Dabar Uosto policija atlieka ikiteisminį tyrimą, buvęs vyresnysis kapitono padėjėjas neišvengs teismo”, – papasakojo R. Giniotis neseną įvykį.
Netrukus kapitonu turėjęs tapti žmogus neturėjo jūrinio išsilavinimo. Skirtingai nei netikri laivavedžiai ir laivų mechanikai, pseudoekonomistai rizikuoja tik savo reputacija. Buvęs radistas be sąžinės graužimo ant kortos statė įgulos narių gyvybes. Jeigu jie būtų žinoję, vargu ar būtų rizikavę su šiuo pusmoksliu plaukti į reisą.
Matyt, neatsitiktinai visi šeši jūrininkai pateikė netikrus Liepojos jūreivystės kolegijos diplomus. Pasak R. Giniočio, Latvijos jūrininkų registro vadovai rimtai susirūpinę dėl klastočių antplūdžio, todėl Liepojos jūreivystės mokyklos absolventų diplomus tikrina, kaip sakoma, per mikroskopą. Pradėta šios mokslo įstaigos akreditacijos procedūra, kurios metu bus tikrinama, ar mokymo programos, studentų egzaminavimo tvarka, dėstytojų kvalifikacija ir kt. atitinka konvencijų reikalavimus. Liepojos jūreivystės mokyklos absolventai dabar kvalifikacinius egzaminus laikys Latvijos jūrininkų registre.
Reikės keisti jūrinius dokumentus
Prieš trejus metus masiškai keičiant darbo diplomus ir kvalifikacijos liudijimus, rasta daug suklastotų šių dokumentų, taip pat įvairių sertifikatų. Ypač dažnai klastoti jūreivių liudijimai.
Netikras jūreivis laive ne toks baisus, kaip pseudošturmanas. Tačiau ir jis gali pridaryti nemalonumų.
„Kadrų skyriaus darbuotojai atsiuntė jauną jūreivį, nesuprantantį elementarių komandų. Netikiu, kad jūreivių kursuose jo nemokė taisyklingai laikyti teptuką ar denį pradėti šveisti ne nuo laivagalio, bet nuo laivapriekio. Buvo gėda prieš užsienietį locmaną, kuris neištvėrė ir, atstūmęs nemokšą, pats pritvirtino švartavimo lyną. Vėliau vaikinas prisipažino, kad diplomą jam nupirko tėvai ir išsiuntė į jūrą „pasitaisyti”. Bet aš ne Makarenka, man kiekvienas žmogus svarbus”, – skundėsi pažįstamas bocmanas.
Diplomavimo tarnyboje tikisi, kad didžiąją suklastotų jūrinių dokumentų dalį pavyko „sužvejoti” dar prieš trejus metus. Tačiau gali būti, jog tokių siurprizų pasitaikys ir per naująjį keitimą. Jis bus atliekamas palaipsniui, pasibaigus dabartinių darbo diplomų ir sertifikatų galiojimo terminui.
Dabar 5 metams išduodami darbo diplomai taps neterminuoti, prie jų bus pridedami patvirtinimai. Į darbo diplomą bus įtraukiama daugiau informacijos apie jūrų karininko kvalifikaciją, įgytą įvairiuose kursuose. Keisis ir kai kurie jūriniai sertifikatai. Visi dokumentai turės aukščiausią, trečiąjį, apsaugos nuo klastojimo laipsnį.
„Darbo diplomai klastojami labai retai. Jūrininkai žino, kad kiekvienoje jūrinėje valstybėje įsteigta jūrininkų registro sistema leidžia be vargo nustatyti jų tikrumą. Ši sistema veikia efektyviai, informacija perduodama akimirksniu”, – tvirtino R. Giniotis.
Laivų savininkai ir įdarbinimo agentūros Lietuvos saugios laivybos administracijos naujovę, susijusią su jūrininkų atestacija, įvertino teigiamai. Naujosiose jūrininkų diplomavimo taisyklėse numatyta, kad jūreiviai ir motoristai, kaip ir jūrų karininkai, privalo kas penkerius metus išlaikyti atestaciją ir patvirtinti savo kvalifikaciją. Šiuolaikiniuose laivuose, turinčiuose itin sudėtingus mechanizmus, su senomis žiniomis nėra ką veikti. Nuolat mokytis teks ir jūreiviams.
Jelena Listopad