Bulgarijos archeologai atkasė tūkstančius sudėtingų auksinių žmogaus rankų darbo kūrinių, kurie buvo sukurti 3 amžiuje prieš Kristų. Šios atrastos liekanos priklauso kol kas dar nežinomai, tačiau labai pažengusiai civilizacijai.
Vieno ūkininko aptiktas lobis rodo, kad mistiška Bronzos amžiaus civilizacija, įsikūrusi pačioje šiuolaikinės Bulgarijos širdyje, gamino ir pardavinėjo įmantrius auksinius papuošalus, teigė Bulgarijos nacionalinio istorijos muziejaus vadovas Božidaras Dimitrovas.
„Mes galim spręsti, kad prieš maždaug 5 tūkst. metų iki šiol nežinomos civilizacijos centras buvo čia, o iš jo dideliais kiekiais buvo eksportuojami aukso dirbiniai į Vidurio Europą ir Balkanų pusiasalį”, – teigė jis ketvirtadienį.
Panašūs aukso dirbiniai buvo rasti ir kitose šalyse, bet buvo manoma, kad jie atkeliavo iš senovės Trojos, tačiau dabar paaiškėjo, kad jų gamybos centras buvo Bulgarijoje, pridūrė B. Dimitrovas.
Iki šiol jo komanda surado apie 15 tūkst. aukso gaminių, daugiausia mažyčių karoliukų ir dailaus darbo spiralių, iškasinėję tris kalvas netoli Dabanės, Vidurio Bulgarijoje, už 130 kilometrų į vakarus nuo Sofijos.
„Manau, iki metų pabaigos rasime dar apie 100 tūkst. aukso dirbinių”, – prognozavo B. Dimitrovas.
Šis lobis buvo vienas iš paskutiniųjų vertingų atradimų Bulgarijoje, kurioje šalies istorinės praeities tyrinėjimai atgijo nuo 1989 metų, pasibaigus komunistų valdymo laikotarpiui.
Nuo praėjusių metų archeologai atkasė visą lėkštės dydžio auksinę kaukę ir dar nemažai vertingų daiktų iš kapų, siekiančių 5 amžių prieš Kristų, kurie yra laikomi labai reikšmingais atradimais visai klasikinei istorijai.
Šie atradimai yra priskiriami Trakijos kultūros žmonėms, neturėjusiems savo rašto, ir gyvenusiems dabartinėse Bulgarijos, Rumunijos, Makedonijos, Turkijos ir Graikijos teritorijose iki romėnų įsiveržimo.
Pasak B. Dimitrovo, paskutinieji atradimai priklauso kultūrai, gyvavusiai prieš Trakijos kultūrą.
Pernai jauni archeologai pirko cigaretes vienoje mažoje parduotuvėlėje ir pamatė moterį su puikiai nukaldintu auksiniu vėriniu. Moteris papasakojo, kad jos vyras ūkininkas rado vėrinį savo lauke, traktoriumi ardamas žemę.
„Ūkininkas parodė mums tą vietą, ir mes rudens pabaigoje pradėjome kasinėjimus, kurie vyksta iki šiol”, – teigė B. Dimitrovas.
2005-08-18 20:48