Mūsų šalyje vaikščioti gatvėmis, ypač sutemus, nėra labai saugu. Todėl vis daugiau žmonių savigynos tikslais įsigyja šaunamųjų ginklų.
Norintys gauti leidimą legaliai laikyti ginklą privalo gauti medicininės komisijos pažymą ir būti nepriekaištingos reputacijos.
Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Licencijavimo poskyrio viršininkas Žigintas Narmontas pasakojo, kad savigynai skirtus nešiojamuosius ginklus, pavyzdžiui, revolverius arba pistoletus, gali įsigyti ne jaunesni kaip 23 metų asmenys. Lygiavamzdį šautuvą, skirtą laikyti namuose, gali turėti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
Visi, norintys gauti leidimą laikyti ginklą, turi gauti medicininės komisijos pažymą, kad yra sveiki.
Į medicinos įstaigą, kurioje yra registruoti, jie turi atsinešti „Sodros” pažymėjimą bei pasą arba asmens tapatybės kortelę. Už komisijos patikrinimą kasoje reikia sumokėti 35 litus.
Tada norintys gauti leidimą laikyti ginklą siunčiami į Priklausomybės ligų bei Psichikos sveikatos centrus, kur būna kruopščiai patikrinami medikų, ar neturi psichikos sutrikimų, ar neserga priklausomybės ligomis.
Teresė Ramanauskienė, laikinai einanti Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiosios gydytojos pareigas, sakė, kad apsilankę jų įstaigoje žmonės turi atsinešti ne tik asmens dokumentus, bet ir rekomendacijas iš darbovietės, o nedirbantys – iš savo namų valdų, namų bendrijos arba seniūnijos.
Psichikos sveikatos centre užpildžius gana išsamią anketą apie save laukia pokalbis su psichologu.
Pasitikrinusius sveikatą pas narkologą ir psichiatrą dar apžiūri ir chirurgas, okulistas, ausų, nosies ir gerklės gydytojas, terapeutas.
Naują medicininės komisijos pažymą, leidžiančią laikyti ginklą, reikia gauti kas tris metus.
Gavę gydytojų leidimą laikyti ginklą žmonės turėtų kreiptis į VPK Licencijavimo poskyrį, kur patikrinama žmogaus reputacija. Pasak Ž.Narmonto, žmogus, norintis gauti leidimą laikyti ginklą, turi būti nepriekaištingos reputacijos.
Ginklas gali būti neišduodamas ne tik tiems, kurie yra teisti bei jų teistumas neišnykęs, bet ir tiems, kurie bent du kartus per trejus metus buvo bausti už vairavimą išgėrus.
Nusprendusiems laikyti ginklą nelegaliai gresia baudžiamoji atsakomybė nuo trejų iki penkerių arba nuo penkerių iki aštuonerių metų.
Ž.Narmontas sakė, kad legaliai laikantys ginklus paprastai padaro tik apie vieną procentą nusikaltimų, ir tai dažniau netyčia.
Giedrė Balčiūtė