Sužinojus „Putino planą” vadovauti vyriausybei, nebeliko prezidento rinkimų intrigos

Sužinojus tikrąjį „Putino planą”, kurį jis atskleidė pirmadienį, sutikęs vadovauti „Vieningajai Rusijai” (VR) rinkimuose į Dūmą, o po prezidento rinkimų ir Rusijos vyriausybei, nebeliko prezidento rinkimų intrigos. Užtat šis planas suteikia prasmę ir VR, ir viešajai politikai, ir vyriausybei. Taip, anot newsru.com, žiniasklaidos priemonės komentuoja etapinį V.Putino sprendimą.
„Putinas, išsaugojęs nepartinio statusą, gali tapti ne šiaip parlamento daugumos, kuri užtikrins jam asmeninį populiarumą, sudarytos vyriausybės premjeru, bet ir išlaikys faktinę pirmojo asmens valstybėje valdžią. Ir visa tai bus nekeičiant konstitucijos. Drauge dabartinis vadovas „sužlugdė” ir pagrindinę prezidento kampanijos intrigą – ne taip svarbu, kas užims prezidento postą, jeigu parlamentą ir vyriausybę kontroliuos dabartinis šalies vadovas, pažymi „Vremia novostej”.

Niekas iš stebėtojų neabejoja, kad dvi sąlygos, kurias nurodė V.Putinas savo sutikimui įeiti į vyriausybę, norint, bus įvykdytos. Ir „VR gaus daugumą Dūmoje – ir tikriausiai konstitucinę, ir „tinkamas žmogus” į Rusijos prezidento postą atsiras.

Vladimiras Putinas nusileidžia į „Vieningąją Rusiją, kad suteiktų realios politinės prasmės funkcionierių partijai, kurios pagrindinis turinys iki šiol buvo administracijos ištekliai, pažymi „Vedomosti”. Iš tikrųjų, iki šiol Rusijoje gerai dirbo tik prezidento institucija. Valdžios partija ir parlamentas, kuriame ji turėjo daugumą, daugiausia retransliavo prezidento pageidavimus įstatymų forma.

Kitas galimas žingsnis – užimti premjero postą – viena vertus, išsprendžia klausimą dėl trečiosios kadencijos. „Net kažkaip neįprasta – juk toks klausimas buvo svarstomas iš pat pradžių ir jį svarstė visi”, – stebisi „Vedomosti”. O jeigu naujasis prezidentas atsistatydins pirma laiko (pavyzdžiui, dėl sveikatos būklės), V.Putinas, kuris automatiškai taps laikinuoju prezidentu, galės vėl balotiruotis į šį postą, nurodo „Kommersant”.

Tokiam sprendimui, be abejo, pritars Rusijos gyventojai. Rusijos viešosios nuomonės tyrimo centro duomenimis, 65 proc. apklaustųjų ragina padaryti konstitucijos pataisas, leidžiančias pratęsti V.Putino prezidento įgaliojimus (prieš – 24 proc.), o J.Levados centro duomenimis, 63 proc. apklaustųjų apgailestauja, kad V.Putinas palieka prezidento postą (neapgailestauja 35 proc.).

Antradienį suvažiavimas dirba toliau ir patvirtins partijos rinkimų sąrašus. Deputatai nustatys, kas užims antrąją ir trečiąją pozicijas partijos rinkimų sąrašuose. Įtikimiausi pretendentai yra partijos lyderis Borisas Gryzlovas ir Nepaprastųjų situacijų ministerijos vadovas Sergejus Šoigu, nors taip pat svarstomos Sankt Peterburgo gubernatorės Valentinos Matvijenko ir pirmojo vicepremjero Sergejaus Ivanovo kandidatūros.

Įtraukti V.Putiną į partijos „Vieningoji Rusija” sąrašą niekas netrukdo: kaip ir bet kuris Rusijos gyventojas, jis turi teisę tapti kandidatu į deputatus, net būdamas nepartinis – pagal Valstybės Dūmos deputatų rinkimų įstatymą, bet kurios partijos sąraše gali būti maždaug 50 nepartinių piliečių. Negana to, palyginti su kai kuriais kitais pareigūnais, prezidentas šiuo atveju turės tam tikrų privalumų, pažymi „Kommersant”.

Kaip paaiškino CRK sekretorius Nikolajus Konkinas, rinkimų įstatymas aiškiai atriboja kandidatus ,”laikinai einančius valstybines pareigas ir „esančius valstybės tarnyboje”. Pirmieji (prie jų priskiriamas prezidentas, federaliniai ministrai ir Rusijos subjektų vadovai) kampanijos metu „neturi teisės naudotis savo pareigomis ar tarnyba”, o antrieji ( federalinių ministerijų ir žinybų, taip pat regioninių ir municipalinių administracijų darbuotojai) rinkimų laikotarpiui „atleidžiami nuo pareigų ir tarnybos įsipareigojimų vykdymo”. Kitaip sakant, V.Putinui net nereikės imti atostogų rinkimų kampanijos laikotarpiui – jis galės nevaržomas agituoti už „Vieningąją Rusiją”, jeigu neįtrauks į tai „sau pavaldžių asmenų” arba neagituos „per tarnybines komandiruotes”.

Lygiai taip pat įstatymas nedraudžia valstybės vadovui, kaip ir kitiems partijų „garvežiams”, po rinkimų atsisakyti deputato mandato, kuris tuo atveju bus perduotas kitam kandidatui iš partijos sąrašo.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.