Seimo nariai pasiryžę atidžiai stebėti, ar Valstybės saugumo departamentas vadovaujasi parlamentinio tyrimo išvadose nurodytomis gairėmis.
Rudens darbus pradėjęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nusiteikęs rimtai kontroliuoti, kaip Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir jo naujasis vadovas vykdo parlamentinio departamento veiklos tyrimo išvadas bei rekomendacijas.
Saugumo šefas Povilas Malakauskas jau rytoj per NSGK posėdį turės atsakyti į klausimus, susijusius su minėtu tyrimu. Pasak NSGK pirmininko Algimanto Matulevičiaus, VSD vadovai ir darbuotojai bus nuolat kviečiami į komitetą, kad atsakytų į klausimus, iškilusius per parlamentinį tyrimą. „Kol kas negavome atsakymų į jokius klausimus, nes leidome vadovui susikaupti ir dirbti”, – vakar teigė komiteto pirmininkas.
Tyrimo išvadas, kuriose VSD ir jo vadovų veikla buvo įvertinta nepatenkinamai, NSGK paskelbė praėjusių metų gruodį.
Kontroliuos solidžiai
A.Matulevičius sakė, kad komitete sutarta visą darbą, susijusį su VSD veiklos tyrimu, atlikti solidžiai: „Mes prie nieko nesikabinėsime, jokių asmeninių nuostatų nėra. Norime padėti vadovui, nes struktūrai neapsivalius neįsivaizduojame, ką naujasis vadovas ten padarys.”
Paklaustas, kokia komiteto nuomonė dėl VSD vadovo pavaduotojų, kuriems tyrimo išvadose išsakyta priekaištų, A.Matulevičius pripažino, jog formaliai tai – saugumo šefo ir prezidento prerogatyva. Tačiau komiteto dauguma mano, kad pavaduotojams dėl susidariusios VSD padėties tenka didelė atsakomybė. „Jeigu jie ir toliau liks dirbti, mes to nesuprasime”, – pažymėjo komiteto pirmininkas. Anot A.Matulevičiaus, ne vien Arvydas Pocius (buvęs VSD vadovas) elgėsi neteisėtai, bet ir jo pavaduotojai, todėl už savo nusižengimus privalo atsakyti. „Mes nereikalausime pavaduotojų atstatydinimo, tačiau reikalausime griežto jų darbo įvertinimo”, – sakė A.Matulevičius.
Nukrypo į personalijas
Tačiau NSGK narys socialliberalas Alvydas Sadeckas įsitikinęs, kad komiteto pasirinkta personifikavimo pakraipa, nukreipta į personalijas, o ne į esmines VSD veiklos problemas, nėra labai solidi. „Mes turėtume imtis svarbiausių klausimų, o ne suvedinėti asmeninių sąskaitų. Visus metus volioti tas pačias pavardes tikrai gana. Yra naujas vadovas, tegu jis ir sprendžia”, – kalbėjo parlamentaras. A.Sadeckas linkęs manyti, kad P.Malakauskas turėtų stabilizuoti situaciją VSD. „Man regis, sprendimų naujasis vadovas tikrai ieško”, – pridūrė jis.
NSGK narys Skirmantas Pabedinskas, priklausantis Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijai, taip pat mano, jog P.Malakauskas jau pradėjo taisyti parlamentinio tyrimo metu nurodytas departamento darbo spragas. Tam vadovas turėjo visą vasarą.
Pasak S.Pabedinsko, personalijų klausimas buvo aktualus nuo pat tyrimo pradžios. „Naujam vadovui būtina peržiūrėti visą personalo politiką. Savo komandą direktorius turi pasirinkti pats, nes jam reikės su ja dirbti. Ir šiuo klausimu politikai turėtų daryti kuo mažiau įtakos”, – LŽ dėstė S.Pabedinskas. Seimo narys taip pat mano, kad į klausimus, kurie per tyrimą buvo iškelti dėl vieno ar kito pareigūno, naujasis vadovas irgi turėtų atsakyti.
Tikisi atsakymų
Pasak NSGK narės konservatorės Rasos Juknevičienės, natūralu, kad naujam VSD direktoriui buvo skirta laiko susipažinti su situacija, apgalvoti savo veiklos kryptis. „Penktadienį apie tai ir kalbėsimės su P.Malakausku, jokios informacijos iki šiol neturime”, – vakar LŽ sakė parlamentarė. VSD vadovui bus pateikta klausimų apie departamento reorganizaciją bei kitas problemas, suformuluotas per parlamentinį tyrimą. „Kai ką ir patiems reikės atsakyti, tačiau daug klausimų susiję su naujojo vadovo veikla”, – aiškino R.Juknevičienė. Ji patvirtino, kad penktadienį bus kalbama ir apie VSD direktoriaus pavaduotojus, ir apie atleistus iš departamento pareigūnus. Konservatorė tikisi, jog į šiuos klausimus P.Malakauskas jau galės atsakyti.
Vakar NSGK svarstė dar vieną klausimą, susijusį su VSD veiklos tyrimu. Diskutuota, kaip rasti geriausią visų operatyvinės veiklos subjektų kontrolės mechanizmą. „Aštuonios institucijos, kurioms šiandien leista imtis operatyvinės veiklos (telefono pokalbių klausymasis, sekimas ir t. t.) praktiškai nėra kontroliuojamos, todėl neaišku, kaip atsiskaityti, jei kas nors pažeidžiama”, – teigė A.Matulevičius. Būtent tokį mechanizmą parlamentarai ir ketina sukurti.