Dovanų apmokestinimas reglamentuojamas LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (toliau Įstatymas). Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog įstatyme nustatyta, kad mūsų šalyje apmokestinamos tik nuolatinių Lietuvos Respublikos gyventojų (jų sąvoka pateikta Įstatymo 4 straipsnyje) dovanojimo būdu gautos pajamos.
Tačiau ne visos gyventojų pajamos, gautos dovanojimo būdu, yra apmokestinamos.
Pagal Įstatymo 17 str. 1 d. 19 p. neapmokestinamoms pajamoms priskiriamos dovanos (nepriklausomai nuo jų vertės ir kiekio), gautos vieno sutuoktinio iš kito sutuoktinio, taip pat tėvų gautos dovanos iš vaikų (įvaikių) ir atvirkščiai – vaikų gautos iš tėvų (įtėvių) (atkreiptinas dėmesys, kad iš senelių, anūkų, brolių, seserų ar iš kitų giminystės ir svainystės ryšiais susijusių asmenų gautos dovanos yra apmokestinamos). Paminėtina, kad nėra skirtumo, kur yra nuolatinė šių dovanotojų gyvenamoji vieta.
Neapmokestinamos taip pat iš visų kitų gyventojų (fizinių asmenų) gautos dovanos, kurių vertė per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus – nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.) neviršija 24 NPD, t.y. 6960Lt (24×290 Lt).
Tuo atveju, jei tokių dovanų suma (kartu susumavus pinigines ir natūrines dovanas) bus didesnė, apmokestinama tik 24 NPD viršijanti suma. Ši lengvata netaikoma tuomet, jei dovanos gaunamos iš gyventojų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra tikslinėje teritorijoje (tikslinių teritorijų sąrašas patvirtintas LR finansų ministro 2001 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 344, beveik išimtinai joms priskiriamos tik valstybės, kuriose mokesčių arba visai nėra, arba jie labai maži. ES šalių tarp jų nėra). Kadangi pagal LR finansų ministro 2002-10-30 įsakymu Nr.339 patvirtintą tvarką dėl pajamų, gautų natūra, pripažinimo ir įvertinimo 2.3 p. gyventojo gautos natūrinės (ne piniginės) dovanos, kurių vertė neviršija 250 Lt, iš nesusijusio su juo darbo arba jų esmę atitinkančiais santykiais asmens (ne darbdavio), pajamomis, gautomis natūra, nepripažįstamos, tad jos nėra ir apmokestinamos.
Tačiau jei tokios dovanos vertė viršija 250 Lt – apmokestinama visa (ne tik 250 Lt viršijanti) jos vertė, taip pat apmokestinamos ir bet kokios vertės piniginės dovanos, gautos iš darbo arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusio asmens. Dovanos (tiek natūrinės, tiek piniginės, nepriklausomai nuo vertės), gyventojo gautos iš su juo darbu ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusio asmens (darbdavio), yra apmokestinamos.
Neapmokestinamos vardinės dovanos, dovanojamos įstatymų nustatyta tvarka (Įstatymo 17 str. 1 d. 32 p.) bei dovanos, gautos politinių kompanijų metu bei joms panaudotos ( Įstatymo 17 str. 1 d. 36 p.).
Priklausomai nuo to, ar dovanos pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą priskiriamos A ar B klasės pajamoms, skiriasi jų apmokestinimo tvarka.
Dovanos, gautos iš užsienio valstybės vieneto (juridinio asmens), veikiančio ne per nuolatinę buveinę Lietuvoje (nevykdančio Lietuvoje nuolatinės veiklos), iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo, veikiančio ne per nuolatinę bazę Lietuvoje (nuolat nevykdančio individualios, išskyrus sporto ar atlikėjo, veiklos (kaip verslininkas) Lietuvoje), taip pat iš nuolatinio Lietuvos gyventojo (pavyzdžiui, senelių, anūkų, brolių, seserų, draugų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta Lietuvoje) gautos dovanos priskiriamos B klasės pajamoms. Pareiga apskaičiuoti ir sumokėti mokestį tokiu atveju tenka pačiam dovaną gavusiajam asmeniui.
Visos kitos dovanos, gautos iš Lietuvos juridinio asmens, gautos iš užsienio valstybės vieneto (juridinio asmens), veikiančio per nuolatinę buveinę Lietuvoje, iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo, veikiančio per nuolatinę bazę Lietuvoje, priskiriamos A klasės pajamoms. Šiuo atveju pareiga apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti mokestį i biudžetą tenka dovanojančiajam asmeniui. Visoms dovanoms taikomas 33 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas.
Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu galiojantis 33 proc. tarifas nuo 2006 m. liepos 1 d. bus sumažintas iki 27 proc., o nuo 2008 m. sausio 1 d. iki 24 proc.