Šiandien Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Michailas Toršinas lankysis netoli Juodkrantės esančioje kapavietėje ir iškilmingai paskelbs žinią apie ketverius metus trukusius ir pagaliau baigtus karių kapinių tvarkymo darbus.
M. Toršinas spėja, kad nuo šiol Vakarų Lietuva taps vieninteliu regionu pasaulyje, kur nebeliko nė vienos per pastaruosius keliasdešimt metų gėdingai apleistos kariškių amžinojo poilsio vietos.
Maskva skyrė milijoną
Per ketverius metus Rusijos generalinis konsulatas uostamiestyje savo aptarnaujamoje teritorijoje, kuriai priklauso Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės ir Telšių apskritys, atkūrė ir sutvarkė 64 sovietinių karių, žuvusių per Antrąjį pasaulinį karą, kapines.
„Žinia, daugelis laidojimo vietų buvo pertvarkytos 1950-1960 metais, o nuo to laiko, nesulaukus rimtos priežiūros, jos tapo apgailėtinos būklės. Pastaraisiais metais karių kapinėms didžiulę žalą padarė ir vandalai – vadinamieji „metalistai”, nuo paminklų nuplėšę ir išvogę aibę metalinių lentelių su žuvusių karių vardais”, – „Vakarų ekspresui” pasakojo M. Toršinas.
Anot jo, šiandien jau galima džiaugtis, kad su vietinės valdžios pagalba ir Rusijos ambasados Lietuvoje palaikymu iš esmės sutvarkyti visi konsulato teritorijoje esantys sovietinių karių kapai. Šiuos darbus rėmė Rusijos Vyriausybė, kapinių rekonstrukcijai iš viso skyrusi beveik vieną milijoną JAV dolerių.
Nuo 2001 metų birželio mėnesio generaliniu šių darbų rangovu buvo UAB „Amžinoji atmintis”. Pagal sudarytas sutartis, bendrovė atliktiems remonto darbams suteikė penkerių metų garantiją.
Tarp žuvusiųjų – penki generolai
Rusijos generalinis konsulas Michailas Toršinas sako, kad atliekant karių kapinių tvarkymo darbus, žuvusieji nebuvo skirstomi pagal tautybes.
„Pavyzdžiui, Gargždų karių kapinėse, kaip paaiškėjo, amžinojo poilsio atgulė ir lietuviškos 16-osios divizijos kariai. Be to, Lietuvos Vyriausybė už savo lėšas – beveik 38 tūkstančius dolerių – praėjusį pavasarį užbaigė memorialinio komplekso Pagėgiuose renovaciją”, – pasakojo generalinis konsulas.
Žinia, Antrojo pasaulinio karo metais miške netoli Pagėgių fašistai buvo įkūrę belaisvių stovyklą „Oflager-53”. Šis Buchenvaldo koncentracijos stovyklos filialas gyvavo iki 1943-ųjų vidurio, stovykloje žuvo per dešimt tūkstančių belaisvių.
Konsulato duomenimis, mūsų šaliai priklausančioje žemėje iš viso ilsisi per 180 tūkstančių per karą žuvusių sovietų karių: penki generolai, šeši tūkstančiai karininkų, per 58 tūkstančius seržantų ir eilinių, tarp jų – 138 Sovietų sąjungos didvyriai, beveik penki šimtai partizanų, 100 tūkstančių karių, žuvusių vokiečių koncentracijos stovyklose. Penkiolika karių kapų iki šiol laikomi nežinomais.
Natalija Mogučaja
„Vakarų ekspresas”