Prieš mokslo metus moksleiviams vadovėlius siūlo kelios dešimtys leidyklų. Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintame galimų įsigyti ir galiojančių vadovėlių sąraše – net 784 pavadinimų vadovėliai, tarp jų 72 – nauji. Šioje jų gausybėje galima ir pasiklysti – įsigijus vieną mokymo priemonę gali paaiškėti, jog pedagogai prasidėjus mokslo metams vaikus mokys iš kitų. Šiemet vieno mokinio „krepšelyje” pinigų vadovėliams skirta dešimčia litų daugiau nei pernai, tačiau dėl nemažų kainų mokyklos neišgali jų užsisakyti tiek, kiek reikia.
Pinigai mėtomi į balą
Kauno V.Kudirkos vidurinės mokyklos biologijos mokytoja Janina Maksimavičienė, kaip ir jos kolegos, knygas šiems mokslo metams užsisakė pavasarį. „Tačiau naujo biologijos vadovėlio vienuoliktokams – dvyliktokams neprašėme nė vieno, – sako pedagogė. – Jie ir kainuoja nepigiai, ir mokiniams per daug akademiški. Pernai jų užteko ne visiems, tad neštis į namus knygų neduodavome. Be to, šie vadovėliai labai stori, nešiotis mokiniams nepatogūs. Todėl šiemet versimės su tuo, ką turime”. Užtai naujus biologijos vadovėlius, sakė mokytoja, gaus visi dešimtokai, kurie, išleisti „Briedžio” leidyklos, esą yra patrauklūs ir moksleiviams patinkantys.
Nors vadovėliai dienos šviesą išvysta tik aprobavus Švietimo ir mokslo ministerijai, o nuo šių metų pradžios – ir Valstybinei lietuvių kalbos komisijai – savo turiniu, poligrafine išvaizda ir net storiu jie labai skiriasi. Kartais būna ir taip, kad užsisakiusios nepigiai kainuojantį leidinį mokyklos kitais mokslo metais jo atsisako, nes pasirodo, jog jis mokiniams per daug sudėtingas. Taip mėtomi pinigai į balą.
„Purienų” vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojo ugdymui Dainiaus Žvirdausko teigimu, dar nėra buvę, kad visų vadovėlių mokiniams, ypač vyresniųjų klasių, užtektų.”Tačiau būtiniausių nestokojame, tik stengiamės, kad mokytojai atsirinktų tuos, kurių labiausiai reikia. Tam pasitelkiame metodines tarybas, kurių žodis įsigyjant vadovėlius – lemiamas, – teigė pašnekovas. – Mokytojams šioje didžiulėje pasiūloje iš tiesų yra pavojus pasiklysti. Turėtų būti sukurta optimalesnė aprūpinimo vadovėliais sistema”.
Kainas diktuoja leidėjai
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ragina tėvus neskubėti prieš mokslo metus pirkti vadovėlių – jais esą aprūpins mokyklos. Pagal Švietimo įstatymą vadovėliais nemokamai aprūpinami visi mokiniai, besimokantys pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo programas. Daugumą jų gauna ir baigiamųjų klasių mokiniai, bet kai kuriuos vadovėlius, ypač mokantis pasirenkamųjų dalykų, vyresniesiems tenka nusipirkti patiems. „Mano sūnus bus abiturientas ir tikrai žinau, jog reikės pirkti ne vieną knygą”, – „Kauno dienai” sakė „Žiburio” vidurinės mokyklos mokinio mama Rima Pacevičienė. – Kol kas dar į knygyną neinu, bet neabejoju, jog reikės gerokai patuštinti piniginę. Tai darėme ir pernai, nes kai kurių vadovėlių mokykloje trūko”.
ŠMM Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėjos Loretos Žadeikaitės, teigimu, kiekvieno mokinio „krepšelyje” vadovėliams šiemet skirta 41,40 Lt. Lyginant su ankstesniais metais, 20 proc. lėšų daugiau skiriama specialiųjų poreikių mokinių vadovėliams ir 10 proc. – tautinių mažumų mokinių vadovėliams įsigyti. Vidutiniškai vieno vadovėlio kaina – 17,71 Lt.
Pasak pašnekovės, nuo 2004 metų leidyklų išleidžiamų vadovėlių kainų ministerija nebereguliuoja – jas nustato patys leidėjai. Į klausimą, ar mokykloms ne per daug keblu rinktis vadovėlius iš tokios gausybės siūlomų leidinių ir ar dėl to nenukenčia mokymo kokybė, pašnekovė atsakė: „Pedagogai tai privalo daryti ne aklai. Leidiniai turi būti parengti pagal bendrojo ugdymo programas, be to, ministerija yra parengusi rekomendacijas, į kurias siūloma atsižvelgti renkantis leidinius”. L.Žadeikatės teigimu, ministerija gerokai sugriežtino reikalavimus leidėjams – leidinius turi įvertinti nepriklausomi ekspertai, jie privalo turėti ŠMM žymenį ir būti aprobuoti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos.
Ministerijos žymenys – tik vadovėliams
TEV leidyklos generalinis direktorius dr. Elmundas Žalys mano, jog ŠMM nuo praėjusių metų leidėjams padarė meškos paslaugą – ministerijos žymuo būtinas tik vadovėliams, jo nereikalaujama leidžiant įvairius uždavinynus, mokinio ir mokytojo knygas, išspręstų uždavinių sąsiuvinius ir kt. „Mane kaip matematiką tai piktina, nes knygynuose ir net spaudos kioskuose galima nusipirkti daugybę su klaidomis ir įvairiais netikslumais išleistų šių leidinių. Jų niekas nekontroliuoja, mokiniams ir jų pedagogams dažnai siūlomas niekalas”, – teigia E.Žalys. Tai, kad mokykloms siūloma daug leidinių, pasak mokslų daktaro, nėra blogai – mokytojas turi būti kūrybingas ir atsirinkti tai, kas naudingiausia jo mokiniams. Esą kuo didesnė pasiūla ir konkurencija, tuo didesnė paskata leidėjams leisti kokybiškesnius vadovėlius bei kitas mokymo priemones.
Seniausias pedagoginės literatūros leidybos tradicijas turinčios „Šviesos” leidyklos vyriausiosios redaktorės Lidijos Rasimavičienės teigimu, leidykla moksleiviams šiemet siūlo apie 250 pavadinimų vadovėlių, tarp jų 54 – naujus. „Stengsimės, kad visi nauji vadovėliai iki rugsėjo 1 dienos pasiektų mokyklą, – teigė pašnekovė. – Atsitiktinių vadovėlių nerengiam, siekiam jų tęstinumo. Daug vadovėlių leidykla pritaikė specialiųjų poreikių vaikams, kuriems leidinių dar labai trūksta. „Šviesa”, beje, vienintelė leidžia ne verstinius, bet nacionalinius užsienio kalbų vadovėlius.”
Už pratybų sąsiuvinius mokės tėvai
Pasak L.Rasimavičienės, savo išleistus leidinius „Šviesos” leidykla pati išvežioja po visus Lietuvos rajonus. „Pagal pageidavimus juos centralizuotai pristatome ne tik švietimo skyriams, bet ir atskiroms mokykloms. Atvežti į mokyklas vadovėliai joms kainuoja pigiau. 70 -yje Lietuvos knygynų nuo rugpjūčio 16 d. organizuosime mokyklinę mugę, kur taikysime įvairias nuolaidas, rengsime kitokias akcijas”, – teigė pašnekovė.
Moksleivių, ypač pradinukų, tėvai nerimauja ir dėl to, ar mokiniams neteks į mokyklą nešiotis labai sunkių vadovėlių. Naujų higienos normų, kurios įsigaliojo nuo šių metų, tikriausiai įstengs laikytis ne visos leidyklos. „Kiek galėdami persiorientuojame, atsižvelgiame ir į šiuos reikalavimus, – sako „Šviesos” leidyklos vyriausioji redaktorė. – Rengdami naujus vadovėlius bei senus leisdami pakartotinai stengiamės juos „skelti” į dvi knygas, kai kuriuos leidžiame minkštais viršeliais”.
Prasidėjus mokslo metams tėvams nepigiai kainuos ir pratybų sąsiuviniai, kuriais pagal Švietimo įstatymą mokyklos savo auklėtinių neprivalo aprūpinti. Kiekvieno sąsiuvinio kaina – 8-9 litai. Pedagogai mano, kad Savivaldybė, kaip ir pernai, socialiai remtiniems mokiniams skirs bent šiek tiek lėšų mokymo priemonėms įsigyti. „Ne visi mokytojai, dėstydami savo dalyką, pamokose pratybų sąsiuvinių reikalauja, tad tėvai šių papildomojo mokymo priemonių, kaip ir vadovėlių, neturėtų skubėti pirkti”, – sakė ŠMM Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja L.Žadeikaitė.
Aldona Kibirkštienė