Nors oficialiai 753-asis Klaipėdos miesto gimtadienis bus švenčiamas šiandien, renginiai, skirti šiai datai paminėti prasidėjo jau savaitgalį.
Šeštadienį miesto gimimo dienos proga Klaipėdos piliavietėje duris trumpam atvėrė restauruojama princo Karlo poterna.
Ekskursiją po ją vedęs Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys teigė, jog ši poterna esanti labai svarbi kultūros vertybė ir vienas iš seniausių išlikusių istorinių statinių Klaipėdos senamiestyje.
Bus muziejus
Restauruoti šią XVI- XVII a. pradžios poterną (slaptą išėjimą) buvo sumanyta dar prieš 10 metų, tačiau intensyvūs restauracijos darbai prasidėjo tik prieš trejus metus, o galutinai baigti restauruoti ir įrengti senąjį statinį planuojama kitais metais.
Todėl tik šeštadienį susirinkusieji galėjo pasižvalgyti po baigiamą restauruoti poterną bei pasiklausyti jos istorijos. Karlo poterna bus uždaryta iki kitų metų, kai duris vėl atvers visiškai sutvarkyta ir su įrengta ekspozicija.
„2006 metais Karlo poternoje planuojama atidaryti muziejų – Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus padalinį. Muziejuje, naudodami įvairias priemones, pasakosime apie pilies ir miesto raidą nuo pat įsikūrimo iki šių dienų, be to, bus eksponuojamas apie 7 metrų dydžio Klaipėdos miesto vizijos maketas. Tai bus daugiau pažintinė ekspozicija, mes stengsimės, kad būsimasis muziejus savo temų atžvilgiu neturėtų konkurentų”, – planais dalijosi J. Genys.
Laukia daug darbų
Pasak į poterną susirinkusius klaipėdiečius vedžiojusio architekto Vytauto Šliogerio, Klaipėdos pilis niekuomet nebuvo baigta statyti, ji buvo daug kartų tobulinta pagal to meto stilistiką, tačiau, pažymėjo architektas, remiantis išlikusiais šaltiniais, dokumentais poterną stengiamasi restauruoti kuo tiksliau.
„Restauracijos principas – pavaizduoti visą istorijos daugiapakopiškumą ir parodyti tik tikrus dalykus”, – tikino V. Šliogeris. Tačiau, pasak jo, dar labai daug reikia padaryti norint įrengti išties gerą muziejų: reikės ir nemažai lėšų, ir darbo.
Per trejus pastaruosius metus Kultūros vertybių apsaugos departamentas kartu su Klaipėdos miesto savivaldybe restauracijos darbams skyrė apie 350-400 tūkst. litų.
„Norint gerai viską sutvarkyti ir įrengti, reikės dar pinigų. Preliminariais duomenimis, vien ekspozicijos įrengimas kainuos apie 150 tūkst. litų. Bet tai tik apytikslė suma, nes viskas priklausys nuo to, kokią techniką naudosim muziejuje, kokias priemones. Muziejus turi būti įdomus, to mes ir sieksime”, – pasakojo J. Genys.
Vis dėlto tiek jis, tiek ir V. Šliogeris pripažino, jog palyginti su tuo, kiek jau spėta padaryti, likę darbai yra menki ir kitais metais muziejus tikrai bus atidarytas.
„Kad ši vieta miestiečiams patinka ir yra reikalinga, galime matyti jau dabar – susirinko išties daug žmonių. Mes tikėjomės kokių dvidešimties, o atėjo per šimtą, visi vos tilpo”, – džiaugėsi J. Genys.
Susirinkusiuosius linksmino Klaipėdos „Brass” kvintetas, po ekskursijos senjorai buvo vaišinami kava ir arbata.
Jūratė Klusaitė