Gražų 1945 m. rugpjūčio 6-osios rytą amerikiečių naikintuvas „Enola Gay” numetė pirmąją atominę bombą ant Japonijos miesto Hirosimos. Akimirksniu viską nutvieskė akinanti balta šviesa ir pragariško karščio banga nudegino slėnį. „Enola Gay” pilotai pamatė aukštyn kylantį dūmų stulpą ir iš jo besiveržiančias liepsnas. Daugiau kaip keturios kvadratinės mylios miesto akimirksniu virto apdegusių griuvėsių krūva. Žuvo 66 tūkstančiai žmonių, 69 000 buvo sužeista.
Tą lemtingąją dieną didžiausias istorijoje mokslo pasiekimas, galingiausias žmogaus sukurtas sprogmuo buvo panaudotas konfliktinės situacijos sprendimui. Rugpjūčio 10 dieną Japonija kapituliavo ir sutiko su Potsdamo sutarties sąlygomis, kurias anksčiau ignoravo. Antrasis pasaulinis karas baigėsi.
Los Alamos laboratorijos direktorius Dr. Robertas Oppenheimeris, žinomas kaip „atominės bombos tėvas”, pamatęs pirmąjį sprogimą pasakė: „Aš tapau Mirtimi, Pasaulio Naikintoju”.
Ir štai jau šešis dešimtmečius mes nesutariame dėl Oppenheimerio palikimo; politikai, mokslininkai ir kariškiai tebesiginčija, ar norint užbaigti karą tikrai reikėjo numesti atominę bombą ant Japonijos. Bėgant laikui pasaulyje įvyko daug permainų ir dabar daug šalių turi atominius ginklus, o atominės bombos šiandien turi kur kas didesnę destrukcinę galią. Nepaisant to, atrodo, kad dauguma iš mūsų pamiršo branduolinę grėsmę ir laiko tarptautinį terorizmą pagrindiniu ir didžiausiu priešu.
Tuo tarpu Hirosimoje mirtis nusinešė daugiau kaip 200 000 gyvybių, ir net praėjus 60 metų aukų, mirštančių nuo spindulinės ligos, skaičius vis auga. 60-osios metinės – tai niūrus branduolinio ginklo destrukcinės jėgos priminimas.
2005 m. rugpjūčio 6 dieną Viasat History pristato įspūdingą britų filmą „Hirosima po 60 metų”. Čia apie bombardavimą šneka naikintuvo pilotas ir įgula, asmenys, priėmę sprendimą numesti bombą ir Hirosimos gyventojai, išgyvenę tragediją. „Hirosima po 60 metų” priklauso dokumentinių laidų ciklui „Dienos, sukrėtusios pasaulį”, pasakojančiam apie įvykius, suformavusius mūsų pasaulį – nuo istorijos tragedijų iki mokslo laimėjimų.
Ar žinote, kad:
Branduolinių Ginklų Abolicijos Aljansas derasi su Rusija dėl branduolinių galvučių, kainuojančių po $100,000, demontavimo.
Aljansas ketina sulydyti nuo ginklų likusį metalą ir pagimti iš jo papuošalus, kurie pardavinėjami visame pasaulyje taps branduolinio nusiginklavimo simboliu.