Pabrangus šviežioms daržovėms, gyventojai vis noriau perka šaldytas daržoves

Pastarųjų penkių metų rodikliai rodo, kad daržovių supirkimo apimtys Lietuvoje didėjo, tuo pačiu augo ir daržovių suvartojimas, tačiau šiais metais situacija pasikeitė. Statistikos departamento duomenimis, 2005 m. išauginta 369,3 tūkst. t daržovių. Atsižvelgiant į pasėlių sumažėjimą, taip pat į vėlyvo ir šalto pavasario bei sausros padarinius, šiemet daržovių derlius vargu ar sieks 170 tūkst. t.

Tikėtina, kad labiau negu prognozuota sumažėjus daržovių derliui bei esant gana didelėms kainoms kaimyninėse rinkose, gruodį, pasibaigus trumpo galiojimo daržovių realizacijai, daržovių kainos Lietuvoje turėtų dar šiek tiek augti. Lyginant šiuo metu esančias kainas su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, vidutinė fasuotų bulvių kaina apie 33%, o nefasuotų – apie 60% didesnė. Šiais metais dar labiau išaugo žiedinių kopūstų kainos, jos apie 50% didesnės. Ta pati situacija yra ir su morkomis – neplautų morkų kaina šiemet padidėjo apie 47%, o plautų morkų – apie 35%.

Kaip alternatyvą šviežioms daržovėms vartotojai atranda šaldytas daržoves. Lietuvoje per metus šaldytų daržovių suvartojama apie 0,24 kg vienam gyventojui, o tai net 10 kartų mažiau nei suvartojama Olandijoje, kur yra mažiausias suvartojimas Vakarų Europoje. Vidutiniškai Europos gyventojai suvartoja apie 5,7 kg šaldytų daržovių per metus. Kasmet šis rodiklis padidėja 3-4 procentais. Svarbu daugiau dėmesio skirti daržovių vartojimo skatinimui, skatinti sveikesnius mitybos įpročius, propaguoti gausesnį daržovių vartojimą.

Lietuvoje taip pat pastebimas šaldytų daržovių suvartojimo augimas. Vičiūnų grupės atstovaujamų prekinių ženklų „Hortex” ir „Dujardin” šaldytų daržovių pardavimai pastaraisiais metais auga itin sparčiai: 2004 m. parduota 617,6 tonų, o 2006 m. – 969,2 tonų šaldytų daržovių. Tai sudaro daugiau nei 36 proc. augimą. Dar vienas argumentas vartoti daugiau šaldytų daržovių – kainų stabilumas, lyginant su šviežiomis daržovėmis metų bėgyje šaldytų daržovių kainos kilo tik apie 10 procentų.

Šaldytos daržovės – tai itin kruopščiai atrinktos, subalansuotos, dėl naujausių technologijų nepraradusios savo maistinių savybių ir vertingųjų medžiagų daržovės. Greitojo šaldymo technologijos leidžia išsaugoti iki 90 procentų vitaminų ir mineralinių medžiagų, daržovės nepraranda savo išvaizdos, skonio ir maistinių savybių. Jos yra sveikesnes ir vertingesnes už konservuotas daržoves.

Dėl prasto derlaus daržovių perdirbėjai taip pat priversti kelti šaldytų daržovių kainas, tačiau Belgijos kompanija „Dujardin” įmonės strategijoje numatė, kad Baltijos valstybėms šaldytų daržovių kainų ženkliai nekeis, nors tuo tarpu visoje Europoje šaldytų daržovių kainos stipriai kilo.

„Dujardin” pardavimų direktorius Francis Swaenepoel minėjo, kad „labai svarbu kurti šaldytų daržovių vartojimo kultūrą Pabaltijo regione, informuoti vartotojus apie šaldytų daržovių naudą”. Remiantis oficialaus prekinių ženklų „Dujardin” ir „Hortex” atstovo Lietuvoje, Vičiūnų grupės, duomenimis šaldytų daržovių gamintojai kainas savo parduodamai produkcijai pakels apie 10-15 proc.

Prekyboje yra ne tik vienos rūšies daržovių (žiediniai kopūstai, brokoliai, morkos), bet ir įvairių subalansuotų daržovių mišinių, tinkančių ruošti mišraines, sriubas ar itin gardžius garnyrus. Šaldytų daržovių vartojimas leidžia ne tik sutaupyti laika ir paruošti itin skanius patiekalus, kai kurie daržovėse esantys vitaminai ir mineralai yra antioksidantai ir natūraliai padeda apsisaugoti nuo ligų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.