„Kauno energijos” paskelbtas milijoninės vertės konkursas sukėlė abejonių dėl jo skaidrumo
AB „Kauno energija” stebėtojų tarybos nariai tik iš „Kauno dienos” žurnalistų sužinojo, kad parduodamas bendrovei priklausantis milijoninės vertės turtas.
Kitą savaitę vyksiančiame konkurse bendrovės „Pastatų priežiūros paslaugos” akcijų pradinė kaina siekia 7 milijonus litų, tačiau realiai ji gali šoktelėti iki 12-15 milijonų litų. Verslininkus labiausiai domina pastatas Savanorių prospekte ir prie jo priskirtas 1,1 hektaro sklypas.
„Apie tai sužinojau tik iš žurnalistų. Tokie dalykai kelia įvairių minčių ir emocijų”, – sakė „Kauno energijos” stebėtojų tarybos ir miesto Tarybos narys Kęstutis Mikėnas.
Kauno savivaldybė valdo 85,99 procento „Kauno energijos” akcijų.
Firma įsteigta vasarą
„Kauno energija” tik birželį įsteigė bendrovę „Pastatų priežiūros paslaugos”, o jau liepą pradėtos privatizacijos procedūros. Pradinė bendrovės akcijų kaina – 7 milijonai litų. Jau antradienį bus atplėšti vokai su pasiūlymais.
Naujai įsteigtai bendrovei priklauso administracinis keturių aukštų pastatas Savanorių pr. 347. Jo bendras plotas – daugiau nei 1300 kvadratinių metų. Prie šio pastato priskirtas ir 1,1 hektaro žemės sklypas. Tiesa, oficialiuose registro dokumentuose nurodyta, kad tai valstybinė žemė. Tačiau verslininkams nebūtų didelių keblumų sklypą išsinuomoti ar įsigyti.
Konkursas jau paskelbtas, tačiau valstybinėje įmonėje „Registrų centras” iki šiol nurodyta, kad administracinis pastatas yra „Kauno energijos”, o ne „Pastatų priežiūros paslaugų” nuosavybė.
„Jau pateikėme visus dokumentus ir iki spalio 3 dienos šis pastatas bus įregistruotas parduodamos bendrovės vardu”, – sakė bendrovės „Kauno energija” generalinis direktorius Aleksandras Sigitas Matelionis.
Tai dar vienas patvirtinimas, kad minėtą bendrovę skubama parduoti. „Kauno energijos” vadovo teigimu, šią bendrovę nuspręsta parduoti, nes seniūnijose atsirado nauji administratoriai, kurie savo nuožiūra samdo, kas prižiūrės šilumos vartojimo įrenginius, vidaus inžinerinius tinklus bei sistemas. „Mūsų verslas sumažėjo, todėl vietoje departamento ir nuspręsta įsteigti bendrovę, o vėliau ją parduoti”, – sakė A.S.Matelionis.
Šalia – buvęs EBSW pastatas
„Kauno dienos” žiniomis, dėl minėto pastato žada susirungti net kelios įtakingos verslininkų grupės. Tiesa, formaliai paduodamas ne nekilnojamasis turtas, o rinka. Būtent dėl to konkurso sąlygose nurodyta, kad ne mažiau kaip dvejus metus bendrovė būtų dirbusi energetikos srityje. „Tačiau visi žinome, kad dauguma potencialių pirkėjų domina ne rinka, o nekilnojamasis turtas. Konkurse kai kurie verslininkai dalyvaus per kitas bendroves, kiti sudarys kokias nors sutartis su energetikos firmomis”, – sakė vienas verslininkas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.
„Kauno energijos” vadovas teigė, kad konkurse turėtų dalyvauti ne viena bendrovė, tačiau jis kategoriškai atsisakė įvardyti jų pavadinimus ir kiek yra išduota konkurso sąlygų.
Savanorių pr. parduodamas pastatas stovi šalia buvusios koncerno EBSW būstinės, kur dabar įrengtas modernus biurų pastatas. Neoficialiai Kaune šis statinys vadinamas tiesiog Raimundo Petriko pastatu.
„Manau, kad ne tik jis, bet ir kiti verslininkai dalyvaus šiame konkurse”, – sakė nekilnojamojo turto specialistas. Jo nuomone, jeigu konkursas bus skaidrus, akcijų kaina nuo 7 milijonų gali šoktelėti iki 12-15 milijonų litų.
Parduodamo pastato sklypas ribojasi su maždaug 2 hektarų teritorija, kuri dabar priklauso bendrovei „Kauno vandenys”. Netoliese yra ir parko teritorija.
Dangstosi įstatymais
„Kauno energijos” vadovas nepaneigė, kad verslininkus labiausiai gali dominti pastatas Savanorių prospekte. „Parduodamas nekilnojamasis turtas su akcijomis ir rinka”, – nuo tiesaus atsakymo išsisukinėjo A.S.Matelionis.
Jis patvirtino, kad sprendimą parduoti neseniai įsteigtą bendrovę priėmė „Kauno energijos” valdyba, vadovaujama Energetikos skyriaus vedėjo Algirdo Vaitiekūno.
„Jūs čia įdomiai klausiate. Valdyba atliko viską, kas jai priklauso. Elgiamės pagal įstatymus. Stebėtojų tarybos pirmininkas buvo informuotas apie mūsų sprendimą”, – paklaustas, kodėl miesto politikai nežino apie parduodamą milijoninį turtą, sakė A.Vaitiekūnas. „Kauno energijos” stebėtojų tarybai vadovauja Kauno mero pavaduotojas Antanas Adolfas Balutis.
Formaliai valdyba įstatymų nepažeidė, nes parduodamo turto vertė neviršija 5 procentų „Kauno energijos” valdomo turto.
Vicemeras problemos nemato
Apie ketinimus parduoti neseniai įsteigtos bendrovės „Pastatų priežiūros paslaugos” akcijas nieko nežinojo ir „Kauno energijos” stebėtojų tarybos nariai. „Jeigu atvirai, tik iš jūsų sužinojau apie šį pardavimą. Šio klausimo mes nesvarstėme ir tai stebina”, – sakė Stebėtojų tarybos narys Kęstutis Mikėnas.
Tačiau Kauno mero pirmasis pavaduotojas A.A.Balutis šio fakto nebuvo linkęs sureikšminti. „Gal vasarą praleidome šį klausimą? Jis buvo svarstytas valdyboje. Dabar ketiname susirinkti ir apie tai pakalbėti. Kada? Manau, kad spalio pradžioje”, – sakė A.A.Balutis. Nežinia, ką ketina svarstyti Stebėtojų taryba, nes jau kitą savaitę bus atplėšti konkurso vokai su pasiūlymais.
Slaptumas kelia įtarimų
„Kauno energijos” stebėtojų tarybos narys K.Mikėnas, skirtingai nei mero pirmasis pavaduotojas, neatmetė galimybės, kad akcijų pardavimo konkursas nebuvo itin viešinamas neatsitiktinai.
„Manau, kad kažkam labai nesinorėjo, kad šis klausimas būtų svarstomas didesnėje auditorijoje. Kalbame apie žemės sklypą ir pastatą Savanorių prospekte. Teritorija – 1,1 hektaro. Aras šioje vietoje kainuoja apie 70 tūkstančių litų. Galima nesunkiai apskaičiuoti, kokia šio sklypo vertė. Mano nuomone, verslininkus domina ne parduodamos bendrovės veikla, o nekilnojamasis turtas”, – sakė K.Mikėnas.
Jis pripažino, kad toks slaptumas kelia įvairių emocijų ir įtarimų. K.Mikėnas neatmetė galimybės, kad paaiškėjus skandalingoms aplinkybėms gali būti kreiptasi ir į teismą.
Informacijos negavo
Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Rimantas Mikaitis atkreipė dėmesį, kad jau ne pirmą kartą bendrovės, kuriose pagrindinį akcijų paketą valdo Savivaldybė, be miesto Tarybos žinios bando parduoti milijoninės vertės turtą.
„Prisiminkime „Kauno vandenų” pusiasalio istoriją. Tuomet nuo miesto Tarybos narių informacija irgi buvo slepiama. Kyla įvairių prielaidų. Pažiūrėkime, kokie žmonės išrinkti į strateginių bendrovių valdybas. Jie ir laimina įtarimus keliančius milijoninius sandorius. Tuo tarpu miesto Taryba dažnai svarsto tūkstančio ar dviejų vertės klausimus”, – teigė R.Mikaitis. Jam įtarimų sukėlė ir Kauno mero pirmojo pavaduotojo A.A.Balučio veikla, kuris apie skelbiamą konkursą neinformavo nei miesto Tarybos, nei Stebėtojų tarybos narių. „Jau ne pirmą kartą pastebime, kad jis labai formaliai į daug ką žiūri. Įstatymas nepažeistas ir to pakanka? O kur politinė atsakomybė ir miesto interesai?” – retoriškai klausė opozicijos atstovas.