Alytiškė Loreta Ažukienė džiaugiasi pražydusia neįprasta Lietuvoje spalva klivija (clivia miniata)
Retos spalvos kliviją turi vos keli žmonės Lietuvoje. Šios veislės augaliuko sėklų Loreta parsisiųsdino iš tolimos Pietų Afrikos.
Ypatingos šaknys
Ši klivija, kaip ir kiti panašūs žoliniai augalai, natūraliai auga Pietų Afrikoje po medžiais ar net ant jų šaknų, nesiekdami žemės. Žiemą nukritę lapai šildo šaknis, o pavasarį tampa trąša.
Kad ir kokio pavadinimo bei spalvos kliviją augintume, reikia žinoti jos priežiūros ypatumus. Jokiu būdu negalima klivijos perlieti, nes tuomet šaknys supus, augalas žus. Tiek perliejus, tiek perdžiovinus žemę, kurioje auga ši įspūdinga gėlė, pradeda gelsti jos lapai. Panašiai gali atsitikti ir dėl mikroelementų stokos. Jeigu gelsta lapų kraštai, klivijai trūksta kalio arba pakenkė chloras, kurio yra nenusistovėjusiame vandentiekio vandenyje. Taip pat jai netinka tiesioginiai saulės spinduliai nei kambaryje, nei išneštai laukan.
Persodinimas
Anot L.Ažukienės, neseniai išleidusios knygelę apie retuosius augalus „Egzotika iš sėklų” (šioje knygelėje yra patarimų, kaip auginti steviją – medaus žolę, pomidorų medį, žemės riešutus, daugiamečius agurkus ir kitas daržo keistenybes), kliviją geriausiai persodinti į durpių, komposto, smėlio ar putų putplasčio bei žemės gėlėms mišinį. Būtinas drenažas. Svarbu, kad, pasodinus kliviją, vazono kraštuose neliktų daug vietos. Tad rinkimės siauresnius ir aukštesnius vazonus. Jei persodinama atskiriant ataugas nuo pagrindinio augalo, tai ir jį reikia persodinti į mažesnį vazoną.
Kodėl nežydi?
Jei klivija neišleido žiedynstiebio, jo augimą reiktų skatinti laistant šiltu (40 laipsnių) vandeniu. Iš pradžių liejama vandeniu be trąšų, kad žiedai nesiskleistų tarp lapų. Kai žiedynstiebis paaugs bent per sprindį, reikia pradėti laistyti žydinčių gėlių trąšomis.
Ant išaugusio žiedynstiebio klivija pavasarį išskleidžia 10-30 varpelio formos žiedų. Labai svarbu nesukioti vazono su bekraunančia žiedus klivija arba perkelti ją į kitą vietą. Taip pat svarbu laikyti ją žiemą vėsiai ir sausai. Tik tuomet galime tikėtis, kad klivija pražys. Beje, ji gali nežydėti ir dėl per didelio vazono, tačiau net ir nežydinti klivija yra puošni. Žydėti gali du tris kartus per metus.
Dauginimas
Jei atskiriamą ataugą teko nulaužti ar nupjauti, reikia poros valandų, kad žaizdos ir šaknys apdžiūtų. Pjūvio vietą būtina patepti medžio anglimi ar smulkinta anglies tablete. Pasodinus augalą kelias dienas nereikia jo lieti, kad neatsinaujintų žaizda ir nepradėtų pūti. Pakaks tik apipurkšti lapus, laikyti augalą toliau nuo lango.
Klivijos „vaikus” geriausiai atskirti tuomet, kai jie turi bent po 5 lapelius.
Klivijas galima dauginti šaknimis, tačiau tai gali padaryti tik nemažą patirtį turintis gėlininkas