Sofa su kilmės dokumentais

Antikvariniai baldai puikiai papildo ir modernų interjerą, suteikia jam šilumos ir išskirtinumo

Bėga metai, keičiasi interjero ir baldų dizaino stiliai, o antikvariniai baldai madingi visada. Jie randa vietą ir moderniame interjere, net viena senovinė komoda, nedidelis stalelis ar krėslas gali tapti ryškiu jo akcentu. Antikvariniai baldai, dvelkiantys karališka prabanga, turi savo kilmės dokumentus, istoriją, charakterį. Ir begales paslapčių, pavyzdžiui, slaptus stalčiukus ar antrą dugną. Jei originalų senovinį baldą įsigyti per brangu, galima rinktis kokybiškas kopijas, pagamintas pagal senovines tradicijas.

Slaptavietė meilės laiškams

Pasak dizainerių, šiuo metu tebėra populiari įvairių stilių samplaika interjere. Šalia močiutės
skrynios, iš antikvariato parsigabentos kėdės drąsiai statomi modernūs baldai, nesibaiminant, kad nederės vienas prie kito. Ir tikrai nebūtina visą butą ar namą prigriozdinti senovinių rakandų, užteks vienos kitos charakteringos detalės, ir jis sužėrės naujomis spalvomis, įgis nepakartojamą charakterį.

Baldo amžių gali netgi apčiuopti, sako Helena Šalaikienė, „Vilniaus antikvaro centro” šeimininkė, vedžiodama po savo valdas ir aprodydama daugybę jose esančių antikvarinių baldų. Ji pasiūlo užsimerkti ir pačiupinėti gausiai dekoruotą drožiniais XIX amžiaus pabaigoje pagamintą įmantrią spintą, atkeliavusią iš Venecijos. Taip ir jauti, kad dvelkia rankų darbo šiluma, senove.

Pasienyje stovintis didžiulis sekreteras, išpuoštas drožiniais ir ornamentais, kažkada priklausė kunigui Ričardui Mikutavičiui. Jis jį naudojo kaip rašomąjį darbo stalą, o gausybėje stalčiukų laikė dokumentus, pasakoja antikvariato darbuotojas Donatas. Jo teigimu, šį baldą teko restauruoti, nes buvo padengtas visiškai netinkamu laku.

H.Šalaikienei labiausiai iš visų baldų patinka visai iš pažiūros neįmantrus krėslas. Tačiau atsisėdus į jį pasijunti kaip pasaulio karalienė, tarsi sėdėtum soste, juokiasi pašnekovė. Šis praėjusio amžiaus pradžioje pagamintas baldas sumeistrautas iš labai retos medienos, tuopos šaknies. Tik gobeleną teko pakeisti nauju, nes buvo labai nusidėvėjęs.

Rusiškas sekreteras ypatingas tuo, kad turi ne vieną slaptavietę. Už vieno stalčiuko įrengtas beveik visai nepastebimas kitas. Po nedidelio stalelio stalčiumi įrengta tuščia ertmė. Kas žino, gal joje kokia dama prieš kelis šimtus metų slėpė meilės laiškus? Balduose slypinčias paslaptis stengiamasi iškvosti iš jų buvusių savininkų, nes nežinant sunku jas rasti.

Perkami užsienio aukcionuose

UAB „Atradimas” antikvarinius baldus į Lietuvą veža iš užsienio, dažniausiai Prancūzijos aukcionų. Kai kuriuos pirmiausiai tenka restauruoti, o tik paskui parduoti. „Tačiau kiekvienas baldas turi savo kilmės dokumentus, kurie patvirtina jo originalumą, detalų aprašymą”, – aiškina bendrovės darbuotoja Janina Balyko.

Jos teigimu, kai kurių baldų, 17 amžiaus gobeleną čia įsigijo net Valdovų rūmai. Noriai senovinių baldų įsigyja viešbučiai, kavinės, taip pat ir žmonės, norintys, kad jų namai įgytų senovės dvelksmą. „Pastebime, kad žmonėms nusibodo modernūs, šiuolaikiniai baldai, jie ieško kažko amžino, nesenstančio”, – sako pašnekovė.

Bendrovės parduotuvėje gausus pasirinkimas ne tik antikvarinių baldų, bet ir interjero elementų, tokių kaip paveikslai, gobelenai, kilimai, porceliano dirbiniai, lempos, žvakidės, laikrodžiai, sidabro indai. Smulkesnius daiktus žmonės taip pat noriai perka, nes jie pigesni, o sukurti senovinį stilių galima ir pasitelkus į pagalbą vien juos.

Antikvariniai baldai ir interjero detalės, kuriais prekiaujama šiame salone, priklauso įvairiems amžiams, tačiau daugiausiai atstovaujančių 18 – 20 amžiui. Rečiau pasitaiko 17 amžiaus originalių dirbinių ir baldų. Neseniai parduotas šio laikotarpio minkštų baldų komplektas.

Nemažas antikvarinių baldų ir meno dirbinių pasirinkimas ir sostinės galerijoje „Maldis”. Jame galima įsigyti unikalių 18 – 20 amžiaus tapybos, grafikos, skulptūros darbų, porceliano, keramikos indų, laikrodžių, žvakidžių, įvairių stilių – rokoko, klasicizmo, bydermejerio, secesijos ir kitų baldų. Pavyzdžiui, praėjusio amžiaus pradžioje Anglijoje pagamintą įrankių komplektą su staliuku. Arba 19 amžiaus pabaigoje Prancūzijoje sumeistrautą ampyro stiliaus vitriną, taip pat bydermejerio stiliaus komodą iš Karelijos beržo bei juodmedžio. Neįtikėtino grožio muzikinė dėžutė iš palisandro pagaminta Šveicarijoje.

Dvelkia karališka prabanga

Tačiau originalūs antikvariniai dirbiniai labai brangūs, kainuoja dešimtis tūkstančių litų.

Todėl norintieji, kad jų būstas dvelktų senove, bet neturintieji daug pinigų, gali rinktis antikvarinio stiliaus baldus, kurie pagaminti šiandieninių meistrų, tačiau laikantis senovinių tradicijų. Jų galima įsigyti salone „Les lys de Byzance”.

Pasak salono vadovės ir vienos iš savininkių Rūtos Stradomskytės, salone prekiaujama 18 – 19 amžiaus pradžioje Prancūzijoje vyravusių stilių – vėlyvojo baroko, klasikinio, Direktorijos, Imperijos, karaliaus Liudviko XIV, Liudviko XV – baldų kopijomis.

Čia ras ką išsirinkti norintieji susikurti išskirtinę namų aplinką, vertinantieji kokybiškus, prabangius, istorinių elementų turinčius baldus.

Jų savininkai galės susikurti namuose rafinuota karališka prabanga dvelkiančią atmosferą. Tai padaryti galima keliomis charakteringomis detalėmis – kolona, šviestuvu, komoda su priderinta kėde. Senovinio stiliaus rašomasis stalas tiks darbo kambaryje.

Šie baldai pagaminti rankomis, Prancūzijoje, naudojant aukščiausios rūšies medžiagas, senąsias technologijas, iš retų egzotiškų rūšių medienos – vyšnios, palisandro, gervuogės, akacijos, juodmedžio, vynmedžio. Jai klijuoti naudojami tik natūralūs kaulų klijai, kiekviena detalė poliruojama rankomis ir dengiama gamtine derva, kuri suteikia jiems ypatingą blizgesį.

Detalėms naudojamas marmuras, bronza, auksas. Audiniai baldams audžiami dirbtuvėlėse Turkijoje laikantis senųjų tradicijų.

Kartu siūloma ir įvairių interjero detalių – šviestuvų, užtiesalų, staltiesių, pagalvėlių užvalkalėlių. Akį traukia Imperijos stiliaus vynuogių formos lempos, mažutė komoda su marmurine plokšte ir ranka tapytais romantiškais motyvais. Solidus rašomasis stalas aptrauktas ožio oda. Taip ir norisi prisėsti ant apie 1797 metų stiliaus vadinamojo kupranugario suolelio, sukurto po Napoleono žygio į Egiptą, kopijos.

Salono darbuotoja Živilė Juozumienė pataria tinkamai prižiūrėti šiuos baldus, jei norime išsaugoti jų grožį.

Juos valyti reikia tik natūraliomis priemonėmis, kurių sudėtyje yra bičių vaško, minkštu skudurėliu. Svarbu, kad aplinka būtų pakankamai drėgna, ne mažesnė nei 50 proc., nes per sausas oras medienai ne į naudą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.