Lietuvos paveldo aukso fondui priklausančio Švėkšnos dvaro vertybes pardavinėja net medikai. Tuo tarpu Amerikoje gyvenanti dvaro paveldėtoja Felicija Laimė Broel-Platerienė jau daugiau kaip 10 metų net už pinigus ieško kitados šeimai priklausiusių daiktų. Senienas internete pardavinėja buvęs Švėkšnos psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas. Kultūros darbuotojai tuo šokiruoti.
Telefonu suteikė garantijas
„Parduodu Švėkšnos dvaro vertybes: dvi bronzines prancūziškas statulas nuo buvusių židinių (apie 50 cm aukščio), ąžuolinę kėdę su liūtų galvomis, barometrą su termometru ir daug kitų senų daiktų”, – tokį skelbimą galima rasti internete.
Paskambinus nurodytu telefonu vyriškis tikino, jog visi daiktai yra iš Švėkšnos dvaro. „Tie daiktai yra XIX amžiaus”, – tikino Gediminu Čebeliu prisistatęs žmogus. Jis aiškino, jog anksčiau prie Švėkšnos rūmų buvo grafo Platerio medinis namas. Po karo rusai tą namą nugriovė, o žmonės kai ką „priglaudė”.
Paprašytas pateikti garantijas apie Švėkšnos dvare buvusius daiktus, G.Čebelis prisipažino šešerius metus dirbęs (1982-1987m.) Švėkšnos psichiatrijos ligoninės vyriausiuoju gydytoju. „Todėl tuos daiktus ir turiu”, – sakė jis.
Dalis pastatų priklauso valstybei
Lietuvos parkų paveldo aukso fondui priklausantis Švėkšnos parkas su dvaru XVIII a. viduryje atiteko grafams Plateriams. XIX a. pradžioje, broliams pasidalijus valdą, Švėkšnos centras atiteko Steponui Plateriui. Jo valdymo metais įrengtas parkas, 70 ha ploto žvėrynas, sutvarkyti tvenkiniai. XIX a. pabaigoje, šeimininkaujant Adomui Plateriui, parkas perplanuotas ir įgavo mūsų dienas pasiekusią kompoziciją, būdingą jau XIX a. antrosios pusės mišraus stiliaus parkams.
Pastatų kompleksas grafų nuosavybe liko iki 1940 m. „Genovaitės” vila 2001 m. sausį sugrąžinta paskutiniojo Švėkšnos grafo Broel-Platerio žmonai Felicijai Laimei Broel-Platerienei. Čia buvo įkurtas muziejus su 2000 eksponatų.
Tuo tarpu 11,11 ha parką su „Saulės” gimnazijos ir kluono pastatais valdo Šilutės rajono taryba.
Neatidavė net barometro
G.Čebelis išsamiai nupasakojo, kaip atrodo daiktai. „Bronzinė statula yra iš buvusios statulėlių kompozicijos. Antroji, kiek žinau – kažkur Vilniuje, – aiškino G.Čebelis. – Kita statula – žvakidę laikanti moteris”.
Barometras su termometru, anot G.Čebelio, „vokiškas ir net su numeriu”, kurį medikas padiktavo. „Platerienė norėjo atgauti barometrą, bet jo neatidaviau”, – sakė G.Čebelis. Senovinė kėdė, pasak jo, irgi gerai išsilaikiusi.
Prieš kurį laiką G.Čebelis vadovavo Kauno psichiatrijos ligoninei, o šiuo metu dirba Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos ekspertu Kaune. Šios tarnybos ekspertai atlieka psichiatrijos bei psichologijos ekspertizes, vertina įtariamųjų, kaltinamųjų asmenų psichikos būseną ir nustato jų sugebėjimą suprasti savo veiksmų esmę. Ekspertai taip pat ištiria liudytojų bei nukentėjusiųjų psichikos būklę.
Šeimos vertybių prašo neparduoti
G.Čebelis aiškino relikvijų nepardavinėjantis atskirai. „Už visas jas noriu gauti 6 tūkst. Lt, bet galima derėtis, – sakė jis. – Be to, turiu dar daug knygų, 12 senovinių virdulių, apie 15 sieninių ir stalinių laikrodžių. Jie, aišku, nesusiję su Švėkšnos dvaru, bet jeigu domina…”
Vašingtone gyvenančios 84 metų F.L.Broel-Platerienės interesams Lietuvoje atstovaujantis vilnietis Donatas Lapienis sakė, jog paveldėtoja jau 10 metų kasmet atvyksta į Švėkšną ir tikrai išpirktų šeimai priklausiusias vertybes.
Paveldėtojos patikėtinis sakė žinąs Čebelio pavardę. „Girdėjau, jog iš Švėkšnos gydytojas išsivežė dvaro baldus ir kitus daiktus. Juridiškai jų atgauti būtų neįmanoma, todėl F.L.Broel-Platerienė gali tik juos išpirkti”, – aiškino D.Lapienis.
„To žmogaus labai prašau dar neparduoti daiktų, – telefonu „Kauno dienai” sakė F.L.Broel-Platerienė. – Jam būtinai atsilyginsiu, jei šeimos daiktai iš tikrųjų yra iš Švėkšnos dvaro”. Ji puikiai kalba lietuviškai, o išgirdusi apie parduodamus daiktus, labai nusiminė.
Į Lietuvą moteris žada atvykti liepos 7 d.
Ieškojo prarastų daiktų
Švėkšnos dvaro muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Birutė Šervienė atmetė prielaidą, jog internetu siūlomi daiktai yra vogti. 2002 m. lapkritį muziejus buvo apiplėštas.
„Policija operatyviai sugavo du paauglius, kurie vertybes jau buvo pardavę vienam klaipėdiškiui”, – pasakojo B.Šervienė.
Muziejus atgavo visas vertingas monetas, knygą ir kiaušinį. „Bet mane stebina, jog vertingi šeimos daiktai šitaip išpardavinėjami, – piktinosi B.Šervienė. – Padėkite, gal iš to žmogaus muziejus išpirks relikvijas ir bent taip jas išsaugosime”.
Daugelį metų Švėkšnos dvaro istoriją tyrinėjanti B.Šervienė taip pat iškėlė prielaidą, jog internetu siūlomi daiktai gali būti ne iš Švėkšnos dvaro. „Ne visi antikvarai dabar yra sąžiningi”, – sakė B.Šervienė. Tačiau vėliau ji nė kiek neabejojo, jog relikvijos yra būtent iš Švėkšnos. Jos teigimu, dvarą atgavusi F.L.Broel-Platerienė po visą Šilutės rajoną ieškojo su Švėkšnos dvaru susijusių daiktų.
Pažadėjo pagalvoti
Po kelių valandų paskambinus G.Čebeliui bei „Kauno dienai” paprašius jo neparduoti Platerių šeimai priklausiusių daiktų, medikas panoro derėtis dėl publikacijos.
Paaiškinus, jog tai visiškai nesusiję su spaudos darbu, kaip ir mediko darbas su parduodamomis relikvijomis, G.Čebelis sakė dar pagalvosiąs, ar neišparduoti Švėkšnos dvaro daiktų, iki atvyks ponia F.L.Broel-Platerienė.
Jis pridūrė, jog relikvijas įsigijo dar sovietmečiu, o šiuo metu nori jas parduoti, nes artimiausiu metu visam laikui išvyks gyventi į JAV.
„Vertingų daiktų niekas neleis išvežti, todėl geriau juos parduoti Lietuvoje”, – sakė G.Čebelis.
Gediminas Stanišauskas