Iš saugių Vilniaus apkasų – šūviai į Tbilisį

Buvęs deputatas nenurimsta

Iš Gruzijos parlamento pašalintas Valerijus Gelašvilis pagrasino Tbilisiui dideliu tarptautiniu skandalu, jeigu Lietuvos piliečiai neteks Gruzijoje esančio turto.

Atstatydintas šios Užkaukazės šalies deputatas, šiuo metu vėl gyvenantis Vilniuje, aiškino, kad Gruzijos valdžia negali konfiskuoti jo turto, nes jis perrašytas šeimos nariams, kurie yra Lietuvos piliečiai.

Šis vienas turtingiausių Gruzijos žmonių savo turtus daugiau nei prieš dešimtmetį sukaupė Lietuvoje. Tada jo pavardė skambėjo ne vienoje kontrabandos istorijoje.

Gruzijos parlamentas neseniai panaikino V.Gelašvilio įgaliojimus, nes jis, būdamas deputatas, toliau valdė savo verslą, o tai prieštarauja konstitucijai.

Įžvelgė susidorojimą

Po tokio balsavimo trijų opozicijos frakcijų deputatai paskelbė parlamento posėdžių boikotą.

Pats V.Gelašvilis „Lietuvos rytui” teigė, kad su juo tiesiog susidorota.

Šį valdžios žingsnį jo įgalioti asmenys apskundė Gruzijos konstituciniam teismui. Neatmetama, jog bus kreiptasi ir į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre.

Parlamentas panaikino mandatą, neva nepanoręs susipažinti su įgaliojimu, kuriuo V.Gelašvilio statybos bendrovė „Evra” buvo perrašyta jo žmonos Danguolės valdomai Lietuvoje užregistruotai įmonei „V & G”.

Turtas – dviejose šalyse

V.Gelašvilis tvirtino negalįs suskaičiuoti, kiek vertas jo turimas turtas.

Jis pajuokavo, kad jei Gruzijoje jo turtas bus konfiskuotas, tuomet turėsiąs mažiau nei 16 milijonų dolerių. Prieš porą metų kalbėdamasis su „Lietuvos rytu” šis asmuo savo turtą vertino 16 milijonų dolerių. Oficialiai jis buvo turtingiausias Gruzijos žmogus.

Šiuo metu uždėtas areštas Lietuvoje įregistruotai įmonei „Kartli”, kurią prieš dvejus metus V.Gelašvilis padovanojo savo sūnui. Ši įmonė yra įsigijusi Gruzijos Počio laivų statyklos akcijas.

Eksparlamentaro teigimu, jo šeima Lietuvoje turi viešbutį Vilniuje, Pilies gatvėje, ir gyvenamąjį namą. Mūsų šalyje gruzinas jautėsi saugiai, jis tikino nematantis prasmės samdyti sargybinių.

Vadovavo ir statybos bendrovei

Gruzijos parlamento posėdyje, kuriame buvo atimtas jo mandatas, V.Gelašvilis nedalyvavo, kadangi tuo metu buvo Lietuvoje.

Šis gruzinas į Vilnių vėl atvyko kovo 19-ąją, kai Tbilisio meras jį viešai apkaltino organizavus Gruzijos sostinės senamiestyje esančios mokyklos padegimą, esą taip siekiant užgrobti sklypą.

46 metų V.Gelašvilis į Gruzijos parlamentą buvo išrinktas vienmandatėje apygardoje 2003-iųjų rudenį ir priklausė opozicijos frakcijai „Demokratijos frontas”.

Su aukščiausia savo šalies valdžia konfliktuojantis V.Gelašvilis nuo 2004 metų rugsėjo vadovavo statybos bendrovei „Evra”. Tai ir tapo pretekstu atimti iš jo deputato mandatą.

Gruzijos žurnalistų teigimu, daugelis parlamentarų savo verslo įmones perrašė žmonų, seserų, sūnų ir kitų giminaičių vardu ir formaliai įstatymo nepažeidinėja.

V.Gelašvilis tikino „Lietuvos rytą” pasielgęs lygiai taip pat.

Prekyba cigaretėmis ir spiritu

Gruzijos verslininkas ir politikas V.Gelašvilis labai nemėgsta, kai šiandienė Lietuvos žiniasklaida jį pavadina abejotinos reputacijos verslininku. Tačiau prieš geroką dešimtmetį tai būtų buvęs beveik komplimentas.

Mat 1990-1996 metais spiritu ir cigaretėmis prekiavęs prekybos namų „V ir G” savininkas V.Gelašvilis buvo vadinamas vienu didžiausių Lietuvoje kontrabandininkų. Pareigūnai jam buvo prilipdę tautybę atitinkančią pravardę „Gruzinas”.

„Įsigijau sandėlių, į juos pergabendavau iš Olandijos spirito. Toliau jis keliavo į Rusiją. Tai buvo visiškai legalus verslas”, – neseniai šiuos žodžius Gruzijos politikas pasakė žurnalui „Ekstra”.

Prieš išvykdamas gyventi į tėvynę V.Gelašvilis taip pat tvirtino, jog jis yra Europoje žinomas žmogus, dirbantis sąžiningai. Tada šie žodžiai skambėjo mažiau įtikinamai, nes daug kas dar nebuvo pamiršta.

Sąžinė su dvigubu dugnu

V.Gelašvilis Lietuvoje verslininkavo gal šešerius metus, kaip jis pats teigė, – nuo 1990 iki 1997 metų. Bet pirmuosius ketverius metus apie garsųjį „europietį” mažai kas buvo girdėję.

Prekybos namų „V ir G” būstinė, įsispraudusi už aklinos mūro sienos atokiame Skaidiškių miestelio pakrašty, Vilniaus rajone, rodos, specialiai buvo slepiama nuo legalaus pasaulio.

Į šios mįslingos firmos vartus, saugomus ginkluotų gruzinų, „Lietuvos ryto” žurnalistai pirmą kartą pasibeldė vėlyvą 1994 metų rudenį.

Kolegos iš Norvegijos dienraščio „VG (Verdens Gang)” paprašė pasidomėti, kas tie prekybos namai „V ir G”, kurie turi beveik tokį pat vardą kaip jų laikraštis ir kodėl jie siuntinėja nepageidautinus krovinius.

1994-ųjų rudenį Lietuvos jūreiviai buvo užklupti netoli Bergeno uosto, ridenantys į krantą statines su 96 procentų stiprumo spiritu.

Norvegijos teisėsauga įtarė, jog jis buvo skirtas šešėlinei prekybai šios šalies miestų gatvėse.

Kadangi krovinio bei jį gabenusio laivo dokumentai buvo suklastoti, todėl spiritas Norvegijoje buvo konfiskuotas ir sunaikintas.

Šį krovinį iš Klaipėdos uosto išsiuntė prekybos namų „V ir G” patikėtinis, kurį įgaliojo direktorius V.Gelašvilis.

Legalumas – tik menamas

Po 1994-ųjų žinių apie „V ir G” ir firmos „Mtykvari” (ji taip pat priklausė V.Gelašviliui) verslo legalumą pasipylė lyg iš gausybės rago.

Lietuvos teisėsaugos institucijos pasidomėjo Rusijos bei Baltarusijos bendrovėmis, kurioms „V ir G” ir „Mtykvari” didžiuliais kiekiais siuntė cigaretes ar spiritą.

Paaiškėjo, jog dauguma tų bendrovių yra pramanytais adresais ar pavadinimais, o kelios, realiai egzistuojančios, tvirtino, kad jokių prekybinių ryšių su „V ir G” bei „Mtykvari” nepalaiko.

Bylos dingdavo be pėdsako

Dabar priminus apie nesąžiningą verslą, V.Gelašvilis atšauna, jog jam nebuvo iškelta nė viena byla. Tačiau tai ne visai tiesa.

1995 metų rugsėjo 21-osios naktį per Šalčininkų muitinės pasienio postą be muitinės kontrolės į Lietuvą įvažiavo du krovininiai automobiliai su kontrabandiniu spiritu.

Rytą juos tuščius policija rado prie prekybos namų „V ir G” muitinės sandėlio Skaidiškėse. Buvo iškelta baudžiamoji byla, tačiau ji be pėdsako dingo.

1995 metų pabaigoje Vilniaus teritorinė muitinė nustatė, jog pagal muitinės dokumentus firma „V ir G” neišvežė iš Lietuvos 3 treilerių cigarečių.

Buvo iškelta baudžiamoji byla dėl oficialaus spaudo klastojimo, o medžiaga dėl buhalterinių dokumentų legalumo perduota Vilniaus bei Valstybinei mokesčių inspekcijoms. Ir ši byla dingo be žinios, kaip ir mokesčių inspekcijoms perduotos medžiagos.

Prekybos namų „V ir G” pavadinimas buvo minimas ir Europos Sąjungos 1994-1998 metais vykdytoje cigarečių kontrabandos paieškoje.

Tačiau V.Gelašvilis vėl pasirodė esąs laimės kūdikis. Ir tąsyk Vidaus reikalų ministerijoje dingo svarbūs dokumentai.

Vėliau iškeltą bylą nuskandino Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Vieši ir šešėliniai draugai

Neseniai „Ekstra” žurnalui V.Gelašvilis kalbėjo, kad jo kroviniai be Lietuvos policijos žinios nepajudėdavo.

Esą policija jį saugojo nuo nusikaltėlių grupuotės, vadinamosios „Vilniaus brigados”, kuri ketino apvogti „V ir G” sandėlius.

Tačiau „Lietuvos ryto” archyve išliko nuotraukų, kuriose užfiksuota, kad V.Gelašvilis draugiškai šnekučiuojasi su tuometiniu „Vilniaus brigados” lyderiu laikytu A.Gribojedovu.

Gruzinas palaikė draugiškus ryšius su šiuo metu už kontrabandą teisiamu buvusiu policininku V.Karaliumi.

Iki šiol Vilniaus Baltupių rajono gyventojai vieną daugiabutį vadina muitininkų namu. Jį prieš gerą dešimtmetį pastatė prekybos namai „V ir G”. Ten gyveno ir gal tebegyvena bent trys buvę aukšti muitinės pareigūnai.

Taigi, ko gero, V.Gelašvilio verslo sėkmės istorija – paminklas praėjusio dešimtmečio korumpuotai teisėsaugai, muitinei, finansų institucijoms.

Tačiau šiandieninė valdžia jau užtrenkia duris šio verslininko ir politiko panosėje, kad ir kur jį sutiktų: Gruzijoje ar Lietuvoje.

Šįmet mūsų šalies Užsienio reikalų ministerija rekomendavo oficialiems pareigūnams nesusitikti su Gruzijos parlamento opozicijos delegacija, nes joje buvo ir V.Gelašvilis.

Užleido savo rezidenciją

Šio veikėjo santykiai su dabartine Gruzijos valdžia ypač pablogėjo 2004-aisiais, kai prasidėjo naujos prezidento Michailo Saakašvilio rezidencijos statyba Tbilisio senamiestyje.

Iki tol ši žemė priklausė V.Gelašviliui, ten jis statė didelį nuosavą namą ir komercinį pastatą.

Tačiau V.Gelašvilis sutiko perduoti žemę bei savo pradėtą statyti namą prezidento rezidencijai ir finansuoti šią statybą, kol vyriausybė suras pinigų.

Mainais V.Gelašvilio firma „Evra” gavo teisę statyti gyvenamųjų namų kvartalą ant Kuros upės kranto. Tačiau po metų ši teisė buvo atimta.

V.Gelašvilis tvirtino, kad vyriausybė jam negrąžinusi ir 5 milijonų dolerių, kaip žadėjo. Speciali komisija ištyrė pateiktas sąskaitas ir išlaidas sumažino iki 2 milijonų dolerių.

Viešai įžeidė vadovą

Paniekintas V.Gelašvilis pernai vasarą viešai įžeidė M.Saakašvilį. Jis pareiškė, kad prezidentas, kurį paliko žmona, negali valdyti valstybės.

Tuo metu M.Saakašvilio žmona olandė Sandra Rulovs buvo išvykusi į gimtinę.

Po Gruziją buvo pasklidę gandai, kad prezidentas neištikimas žmonai ir ši neva to neapsikentusi jį paliko.

Valdžios atstovai net padarė oficialų pareiškimą, kad S.Rulovs nėščia ir išvyko į tėvynę pailsėti.

Po to V.Gelašvilis viešai atsiprašė prezidento.

Po užpuolimo – į Vilnių

2005 metų liepos 14-ąją Tbilisio centre „Mercedes” važiuojantis V.Gelašvilis buvo mįslingai užpultas. Verslininką žiauriai sumušė automatais ginkluoti kaukėti žmonės.

V.Gelašvilis spėjo, jog taip pasielgta po jo pareiškimo apie prezidentą, ir dėl to apkaltino Vidaus reikalų ministeriją.

Parlamento narys tada gydytis atvyko į Lietuvą. Skilusi jo kaukolė privačioje Vlado Vaičiūno klinikoje buvo sutvirtinta titano plokštelėmis. Nuo tol V.Gelašvilis gyvena tai Lietuvoje, tai Gruzijoje.

Neseniai į Vilnių buvo atvykęs vienas Gruzijos opozicijos lyderių Davidas Usupašvilis, kuris esą patarė mandato netekusiam kolegai kol kas negrįžti į tėvynę.

„Lietuvos ryto” žiniomis, V.Gelašvilis šio patarimo linkęs paklausyti, nes baiminasi, jog Tbilisyje su juo gali būti susidorota.

Neatmetama, kad iškėlus bylą buvusiam deputatui, Gruzijos teisėsaugininkai gali paprašyti Lietuvos jį išduoti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.