Kaip išgyventi, dalijantis vienu vonios kambariu

„Urvinio žmogaus” pašmaikštavimus apie vyrų ir moterų santykius pratęs juokingos „Urvinės moters” situacijos

Kodėl moterys eina iš proto dėl kiekvieno papildomo kilogramo ir kas lemia nuolatinę jų nuotaikų kaitą? Atsakymus į šiuos klausimus bus galima išgirsti naujame spektaklyje „Urvinė moteris”. Jis statomas pagal to paties pavadinimo Pietų Afrikos rašytojos ir teatro režisierės Emos Peirson pjesę. Ji sukurta kaip šmaikštus atsakymas „Urvinio žmogaus”, jau pažįstamo Lietuvos žiūrovams, autoriui amerikiečiui Robui Bekeriui. „Urvinės moters” premjera numatyta spalio mėnesį.

Idėja gimė prieš dvejus metus

Antrus metus mūsų šalyje sėkmingai rodomas „Urvinis žmogus” greitai turės porą. Šio komiško monospektaklio gerbėjų laukia maloni ir, kaip žada statytojai, ne mažiau intriguojanti, pažintis su moteriška „urvinių” humoro versija.

Pagal E.Peirson pjesę „Urvinė moteris” spektaklį stato menų agentūra „Baltic Music”, bendradarbiaudama su Islandijos teatro prodiuserių bendrove „Theater Mogul”. Šie partneriai į Lietuvą atvedė ir „Urvinį žmogų”.

Mintis pastatyti ir šį veikalą kilo prieš dvejus metus, dar rengiantis „Urvinio žmogaus” premjerai. Tačiau prieš tai norėta įsitikinti, kad tokios rūšies humoras yra priimtinas mūsų publikai. Lūkesčiai išsipildė su kaupu – antrus metus „Urvinis žmogus” lydimas anšlago, o bilietais į jį reikia pasirūpinti gerokai iš anksto.

Visai be reikalo baimintasi, ar amerikiečių rašytojo keliamos problemos bus aktualios lietuviams. Akivaizdu, kad jos vienodos visur. Todėl tikėtina, kad mūsų publikai nebus svetimas ir Pietų Afrikos rašytojos požiūris į moterų ir vyrų santykius bei juos lydinčius nesusipratimus.

Pasak Agentūros „Baltic Music” direktoriaus Simono Keblo, orginalus pjesės „Urvinis žmogus” pavadinimas yra „Gynybos žodis urviniam žmogui”, ir ji iš tiesų gina vyrų poziciją, tuo tarpu „Urvinę moterį” galima vadinti ginančia moterį. Tačiau tai nėra svaidymasis kaltinimais, o tik bandymas geriau suprasti vieniems kitus.

„Urvinis žmogus” tam tikra prasme apnuogina moterį, o jam į porą besitaikanti „Urvinė moteris” pateikia moterišką situacijų, kuriose ji atsiduria, įvertinimą ir paaiškinimą. Nors tai ir atsakymas, ši pjesė – visiškai nauja, savita istorija, o ne veidrodinis „Urvinio žmogaus” situacijų kartojimas.

Aktorė dar neparinkta

Komediją, kurią žiūrovai išvys spalio mėnesį, režisuoti patikėta aktoriui Dainiui Kazlauskui, sukūrusiam lietuvių publiką sužavėjusį pirmąjį urvinio žmogaus personažą. Jis pasirinktas ir dėl to, kad stovėjo prie „Urvinio žmogaus” ištakų, be to, yra užsidegęs idėja pastatyti ir „Urvinę moterį”.

Kodėl režisierė – ne moteris? „Taip siekiame intrigos, moteriško ir vyriško požiūrių susikirtimo. Argi negana to, kad pjesės autorė – moteris ir vienintelė herojė – taip pat? Jei dar ir režisuotų tos pačios lyties atstovė, žiūrovams vyrams tai galėtų pasirodyti perdėm moteriška”, – aiškina Donatas Tarasevičius, „Theater Mogul” atstovas.

Pasak statytojų, D.Kazlauskas kupinas entuziazmo, jam netrūksta novatoriškumo, kita vertus, kaip aktoriui šis darbas yra nemažas iššūkis. Vis dėlto tikimasi, kad jis sugebės pastatyti žavų, tačiau ne vulgarų spektaklį. Kaip ir „Urviniame žmoguje”, humoras jame nebus lėkštas.

„Urvinė moteris” turėtų būti priimtina ir šešiolikmečiui, ir perkopusiam penkiasdešimtmetį žiūrovui. Publikos laukia juokingas pasakojimas apie tai, kas yra suprantama kiekvienam, kuris yra susidūręs su įvairiomis komiškomis situacijomis bendraujant su priešingos lyties žmonėmis, sako S.Keblas.

Dėl to, kas atliks vienintelės pjesės herojės vaidmenį, dar neapsispręsta. Jau yra parinktos 4 – 5 kandidatės, žinomos šalyje aktorės (ne studentės), tačiau jų pavardes atskleisti kol kas vengiama. Nuomonės dar svyruoja, gali keistis, todėl nenorima iš anksto kurstyti aistrų.

D.Tarasevičiaus teigimu, pasirinkimą lems keletas kriterijų. Pirmiausiai, aktorė negali būti labai jauna. Jai neturi trūkti gyvenimiškos patirties, jei ir nėra sukūrusi šeimos. Apsispręsta, kad urvinės moters vaidmenį, skirtingai nei „Urviniame žmoguje”, kurs tik viena aktorė.

Siekia sugriauti stereotipus

Dvi visiškai skirtingos būtybės, moteris ir vyras, desperatiškai stengiasi drauge išgyventi vienoje mažoje planetoje… dalydamiesi vienu vonios kambariu. Moteris nuolat išgyvena nuotaikų svyravimus, kovoja už tobulą kūną, o vyrai maukia alų ir žiūri futbolą. Kaip jiems pavyksta suderinti įpročius ir silpnybes, bus galima įsitikinti spektaklyje „Urvinė moteris”.

E.Peirson siekia sugriauti mitus ir stereotipus apie tai, kaip moterys mąsto, ir pateikia žiūrovams savitą požiūrį į vyrų ir moterų nesusikalbėjimą. Ji siekia atskleisti komiškus jų bendravimo momentus, tačiau vengia banalių juokų. Į skirtingų lyčių santykius žvelgia iš moteriškų, bet ne feministinių pozicijų.

„Urvinė moteris” sukurta 2000 metais, dešimtmečiu anksčiau pasirodžiusiam „Urviniam žmogui”. Iš pradžių ji pastatyta Pietų Afrikoje – ją režisavo pati E.Peirson. Iki šiol komedija su dideliu pasisekimu keliauja po šią šalį. Praėjusį pavasarį ji pastatyta Vokietijoje, gastrolių metu buvo parodyta ir Didžiosios Britanijos, kitų Europos šalių publikai.

Pjesės autorė paprastai sutinka leisti statyti savo pjesę tik tose šalyse, kuriose prieš tai įdomiai ir išradingai pastatomas „Urvinis žmogus”, nes tiki, kad tai yra garantija, jog spektaklis netaps vulgarus. „Urvinio žmogaus” sėkmė Lietuvoje, jo populiarumas kaip tik ir lėmė jos apsisprendimą.

Johanesburgo kino, televizijos ir dramos meno mokyklą baigusi E.Peirson ne tik rašo scenarijus ir pjeses, jas režisuoja, bet ir pati nemažai vaidina. Ji buvo nominuota ne vienam prestižiniam Pietų Afrikos teatro apdovanojimui ir kaip komedijos aktorė, ir kaip scenaristė, taip pat ir už „Urvinės moters” sukūrimą bei pastatymą.

Šiuo metu Londone gyvenanti E.Peirson planuoja vasaros pradžioje atvykti į Lietuvą. Spektaklio repeticijas numatoma pradėti balandį, kai tik paaiškės, kam bus patikėtas vienintelis jo vaidmuo. Jis taip pat bus pritaikytas klubo erdvei, tačiau kuriame sostinės klube įvyks premjera, dar nenuspręsta.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.