Šiomis dienomis Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės paradinį įėjimą papuošė naujas, lankytojų akį traukiantis užrašas „Gydaisi veltui – veltui gydaisi”. Vakar bandėme išsiaiškinti, kas šios reklamos kampanijos iniciatoriai ir ką tai reiškia.
Kodėl?
Kalbinamas Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktoriaus pareigas laikinai einantis Vytautas Špucis iš karto prisipažino laukęs žiniasklaidos dėmesio, neturįs ko slėpti ir viską argumentuotai ketinąs paaiškinti.
„Praėjusį mėnesį įvairioms institucijoms pasiskundę medikai sugebėjo išsikovoti, kad atlyginimai nebūtų sumažinti. Tačiau pinigų nedaugėja, ir ligoninės administracija yra priversta ieškoti būdų biudžetui papildyti, jeigu norime ir toliau mokėti bent tokio paties dydžio atlyginimus. Suprantu, šis raginimas drastiškas, piliečiai jį traktuos nevienareikšmiškai, bet šiandien kitos išeities iš susidariusios padėties aš tiesiog nežinau”, – sakė V.Špucis. Tai reiškia, kad ligoninės pacientai už suteiktas paslaugas turi susimokėti grynaisiais, ir visiems, kam priklauso: liftininkams, sanitarams, laborantams, registratoriams, broliukams, sesutėms, gydytojams, tarnybų vadovams, administracijai…
Kiek?
Tai kokią gi sumą suspaudęs pacientas galėtų drąsiai praverti gydytojo duris?
„Jūs, be abejo, suprantate, kad dviejų dešimčių kiaušinių, dėželės saldainių, kurių vartojimo terminas besibaigiantis, ar butelio pigaus likerio laikai jau praėjo. Šimtinės už vieną vizitą tikrai nebūtų per daug, juk matote, su kiek triūsiančiųjų jūsų sveikatos labui gydytojui teks dalytis, – tvirtino ponas Vytautas. – Galiausiai kaip drįstate gailėti pinigų savo sveikatai atgauti, jeigu tiesiog švaistėtės ją gadindami: taukais apaugę nuo besaikio maisto kimšimo, į darbą tik autobusu ar automobiliu, užuot sveikai ir nemokamai atkulniavę pėstute, o ką jau kalbėti apie cigaretes, alkoholį, kitas brangias kūniškas nuodėmes…” – net įsikarščiavęs vieną po kito medikas žėrė argumentus, su kuriais išties sunku nesutikti.
Apsidraudimai
Ar toks tiesmukas raginimas nesikerta su Konstitucijoje įteisinta piliečių teise į nemokamą gydymą?
„Šiandien net blondinė blondinės už dyką nekaso, todėl daiktus ir reiškinius reikia vadinti savo vardais. Jeigu ligoninės pacientai nesupranta, tai jiems paaiškinome raštu”, – nedviprasmišką raginimą tvirtai gynė l. e. p. direktorius V.Špucis.
„Alytaus naujienų” žiniomis, posakį „Gydaisi veltui – veltui gydaisi” ponas Vytautas vartoja jau gan seniai ir dažnai. Tai jis pripažįsta, autorystės kratosi, tačiau primygtinai gina posakio reikalingumą ir aktualumą.
Laikinojo ligoninės vadovo teigimu, tokia vaizdinė agitacija suderinta su Alytaus apskrities gydytoju Jurgiu Krasnicku ir su ligoninės steigėjos atstovu – Alytaus apskrities l.e.p. viršininku Arturu Juškausku. Įdomi detalė: nors ponai Jurgis ir Arturas pastaruoju metu vienas kitam turi daug priekaištų, dėl nesuderinamų charakterių ir darbo sąlygų vienas kitą po teismus vedžioja, šiuo klausimu sutarė be jokių išlygų. Tad gal nevisiškai teisūs tie alytiškiai, kurie vertindami J.Krasnicko ir A.Juškausko pasitąsymus sako, kad du vorai viename stiklainyje išgyventi negali.
Ponas Jurgis, kuris, be abejonės, yra ne tik geras gydytojas, bet ir bylinėjimosi specialistas, teigia, esą šio užrašo turinys iš anksto suderintas su teisėsaugos institucijomis, Valstybine mokesčių inspekcija, Sveikatos apsaugos ministerija, bendrapartiečiu socialdemokratu LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku Juliumi Sabatausku.
Tokiam žingsniui visais balsais pritarė ir pagrindiniai aukščiausios ligoninės administracijos rėmėjai – ligoninės tarnybų vadovai, medikų profsąjungos komitetas, bendro gamybinio susirinkimo ir patanatominės konferencijos dalyviai.
Ponas V.Špucis užtikrino, kad visi mokantieji už vizitą grynaisiais pinigais yra visuomet laukiami, gerbiami. Ir jokių eilių.
Ka gi,musu vargses Lietuveles pensininkai ir invalidai tiesiog pasmerkti mirciai,nes jie pinigu neturi ir nebus gydomi.Bent jau siai zmoniu kategorijai turi buti taikomos nuolaidos,nes musu salis labai skurdi,moka labai mazas pensijas,o kaltinti zmones,kad jie serga-tai amoralu! Bet kada ir bet kuris is musu galime tapti ligoniu.