Naujos ministerijos kontūrai skęsta miglose

Valdančiosios koalicijos atstovai nenusiteikę skubiai kurti dar vieną vykdomosios valdžios instituciją

Politinio nusiteikimo Lietuvoje steigti dar vieną – Informacinės visuomenės ministeriją, į kurios vadovo pareigas pretenduotų didžiausia valdančiosios koalicijos partnerė Darbo partija, kol kas nematyti. Nesulaukia vienareikšmiško pritarimo ir dar viena „darbiečių” iniciatyva – dėl gamtinių dujų tiekimo tarpininkų pelno reguliavimo.

Kreipėsi į ekspertus

Valdančiosios koalicijos taryba prieš mėnesį sudarė ekspertų grupes, kurios turi pateikti išvadas, kaip turėtų būti elgiamasi kai kuriais nesutarimų koalicijoje keliančiais klausimais. Iš visų keturių valdančiųjų partijų surinktų ekspertų paprašyta įvertinti, ar reikia Lietuvoje įkurti Informacinės visuomenės ministeriją ir kaip turi būti reguliuojamas gamtinių dujų tiekimas.

Abu šiuos klausimus iškėlė buvusio ūkio ministro Viktoro Uspaskicho vadovaujama Darbo partija (DP).

Prašyta, kad ekspertai savo išvadas abiem nesutarimus keliančiais klausimais pateiktų iki kovo 10 dienos. Kovo viduryje arba pabaigoje tas išvadas svarstytų vėl susirinkusi koalicinė taryba, į kurią įeina visų valdančiųjų partijų vadovai.

Sudarytosios ekspertų grupės jau buvo susirinkusios į kelis posėdžius. Tačiau tvirtinama, kad jos dar nebaigė savo darbo ir neturi galutinių išvadų.

Antra vertus, jau aiškėja, kad koalicijos vadovams greičiausiai bus siūloma palaukti ir neskubėti jau artimiausiu metu priimti sprendimų nė vienu ginčytinu klausimu.

Išklausys visas nuomones

Ekspertų grupėje dėl Informacinės visuomenės ministerijos įsteigimo tikslingumo dirbantis Vyriausybės kancleris Antanas Zenonas Kaminskas „Kauno dienai” sakė, kad yra pernelyg daug skirtingų nuomonių bei argumentų už ir prieš naują instituciją Lietuvoje. „Todėl reikia išklausyti visas nuomones, jas įvertinti, tik tada spręsti, ar ta ministerija reikalinga”, – tvirtino kancleris.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad diskusijos dėl Informacinės visuomenės ministerijos steigimo tikslingumo bus tęsiamos, A.Z.Kaminskas pakartojo: „Reikia išgirsti ir įvertinti visas nuomones”.

Jis nepaneigė, kad diskusijos dar gali užtrukti nemažą laiko tarpą, todėl prie klausimo dėl naujos ministerijos steigimo gali būti grįžta tik šių metų viduryje ar net pabaigoje.

„Darbiečiai” pasiūlė įsteigti Informacinės visuomenės ministeriją tam, kad, pasak jų, Lietuvoje būtų efektyviau vykdomi informacinių technologijų diegimo ir žinių ekonomikos įtvirtinimo darbai. Šis pasiūlymas buvo sukritikuotas Prezidento Valdo Adamkaus, nemažos dalies politikų ir politologų, kurie jame įžvelgė DP norą skirstyti Europos Sąjungos šiems tikslams duodamus pinigus ir įgyti daugiau įtakos Vyriausybėje.

Lietuvoje šiuo metu veikia 13 ministerijų. Iš jų penkioms vadovauja „darbiečių” deleguoti ministrai.

Nesusitinka su „Gazprom” atstovais

Pasiūlymus dėl kitokio gamtinių dujų tiekimo reguliavimo nagrinėjančios ekspertų grupės narys, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Vytas Navickas, „Kauno dienai” tvirtino, kad kol kas negalima pasakyti, koks atsakymas bus suformuluotas valdančiosios koalicijos tarybai. „Mes turime pasisakyti keturiais klausimais, tarp jų ir dėl galimybės reguliuoti dujų tiekimo tarpininkų imamą mokestį”, – sakė V.Navickas.

Anot jo, norima susitikti su Rusijos gamtinių dujų koncerno „Gazprom” atstovais ir, be kita ko, išsiaiškinti jų nuomonę, ar toks reguliavimas grėstų Lietuvai tiekiamų dujų pabrangimu. „Kol kas neturime žinių, kada toks susitikimas galėtų įvykti”, – apgailestavo V.Navickas. „Be susitikimo su „Gazprom” nebus įmanoma tiksliai atsakyti į ekspertams užduotą klausimą apie dujų tarpininkų pelnų reguliavimo galimybę”.

Pasak V.Navicko, iš įvairių institucijų, kurioms buvo išsiųsti paklausimai šiuo klausimu, „gauti labai skirtingi atsakymai”. „Vieningo požiūrio nėra. Būtent todėl ir svarbu išsiaiškinti „Gazprom” poziciją”, – teigė jis.

V.Uspaskichas dar pernai pasiūlė įstatymu nustatyti maksimalią dujų tiekimo tarpininkų gaunamo pelno maržą, tvirtindamas, kad tai padės sumažinti šios žaliavos kainą Lietuvos rinkoje. Tačiau pasiūlymo skeptikai pabrėžė, kad Lietuvai tiekiamų dujų tarpininkų – bendrovių „Lietuvos dujos” ir „Dujotekana” – kapitale dalyvauja ir „Gazprom”, kuris gali supykti dėl reguliuojamų pelnų ir tada padidinti iki Lietuvos sienos ateinančių dujų kainą.

„Tikiuosi, kad mes iki kovo 10 dienos koalicijos partneriams pateiksime kažkokį atsakymą, bet kol kas nesu dėl to garantuotas”, – sakė V.Navickas. Jeigu nebus suspėta laiku, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas mano, kad prie dujų tiekimo tarpininkų pelno reguliavimo klausimo gali būti grįžta tik rudeniop.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.